Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

debriyaj sorunu

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 306
Forum Tanımlaması: 306, 1993'ten 2002'ye 309'u değiştiren küçük bir aile otomobilidir, ancak 2001'de 307 ile değiştirilmiştir.
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=43314
Tarih: 27 Nisan 2024 Saat 14:46
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: debriyaj sorunu
Mesajı Yazan: x571
Konu: debriyaj sorunu
Mesaj Tarihi: 26 Kasım 2016 Saat 13:55
alalı 1 yıl oldu ilk büyük arızayı verdi bizimkisi :D yolda giderken aniden motor çalışıyor arıza ışığı yok araç boşta gibi bağırmaya başladı.gazlıyorsun bağırıyor ama gitmiyor ama araba vitesde. baskı balata sorunu denildi tamirhaneye çekildi. şimdi araç açılıyor arabayı bayağı dağıttılar lastikler falan çıktı. sanayiye pek işim düşmez o yüzden bu arıza için fikriniz var mı? araç yapılırken veya toplanırken dikkat edilecek bir husus var mı ? hazır açılmışken vites kutusu yağı direksiyon hidrolik yağı falan değişmeli mi? vites kutusu yağını değiştirmek kolay mı?hani tıpası vardır açar boşaltırsın üstten doldurursun. yoksa onu da dağıtmak mı lazım ? işi uzunsa hiç risk almayalım birde o elimizde kalmasınBig smile

Cevaplar:
Mesajı Yazan: monalos
Mesaj Tarihi: 26 Kasım 2016 Saat 15:46
benimde baskı balata dün değişti. dediğiniz gibi boşta gibi bagırıyor araba vitese takıyorum gidiyor ama bagırarak gidiyor tabi bagırması benden kaynaklı normal gazda gitmiyor cünkü kavrama kacırıyor gitsin diye basıyorum kavrama olmadıgından bagırıyor dün degişti balata şimdi ses yok arabada ısıklarda stop etti sanıyoruım :d debriyaj baskı balata degişirken şanzuman yag boşaltılır ama yenı si ile degişmemesi daha iyi cünkü zamanla aşınan parçalar yagın içinde kalıyor. siz yenı yag koydugunuz da aşınan yerlerden dolayı şanzumandan ses gelmeye baslayacaktır. kimse tavsiye etmez yag değişimini. eski yagı koyarlar eksikse tamamlarlar.  ben baskı balatadan bi girdim triger devirdaim motor yag bakımı hepsini yaptırdım

-------------
PEUGEOT 206 FARKI 1.4 BENZİN XT 2002 ABS

Mesaj Tarihi: 26 Kasım 2016 Saat 16:57
Orjinalini yazan: monalos monalos Yazdı:

benimde baskı balata dün değişti. dediğiniz gibi boşta gibi bagırıyor araba vitese takıyorum gidiyor ama bagırarak gidiyor tabi bagırması benden kaynaklı normal gazda gitmiyor cünkü kavrama kacırıyor gitsin diye basıyorum kavrama olmadıgından bagırıyor dün degişti balata şimdi ses yok arabada ısıklarda stop etti sanıyoruım :d debriyaj baskı balata degişirken şanzuman yag boşaltılır ama yenı si ile degişmemesi daha iyi cünkü zamanla aşınan parçalar yagın içinde kalıyor. siz yenı yag koydugunuz da aşınan yerlerden dolayı şanzumandan ses gelmeye baslayacaktır. kimse tavsiye etmez yag değişimini. eski yagı koyarlar eksikse tamamlarlar.  ben baskı balatadan bi girdim triger devirdaim motor yag bakımı hepsini yaptırdım

en güzelini yapmışsınız. 15 yıllık araba hiç değişmemiş .demek ki artık bundan sonra yavaş yavaş gidecek sağı solu.

Mesajı Yazan: samet206
Mesaj Tarihi: 26 Kasım 2016 Saat 17:24
Baskı balatanın 15 yıldır hiç değişmemiş olduğunu sanmam ama belli olmaz oladabilir.Ayrıca baskı balata için şanzuman iner zaten açılmışken yağı yenilenebilir,genelde arabanın alıştığı yağı geri koyun derler ama değişmesinin zararını görmedim bugune kadar uygun yağ eklendikten sonra problem olmaz.Debriyaj teline,çatalına,akslara baktırmanızı,vites çubuğu,aks keçesi gibi parçaları yenilemenizi öneririm.Ayrıca volant durumunada bakılmalıdır.

-------------
Peugeot Mod ''206'' 1.4 XR 2000
Asaleti Renginde Saklı...

Mesajı Yazan: OguzhanKucuk61
Mesaj Tarihi: 27 Kasım 2016 Saat 01:43
Konusu gelmişken sorayım. Araba rölantideyken şıkırtı gibi bir ses duyuluyor. Debriyajın üstüne ayağımı koyduğum zaman kesiyor. Basmama gerek kalmıyor yani, çalışma boşluğunu ayağımla basarak Yok ettiğim zaman ses gidiyor. Bırakınca geliyor. Ustama sordum, başta baskı garantiye gidecek falan dedi velveleye verdi ortalığı. Sonra kaputu açtı bişeylerle oynadı. Çatalı ayırdım gibi bişeyler söyledi sanırım. Ses o anlık gitti ve böyle kullanmanın bir sıkıntı olmayacağını söyledi. Daha sonra ses yine gelmeye devam etti ve artık debriyaj boşluğunu gidermek yetmiyor sesi kesmek için bir miktar daha basmam gerekiyor. Bundan sonra da götürdüm. Yok enjeksiyon yok rolanti dengesizliği bişeyler geveledi. Kendi hatası var da işten mi kaçıyor anlamadım. Nedir bu durum arkadaşlar ? Bir yardım lütfen.

-------------
https://hizliresim.com/zjMbaB" rel="nofollow">

Mesaj Tarihi: 02 Aralık 2016 Saat 17:18
Orjinalini yazan: samet206 samet206 Yazdı:

Baskı balatanın 15 yıldır hiç değişmemiş olduğunu sanmam ama belli olmaz oladabilir.Ayrıca baskı balata için şanzuman iner zaten açılmışken yağı yenilenebilir,genelde arabanın alıştığı yağı geri koyun derler ama değişmesinin zararını görmedim bugune kadar uygun yağ eklendikten sonra problem olmaz.Debriyaj teline,çatalına,akslara baktırmanızı,vites çubuğu,aks keçesi gibi parçaları yenilemenizi öneririm.Ayrıca volant durumunada bakılmalıdır.

yardım için teşekkürler. onları da not alıp zamanla kontrol ettiririm. orjinal baskıbalata malzeme benden olarak yağ+yağ filtresi,hava ve benzin filtreleri değişti 600 tl tuttu.
ayrca volant nedir ? eskidiği nasıl anlaşılır bozulduğu nasıl anlaşılır bozulunca ne olur ?

Mesajı Yazan: palet
Mesaj Tarihi: 02 Aralık 2016 Saat 23:19
İşçilik dahi' se çok iyi fiyat almışsınız. Otomatik araçlarda şanzuman yağını 60.000 de bir değiştirin derler. Kişisel görüşüm, manuel şanzıman içersinde, geçen zaman içinde aşınan metal parçacıklarınnı mevcut olduğu eski şanzıman yağınıda yenisi ile değiştirmeniz yönündedir.  

-------------
2013 - 508 Allure 1.6 e-HDİ

Mesaj Tarihi: 05 Aralık 2016 Saat 09:17
Orjinalini yazan: palet palet Yazdı:

İşçilik dahi' se çok iyi fiyat almışsınız. Otomatik araçlarda şanzuman yağını 60.000 de bir değiştirin derler. Kişisel görüşüm, manuel şanzıman içersinde, geçen zaman içinde aşınan metal parçacıklarınnı mevcut olduğu eski şanzıman yağınıda yenisi ile değiştirmeniz yönündedir.  

evet fiyata işçilik dahil. forumdan birisi yağ değişirse şanzıman ses yapar boşluk yapar falan dediği için değişmesi yönününde ustaya baskı yapmadım.o da idare eder dedi.gerçi onlar herşeye idare eder diyor

Mesajı Yazan: Radox
Mesaj Tarihi: 05 Aralık 2016 Saat 22:06
Aks keçelerine bakıp
Şanxuman yağını değiştirip
Volantı da torna ettirip taktırsa idiniz süper olurdu
Şanzuman yağı o kadar sorun değil istediğiniz zaman değişe bilir zorbir işçiliği yok
Ama okadar sokmüşken aks başları na baktırıp volantıda tornaya verse idiniz iyi olurdu

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net