Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >306
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - gergi bilyası sorunu..
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

gergi bilyası sorunu..

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı manyaq_motorcu Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
18 - Ekim - 1985

Yaşı : 38
Aracı : Belirtilmemiş
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı manyaq_motorcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: gergi bilyası sorunu..
    Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2011 Saat 18:52
iyi akşamlar, aracımda uzun zamandır soğuk havalarda çalıştırınca bir süre kayış ses yapıp ısınınca sesi kesiyordu. İlk çalıştırmada direksiyon 1-2 saniye sertleşip tekrar normale dönüyordu. Son zamanlarda bu kayış motor ısınsa da susmuyor sürekli ses yapıyor. Bugün ustaya gösterdim gergi bilyası gitmiş dedi parçayı gösterdi. Servise gidip komple parçanın fiyatını duyunca şok oldum  250 lira dediler Wall gergi bilyasının içinden geçtiği parçayı kopmle değişmez şart mı?? Triger kayışım 25000 km önce değişmişti belirteyim
Çevrimdışı koliva Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Yaşı : 42
Aracı : Peugeot 5008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2011 Saat 22:36
Orjinalini yazan: manyaq_motorcu manyaq_motorcu Yazdı:

iyi akşamlar, aracımda uzun zamandır soğuk havalarda çalıştırınca bir süre kayış ses yapıp ısınınca sesi kesiyordu. İlk çalıştırmada direksiyon 1-2 saniye sertleşip tekrar normale dönüyordu. Son zamanlarda bu kayış motor ısınsa da susmuyor sürekli ses yapıyor. Bugün ustaya gösterdim gergi bilyası gitmiş dedi parçayı gösterdi. Servise gidip komple parçanın fiyatını duyunca şok oldum  250 lira dediler Wall gergi bilyasının içinden geçtiği parçayı kopmle değişmez şart mı?? Triger kayışım 25000 km önce değişmişti belirteyim

Youtube'da 306 ya ait bir video buldum. Kullanici da trigger kayisindan suphelenmis ve sormus. Sonunda sorun aux kayisinin gergi bilyasindaymis. Bakin bakalim sizdeki ses ayni ses mi?

Düzenleyen koliva - 24 Şubat 2011 Saat 22:37
1. Vites
1. Vites
Simge
18 - Ekim - 1985

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı manyaq_motorcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2011 Saat 23:07
yok bendeki sesin bununla alakası yok. Bende direk klasik ciyaklama yapar ya kayış o ses geliyo. motor soğukken çalışır çalışmaz ses yapmaya başlıyo biraz ısınınca rölantide yapmıyo ama gaza yüklendikçe ötüyo kayış. Usta bugün kontrol etti hatta bana da gösterdi gaza basınca gergi bilyasının kasnağı oynuyor. rölantide çalışırken de tornavidayı kasnağın sabit göbek kısmına yaslayıp kulağımızı da tornavidanın başına koyunca kasnağın dönerken sabit değil kesintili vuruntulu gibi döndüğü belli oluyor. SAdece bilya değişmek çözüm olur mu ??
Çevrimdışı tugrahan Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
09 - Ağustos - 1978

Yaşı : 45
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı tugrahan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2011 Saat 23:27
merhabalar kardeşim
aracı yeni aldığımda bendede aynı sorun vardı
gergi bilyası krank kasnağını bozmuş seste krank kasnağından geliyordu
hem krank kasnağı hemde gergi bilyası değişti
gergi bilyası 240 tl ye getittirdim krank kasnağı 130 tl
internette bir sitede 130 liraya aynı gergi bilyasını görünce şok oldum dikkat et
eğer almadıysan bana mesaj at o internet sitesinin adresini vereyim
arabam 306 1.8 xr dir senin aracın ne?
PEUGEOT 306 XR 1.8 16v
brc my-11 lpg kit
1. Vites
1. Vites
Simge
18 - Ekim - 1985

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı manyaq_motorcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2011 Saat 23:53
aracım 206 1.6 16V roland garros. siteyi verirsen sevinirim kardeşim Thumbs Up
2. Vites
2. Vites
Simge
09 - Ağustos - 1978

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı tugrahan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Şubat 2011 Saat 00:21
http://www.otostart.com/

aracının tüm bilgilerini gir
marka/model/motor/
sana uyacak her parça çıkıyor rulmanlar bölümündeydi galiba

benim gergi bu işte

Düzenleyen tugrahan - 25 Şubat 2011 Saat 00:26
PEUGEOT 306 XR 1.8 16v
brc my-11 lpg kit
1. Vites
1. Vites
Simge
18 - Ekim - 1985

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı manyaq_motorcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Şubat 2011 Saat 01:16
yan sanayi fiyatlar 210 civarı Wall servis elimizde yok dedi ama fiyatına 250 dedi 
2. Vites
2. Vites
Simge
09 - Ağustos - 1978

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı tugrahan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Şubat 2011 Saat 01:43
kardeş bırak yansanayini
ordaki sitede hem fiyatı uygun hem orjinal parça
INA  markası alman malı

Tüm Ürünler > Soğutma Sistemi > V Kayışları > Rulmanlar > Ina markalı 533 0072 20 numaralı ürün

aracının bilgilerini gir Tüm Ürünler > Soğutma Sistemi > V Kayışları > Rulmanlar > sırayı takip et

PEUGEOT 306 XR 1.8 16v
brc my-11 lpg kit
Çevrimdışı xdesign Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 39
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı xdesign Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Şubat 2011 Saat 09:24
Kardeşim alacağın parçaya kesinlikle dikkat et. 2 gün sonra allah muhafaza kayış atar subapları eğer kabini kırar motoru kitlersin. Orjinal parçadan şaşma. Bu sitedekiler orjinal galiba. Yine de kontrol et iyice. Geçmiş olsun...
Dünyaya 206 defa da gelsem sadece sen!
1. Vites
1. Vites
Simge
18 - Ekim - 1985

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı manyaq_motorcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Şubat 2011 Saat 14:19

yanlış anladınız arkadaşlar yan sanayi alacam diye değil de arada fiyat farkının az olması dikkatimi çekti Gülme tuğrahan kardeş bu sitedeki ürün INA marka. ARacımız üstündeki orjinal parça da bu marka mı ??

Çevrimdışı STALLONE Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 33
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı STALLONE Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2011 Saat 00:58
kardeşim enin problemin v kayışıyla (dediğine)(anlattığına)göre  al bitane kayış değiştirin okadar paraya ne gerek var  ilk başta öter sonra durur devir yükselincee ses artar bu v kayışını ifade eder usta seni yanlış yönlendirmiş anlaşılan  
2. Vites
2. Vites
Simge
09 - Ağustos - 1978

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı tugrahan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2011 Saat 01:16
Orjinalini yazan: STALLONE STALLONE Yazdı:

kardeşim enin problemin v kayışıyla (dediğine)(anlattığına)göre  al bitane kayış değiştirin okadar paraya ne gerek var  ilk başta öter sonra durur devir yükselincee ses artar bu v kayışını ifade eder usta seni yanlış yönlendirmiş anlaşılan  

kardeş  bu arabalar  şahin kartal deyil  kayış onlarda öter
v kayış  krank kasnağından aldığı gücü  1- altarnatör   2 - direksiyon pompası  3- klima motoru na aktarır  ve yukarda resmini verdiğim gergi bilyası  4- sıkıca v kayışı gerer yani toplamda 5 adet kasnağa geçer yanlış hatırlamıyorsam kayışta 4 kanal çıkıntısı var bu çıkıntılar herkasnaktaki yuvaların içine girer ben sanmıyorum bu tarz hiçbir arabada v kayıştan ses geleceğini  benim arabama yanlış ölçüde v kayış takıldığı için gergi bilyası  bozulmuş ve o da krank kasnağını bozmuştu  20 liralık v kayış bana  450 tl masraf açmıştı   aman dikkat!!!

üzerinden çıkan gergi bilyasına hiç bakmadım markası ne diye yeni alınanada bakmadım zaten konyadan getittirmişlerdi  araba tamirci de yapılırken babam başındaydı ben bu paraları ödedikten sonra  internetten bakmak aklıma geldi o zamanda iş işten geçmişti

marka hakkında  internette küçük bir araştırma ile ne kadar ciddi olduğunu anlayabilirsin

Schaeffler Group

Dünyanın en büyük debriyaj baskı balata ve bilya üreticilerinden biri. Bünyesinde Luk, Ina ve Fag gibi üç dev ismi barındıran şirketle ilgili detay bilgilere markalarının web sitelerinden (fag.de) (ina.de) (luk.com) ya da grubun kendi sitesinden (schaefflergroup.com) uluşabilirsiniz.
PEUGEOT 306 XR 1.8 16v
brc my-11 lpg kit
Çevrimdışı seyhanak Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
12 - Mayıs - 1982

Yaşı : 41
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı seyhanak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2011 Saat 12:22
Orjinalini yazan: tugrahan tugrahan Yazdı:

http://www.otostart.com/

aracının tüm bilgilerini gir
marka/model/motor/
sana uyacak her parça çıkıyor rulmanlar bölümündeydi galiba

benim gergi bu işte

arkadaşlar aynı konuyu 2 sene önce ben de açmıştım, sorunuda tespit edip çözmüştük. Ses tahmin ettiğiniz gibi Alternatör gergi bilyasından(rulmanı) kaynaklanıyor.2 sene önce peugeot yetkili bayisinden(Antakya) orjinalini 85 tl ye almıştım 20tl de özel servisimdeki ustama vermiştim ustalık. Ya fiyatlar çok artmış yada birileri harbiden kazık atmaya çalışıyor dikkat edin! bu arada aracım pug 206.

Düzenleyen seyhanak - 26 Şubat 2011 Saat 12:23
1. Vites
1. Vites
Simge
18 - Ekim - 1985

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı manyaq_motorcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2011 Saat 12:35
seyhanak kardeş 250 lira dedikleri parça sanırım rulmanı da üstünde barındıran alta doğru uzantısı olan biraz büyük bir parça. Gergi bilyası rulmanının tam olarak nasıl bişey olduğunu gösterebilir misiniz ??
1. Vites
1. Vites
Simge
12 - Mayıs - 1982

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı seyhanak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2011 Saat 12:59
Orjinalini yazan: manyaq_motorcu manyaq_motorcu Yazdı:

seyhanak kardeş 250 lira dedikleri parça sanırım rulmanı da üstünde barındıran alta doğru uzantısı olan biraz büyük bir parça. Gergi bilyası rulmanının tam olarak nasıl bişey olduğunu gösterebilir misiniz ??
yukarıda ki resme özellikle alıntı yaptım çünkü aynı parçadan bahsediyoruz.Tam olarak resimdeki parçayı satın aldım ve faturadada alternatör gergi rulmanı yazıyordu.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı STALLONE Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2011 Saat 13:30
ya kardeşim eyvallah doğru söylonda o sesin çıkması kayışın kaçırıo anlamına gelio eğer senin triger kayışın kaçırsaydı(gelen ses ordan kaynaklansa)şimdiye kadar motoruda indirmştin ayryetten performans düşüklüğü de yaşardın 
1. Vites
1. Vites
Simge
18 - Ekim - 1985

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı manyaq_motorcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2011 Saat 13:35
stallone  triger kayışım 20.000 km önce değişti zaten onda problem yok. seyhanak kardeş peki bu gerginin daha büyük parçası da var mı ?? fiyat sorduğum serviste bilgisayarda motorun grafik resminden parçayı gösterdiler alta falan daha uzantısı olan büyük bi parçaydı fiyatı 250 dediler. fiyatını aldığım parça bu değil mi acaba ??
1. Vites
1. Vites
Simge
12 - Mayıs - 1982

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı seyhanak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2011 Saat 14:13
kardeş sen başka bi bayidende fiyat al! ortada bi yanlışlık olamalı alternatör gergi rulmanı bu kadar pahalı olamaz...
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı STALLONE Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2011 Saat 23:49
hee tamam ezbere bişeyler yazmıışın 1.her arabada v-kayişi klima komprösörüne bağlı değildir normalde öle bişey yok 2 eğer o ses arkadaşın anlattığına göre yüksek devirde çalıştığında ses kesio diyor  1 eğer triger den ses gelseydi ki gelmez (yağ veya su damlamadığ sürece )o ses gelmez eğer gelseydi 1-2 diş atardı  ondan sonra bi güzel subapları kırar silindir kapağını da oyar sonrada türkü söylerdi o sesin triger den gelmesi mümkün değil  osenin yazdığın şeylerede  v kayışı haraket  vermez  (her arabada)Göz Kırpma stalloneEvil Smile
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı STALLONE Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2011 Saat 23:53
manyak motorcu kusura bakma ismine bunu yazmışssın Sırıtmabunu sana yazmıom orda arkadaş bişeyler paylaşmaya çalışmşda ona yazıom üstüne almaSırıtma
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1434 8 arifbsrn
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1396 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 154 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4888 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 5986 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25150 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1405 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 105 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1102 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 176 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 365 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 236 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1416 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10822 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 520 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 570 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4123 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3278 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2046 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 6
Emintoprak 4
SametRcz 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
Hüseyinboztas 2
arifbsrn 2
feyyazbugan 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English