Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

307 sol yan perde hava yastığım patladı

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 307
Forum Tanımlaması: Peugeot 307, 2001-2008 yılları arası üretilen küçük bir aile otomobilidir. 2002'de Yılın Avrupalı ​​Otomobili ödülü almıştır
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=45700
Tarih: 28 Nisan 2024 Saat 01:35
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: 307 sol yan perde hava yastığım patladı
Mesajı Yazan: turkcelik
Konu: 307 sol yan perde hava yastığım patladı
Mesaj Tarihi: 07 Aralık 2017 Saat 11:20
Merhaba arkadaşlar, 2005 model 1.4 hdi sıfır almıştım. Dün akşam itibariyle kontağı açtığımda sol yan hava yastıkları patladı. 2 aydır airbag ışığı bir yanıp bir sönüyordu. Bazen 3 gün yanmıyordu, bazen bir gün yanıyordu. bugün bilgisayara bağladığımızda 144 numaralı bir hata arka sol yan hava yastığı ve perde hava yastığı fişekleri, şaşi ile kısa devre  aralıklı birde açık devre diyor mevcut demiş sonunda. Şikayetvar sitesine baktığımda benim gibi aynı yerde patlama olmuş bir anda acaba bu bir kronik sorun mudur.

Cevaplar:
Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 07 Aralık 2017 Saat 11:34
Merhabalar açıldı derken yani hava yastıkları patladı sanırım öyle anladım durup duruken patlaması olayını ilk defa duydum açıkcası patlaması için darbe sensörlerinin bir darbe algılaması lazım ki patlasın. Durup dururken patlamsı gerçek garip inşallah birileri yaralanmamıştır. Airbağ problemi 307 lerde genelde koltuk altındaki soketlerde problem olur onları kontrol ettirin. Airbağler patladığı için airbağ beyni de resetlenmeli. Ama önecelik aibağlere giden elektirik tesisatı ve şaseleri kontrol edilmeli. Tekrar geçmiş olsun

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 07 Aralık 2017 Saat 11:56
Evet açıldı. Bir sıkıntımız yok lakin büyük bir sesle patladı yoldayken olsaydı Allah muhafaza dikkatim dağılırdı kesinlikle. Koltuğun altındaki soketler çok sağlam gibi duruyor ancak bu soketle yan perde hava yastığının sensörü ile bağlantısı var mı ? Birde sensör uyarı veriyorsa sistem çalışmıyor demektir ama sanki darbe almış gibi patladı.

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 08 Aralık 2017 Saat 08:51
geçmiş olsun tekrardan hocam gerçekten Allah korumuş kaza yaptırabilirdi. sorun elektriksel büyük ihtimal hocam iyi oto elektronikçiye baktırmanız lazım o hatların tesisatını. yan hava yastığı ile perde hava yastığı arasında bağ var hocam yandan darbe alınca ikiside aynı anda açılır. yani kısacası yan tarafın airbeğ hattı iyi bir inceleme istiyor.

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 08 Aralık 2017 Saat 08:59
Teşekkürler yorumunuz için. Bakakım sorun nerden kaynaklaniyor cozumu buldugumda burdan yazarim

Mesajı Yazan: Orçun.Dmr
Mesaj Tarihi: 09 Aralık 2017 Saat 01:53
Geçmiş olsun hocam konuyu takipteyim. Benim 1.4 hdi 307 de arada sırada Airbag ışıkları yanıyor ama son 1 aydır yanmamaya başladı. 

-------------
Arabalar ikiye ayrılır Peugeot ve gerisi...

Mesaj Tarihi: 16 Aralık 2017 Saat 23:28
öztek kartal yetkili servise götürdüm. bir gün boyunca arabayı sözde incelediler. Bana koltuk altındaki 4 lü yeşil soketin üstündeki kırmızı parçanın kırık olmasından dolayı + - uçlar kısa devre yapmış dediler. Kartal oto sanayiye götürdüğümde ordaki birçok airbag ve lektrik ustaları o soketin bir işe yaramadığını onunla patlamanın alakasız olduğunu belirttiler. airbagi tamir ederiz yine patlar kaçak bulunmalı yoksa eğer beyin arızası dediler. Yabancı videoda izlediğim kadarıyla adam soketi nedeniyle yanan airbag ışığını tamir ederken uçlar arasında direnç ölçmektedir. yani gerilim yok sadece sensör sinyalleri var gibi. Bildiğiniz 307 den anlayan sağlam bir elektronikçi veya airbag ci varmıdır. istanbul anadolu bölgesinde

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net