Peugeot Forums - Peugeot Fan Club

Piston design and rectified

Homepage » PEUGEOT MODIFIED PLATFORM » Modification and Tuning Information
08.05.2020 13:56 # 1
Guests

PİSTONUN YAPISI

PİSTONDA TANIMLANAN KISALTMALARIN AÇIKLAMALARI:

h p =Piston yüksekliği.

h g =Pistonun üstü ile piston pimi merkezi arasındaki mesafe.

h k =Piston kafa yüksekliği.

h e =Piston etek yüksekliği.

e =Piston kafası et kalınlığı.

e1 =Sekman yuvası et kalınlığı.

e2 =Piston eteği et kalınlığı.

hm =Piston tepesi ile 1. kompresyon sekman yuvası kalınlığı.

hs1 =1. kompresyon sekman yuvası.

h s2 =2. kompresyon sekman yuvası.

h set =Sekman yuvaları arasındaki set yüksekliği.

D =Piston etek çapı.

sd =Sekman derinliği (sekman tasarımından alınmıştır).

PİSTON HESAPLAMALARI:

h m= Şekil 1�den belirlenir. Piston çapımıza uygun olan aralık 4mm ile 7 mm arasındadır. Yapılacak olan hesaplamalarda ortalama değer olan 5,5 mm kabul edilmiştir.

Şekil 1:Benzinli motorun pistonlarında üst segmanın yeri.

Yağ boşluğu, piston eteğinden 0,005 mm olarak verilmiştir.

Pistonda 0,6 mm koniklik, 0,225 mm ovallik verilmiştir.

Piston tepesinin alanına hesaplarsak;

A = π * D2 / 4

A = π * 7,72/ 4

A = 46,5663 cm²

Pistonun, krank miline vurmaması için etek altı kesilerek biçimlendirilmiştir. Ap, pistonun yanal etek alanıdır. Bu alanın oranına göre pistonlar normal ve sliper olarak adlandırılır. Ap�nin katsayıları bu piston tiplerine göre verilmiştir.

Ap => A�nın 2 ila 3 katı olursa piston normal piston,

Ap => A�nın 0,7 ila 0,9 katı olursa piston sliper piston olarak adlandırılır.

Tasarımını yapacağımız piston bir sliper pistondur.

Ap = 0,93 * A

Ap = 0,93 * 46,5663

Ap = 43,3067 cm²

he = Ap / π * r

he = 43,3067 / π * 3,85

he = 3,5805 mm

Pistonda kullanılacak olan sekmanların seçimi yapılacaktır. Bu seçim, Şekil 2�den yağ sekmanı da dahil olmak üzere yapılır.

Şekil 2:Sekman sayısı (Yağ sekmanı da dahil)

Şekil 2�den piston çapımıza uygun olarak, 3 adet sekman seçilmiştir. Seçilen bu sekman sayısına yağ sekmanı da dahildir.

Bundan sonra alınacak olan �D� değeri, piston etek çapı olacaktır.

1.Kompresyon Sekmanı (hS1):

hS1 = 0,018 * D

hS1 = 0,018 * 7,76

hS1 = 0,13968 cm => hS1 = 1,3968 mm

2.Kompresyon Sekmanı (hS2):

hS1 = 0,025 * D

hS1 = 0,025 * 7,76

hS1 = 0,194 cm => hS1 = 1,94 mm

Yağ Sekmanı (Yağ):

Yağ = 0,032 * D

Yağ = 0,032 * 7,76

Yağ = 0,25 cm => Yağ = 2,5 mm

hS = hS1 + hS2

hS = 0,13968 + 0,194

hS = 0,33368 cm => hS = 3,3368 mm

Sekman yuvaları arasında bulunan setlerin yüksekliğini ve toplam set yüksekliğini bulacak olursak;

hSET = 0,03 * D

hSET = 0,03 * 7,76

hSET = 0,2328 cm => hSET = 2,328 mm

hSET TOPLAM = 2 * hSET

hSET TOPLAM = 2 * 0,2328

hSET TOPLAM = 0,4656 cm => hSET TOPLAM = 4,656 mm

Pistonun kafa yüksekliğini (hK ) bulalım;

hK = hSET TOPLAM + hS + hm + Yağ

hK = 0,4656 + 0,33368 + 0,55 + 0,25

hK = 1,59928 cm => hK = 15,9928 mm

Pistonun toplam yüksekliğini (hP)bulalım;

hP = he + hk

hP = 3,5805 + 1,59928

hP = 5,17978 cm => hp = 51,7978 mm

Pistonun üstü ile piston pimi merkezi arasındaki yüksekliğini (hg) bulalım;

hg = 0,55 * hp

hg = 0,55 * 5,17978

hg = 2,84888 cm => hg = 28,4888 mm

Pistonun temel ölçülerini tamamladıktan sonra, pistonun et kalınlıkları hesaplanacaktır. Pistonda, esas alınan üç adet et kalınlığı (e, e1, e2) vardır. Bunların öngörülen değerlerden düşük olması durumunda, pistonun kafası kopacaktır. Bu et kalınlıkları, pistonun dayanımı için çok önemli olduğundan titizlikle incelenmelidir.

e =Piston kafası et kalınlığı

e1 = Sekman yuvası et kalınlığı

e2 =Piston eteği et kalınlığı

İşlemde alınan Ö Pmax değeri yanma odası max. Basıncıdır ve daha önce bulunmuştur.

sem , Alüminyum alaşımlı pistonlarda 500 ~ 700 kg/cm² arasında olmaktadır. Hesaplarımızda sem 600 kg/cm² alınacaktır.

e = 0,43 * D * Ö Pmax / sem

e = 0,43 * 7,76 * [ Ö 36 / 600 ]

e = 0,81735 cm => e = 8,1735 mm

e2 �de m = 0,25 ~ 0,35 arasındadır.

e2 = m * e

e2 = 0,3 * 0,81735

e2 = 0,2452 cm => e2 = 2,452 mm

e1 = [e + e2] / 2

e1 = [0,81735 + 0,2452] / 2

e1=0,531275 cm => e1=5,31275 mm

PİSTON MALZEMESİ

Piston malzemesi olarak çeşitli oranlarda karıştırılmış malzemelerin seçilmesi mümkündür. Malzeme seçiminde göz önünde bulundurulması gereken, yanma sonunda meydana gelen yüksek basınca (Pmax) dayanabilmesidir.

Tasarımını yaptığımız piston malzemesi için Nural alaşım malzemesi seçilmiştir. Bu malzemenin değerleri ve alaşım oranı aşağıda verilmiştir.

NURAL ALAŞIMI

Si =%12,6

Özgül Ağırlığı 2,72 gr/cm3

Ni =% 1,96 b = 20,4*10-6

Cu =% 0,88

Kz = 18 ~ 26 kg/mm²

Mg =% 0,60

Brinell sertliği = 100°C 102 kg/mm²

Fe =% 0,50

Al =%83,46

Kz = 18 ~ 26 kg/mm²

Kz = 1800 ~ 2600 kg/cm²

åP = [ p * D² * Pmax ] / 4

åP = [ p * 7,7² * 36 ] / 4

åP = 1676,3853 kg/cm²

Pistonumuzun başına etki eden åP değerimiz, kullanmış olduğumuz malzemenin sınırları içersindedir. Malzeme seçimimiz doğru yapılmıştır.

ALTERNATİF PİSTON MALZEMELERİ

KS (Karl Schmidt) 245 ALAŞIMI

Si =% 14 Özgül Ağırlığı 2,75 gr/cm3

Ni =% 1,5 b = 21*10-6

Cu =% 4,5 Kz = 20 kg/mm²

Mg =% 0,7 Brinell sertliği = 200°C 98 kg/mm²

Fe =% 1,5

Al =% 77

Mn =% 1

AlSi ALAŞIMI

Si =%18 ~ 22

Özgül Ağırlığı 2,7 gr/cm3

Fe =% 0,5 ~ 1 b = 18 ~ 19*10-6

Cu =% 2

Kz = 12 ~ 14 kg/mm²

Al =%77

Brinell sertliği = 100°C 75 kg/mm²

Alpax ALAŞIMI

Si =%13

Özgül Ağırlığı 2,7 gr/cm3

Al =% 87 b = 19*10-6 1/Cº

Kz = 18 kg/mm²

Brinell sertliği = 100°C 102 kg/mm²

hp

Piston yüksekliği

51,7978 mm

hg

Pistonun üstü ile piston pimi merkezi arasındaki mesafe

28,4888 mm

hk

Piston kafa yüksekliği

15,9928 mm

he

Piston etek yüksekliği

35,8050 mm

e

Piston kafası et kalınlığı

8,1735 mm

e1

Sekman yuvası et kalınlığı

5,3128 mm

e2

Piston eteği et kalınlığı

2,452 mm

hm

Piston tepesi ile 1. kompresyon sekman yuvası kalınlığı

5,5 mm

hs1

1. kompresyon sekman yuvası

1,3968 mm

hs2

2. kompresyon sekman yuvası

1,94 mm

hset

Sekman yuvaları arasındaki set yüksekliği

2,328 mm

Yağ

Yağ sekman yuvası

2,5 mm

D

Piston etek çapı

77,60 mm

sd

Sekman derinliği

4,825 mm

08.05.2020 13:56 # 2
Demir

Heavy details Robust technical information .....

08.05.2020 13:56 # 3
sinan-s
+++ in me. Thanks for the information ..
08.05.2020 13:56 # 4
hasimayaz
See you at 200.000 km. Smile .. You got it, bro!
08.05.2020 13:56 # 5
IsmailAtes
One of the most beautiful posts I have seen Thank you ..
If the project is to be prepared, it is one of the most suitable information that can be used as a source.
08.05.2020 13:56 # 6
SINAN GTI
Thanks to the engineering information, I have graduated, I have a lot of details in myself, I am a graduate of the ship in myself.
08.05.2020 13:56 # 7
Jonnie
Thank you for sharing, Deran brother, who will we learn? Confused
08.05.2020 13:56 # 8
Guests
[QUOTE = hasimayaz] See you at 200.000th km deran brother Smile .. You got it, brother! .. [/ QUOTE]

Well yeah I got it bro

If you have questions to ask about the subject, I am ready to help
08.05.2020 13:56 # 9
Guests
It is very technical here. I am very much beside the machinists even though I am not a D mechanic. I need to do a review :)

Thank you brother
08.05.2020 13:56 # 10
Guests
Well, since the pistons got hurt, let's make a few explanations about the piston pins ... PISTON PINS DESCRIPTION OF THE ABBREAKS IN THE PISTON DESCRIPTION: l '= Piston interior. a = Piston pin ¼ full length. åP = Gas force per piston after combustion. lb = Connecting rod width. lp = Piston pin length. di = Piston pin inner diameter. do = Piston pin outer diameter. j = Navigation space. Mo = Bending moment. W = moment of resistance. D = Piston skirt diameter. Pmax = Max pressure at the end of combustion. Yacut & A; = Oil film strength. PISTON PIN CALCULATIONS: lp = 0.9 * D lp = 0.9 * 7.76 lp = 6.984 cm => lp = 69.84 mm åP = [p * D² / 4] * Pmax åP = [p * 7, 7² / 4] * 36 åP = 1676,3853 kg / cm² lp = 4 * a 6,984 = 4 * aa = 1,746 cm => a = 17,46 mm l '= 3 * take' = 3 * 1,746 l '= 5,238 cm => l '= 52.38 mm lb = 2 * a lb = 2 * 1.746 lb = 3.492 cm => lb = 34.92 mm & yacute; is the maximum oil film strength that the oil used in the engine creates and can bear. It varies according to the oils used in the engines. For the engine we designed, the oil film resistance is 250 kg / cm². Yacut & A; = (åP / 2) / A 250 = (1676,3853 / 2) / AA = 3,3528 cm² A = a * do 3,3528 = 1,746 * do do = 1,920275 cm => do = 19,20275 mm Bending Moment Calculation: Bending moment occurs on the piston pin due to the end of combustion pressure. This moment will be taken into consideration in material selection. Mo = (åP / 2) * ((3 * a / 2) - (2 * a / 4)] Mo = (1676,3853 / 2) * ((3 * 1,746 / 2) - (2 * 1,746 / 4 )] Mo = 1463,4845 kg / cm => Mo = 14634,845 kg / mm PISTON PIN MATERIAL It is possible to choose mixed materials in various ratios as piston pin material. What should be considered in the selection of materials is that it can withstand the force, cutting and torsion transmitted by the piston at the end of combustion. The piston pin material called EC60 Steel in DIN norms was used for the piston pin material we designed. The values and the alloy ratio of EC60 Steel are given below. EC60 STEEL C = 0.12 ~ 0.18 Kz = 70 ~ 90 kg / mm² (7000 ~ 9000 kg / cm²) Cr = 0.6% ~ 0.18 se = 0.7 * Kz kg / mm² (4900 ~ 6300 kg / cm²) Mn = 0.4% ~ 0.6 se ~ = 3000 kg / cm² Si = 0.33% W = Mo / se ~ W = 1463.4845 / 3000 W = 0.4878 cm3 W = [p (do4 - di4)] / 32 * do (do4 - di4) = 32 * do * W / p di = 4Ö do4 - [32 * do * W / p] di = 4Ö 1.9202754 - [32 * 1 , 920275 * 0,4878 / p] di = 1,4192 cm => di = 14,192 mm l 'Piston bore 52,38 mm A ¼ of the full length of the piston pin 17,46 mm åP Gas force per piston end of combustion 1676,3853 kg / cm² Lb Connecting rod width 34,92 mm Lp Piston pin length 69,84 mm Di Piston pin inner diameter 14,192 mm Do Piston pin outer diameter 19,2028 mm J Travel clearance 1.2 mm Note: Piston pin, It is moving in the connecting rod, tight fit in the piston.
08.05.2020 13:56 # 11
Guests
Is there a master who knows these writers ...
Peugeot Forums - Peugeot Fan Club © 2025
“The most auspicious of people, it is people who are useful.”