Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Arkadan gelen ses

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 206
Forum Tanımlaması: Peugeot 206, 1998'den 2011'e kadar üretilen kompakt boyutlu satış rekoru kırmış bir otomobildir
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=42810
Tarih: 28 Nisan 2024 Saat 09:42
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Arkadan gelen ses
Mesajı Yazan: canbicerr
Konu: Arkadan gelen ses
Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2016 Saat 00:05
Merhaba arkadaşlar, 2000 model 206 1.4 XR modelde aracım var, araçta 3 4 aydır arka bagajdan özellikle kasislerde ve çukurda takır tukur ses geliyor. Bir kaç kişiye gösterdim bagaj kilit karşılığından denildi kilit karşılığını bugün değiştirmeme rağmen ses kesilmedi bu sesi kesebilmek için ne yapmam lazım?

Aracın istetmesini söktüm ses devam etti.
Aracın pandizotunu söküp test ettim sorun devam etti.
Aracın bagaj içindeki iç kapağını komple söktüm sorun devam etti.
Aracın bagajını komple boşalttım test ettim sorun devam etti.

Şimdiden herkese teşekkür ederim

Cevaplar:
Mesajı Yazan: samet206
Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2016 Saat 00:13
Geçmiş olsun ilk akla gelebilcek çoğu şeyi yapmışsınız zaten.Plaka çıtası ve plakalıkta ses yapabiliyor.Sesin bagajdan geldiğine emin olmak lazım büyük ihtimal başka bir yerden kaynaklanıyor.

-------------
Peugeot Mod ''206'' 1.4 XR 2000
Asaleti Renginde Saklı...

Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2016 Saat 00:18
Orjinalini yazan: samet206 samet206 Yazdı:

Geçmiş olsun ilk akla gelebilcek çoğu şeyi yapmışsınız zaten.Plaka çıtası ve plakalıkta ses yapabiliyor.Sesin bagajdan geldiğine emin olmak lazım büyük ihtimal başka bir yerden kaynaklanıyor.

Plakalığı daha dün değiştirdim, plakalıktan ve çıtadan olma ihtimali çok düşük, bagaj kapalı iken sert bi şekilde çıtalardan sallıyorum fakat hiç oynamıyor. Sanırım farklı bir sorun söz konusu.

Mesajı Yazan: xmen
Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2016 Saat 01:01
Tüp var mıdır aracınızda..

-------------
2005 Peugeot 307 1.4 hdi
1997 Opel Vectra 1.6 16v CD
2003 renault clio 1.5 DCI
2006 peugeot 307 1.6 HDI
2006 ford fiesta 1.4 TDCI

Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2016 Saat 02:35
Orjinalini yazan: xmen xmen Yazdı:

Evet var. Tank tipi bagajda dikey olarak sağ tarafta yer almaktadır.

Mesajı Yazan: esstel
Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2016 Saat 08:59
deposu boş ise şamandırası ses yapar

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2016 Saat 09:31
birde bijon anahtarının olduğu yerdeki boşlukların içinde birşey olmasın birde oraları kontrol et.

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesajı Yazan: xmen
Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2016 Saat 09:51
Orjinalini yazan: canbicerr canbicerr Yazdı:

Hocam tüp bağlantılarını kontrol edin gevşemiş olabilir. Birde bagajin alt tarafında kaportayla birleşen yerde kopcalar olması lazım (kesin var mı bilmiyorum) onlar sağlam mı kontrol edin.

-------------
2005 Peugeot 307 1.4 hdi
1997 Opel Vectra 1.6 16v CD
2003 renault clio 1.5 DCI
2006 peugeot 307 1.6 HDI
2006 ford fiesta 1.4 TDCI

Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2016 Saat 14:07

Hocam tüp bağlantılarını kontrol edin gevşemiş olabilir. Birde bagajin alt tarafında kaportayla birleşen yerde kopcalar olması lazım (kesin var mı bilmiyorum) onlar sağlam mı kontrol edin.

Araç yeni muayeneden geçti ve muayeneden geçerken tüpün konumu değiştirildi, tüp yeterince sağlam ondan yanada sıkıntı yok gibi,  4 5 ayda tüpün bağlantıları gevşemiş olabilme ihtimali var mıdır? arabayı çok hor kullanmıyorum.

Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2016 Saat 14:08
Orjinalini yazan: sonerkyl sonerkyl Yazdı:

birde bijon anahtarının olduğu yerdeki boşlukların içinde birşey olmasın birde oraları kontrol et.

Sadece bijon anahtarı var ve onu çıkartıp denedim ama nafile, ses ufak tefek bir ses değil sanki bagaj zıngır zıngır oynarcasına ses var.

Mesajı Yazan: KuzuX
Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2016 Saat 16:37
Torsiyondan geliyorsa yandın gitti hocam torsiyonlara baktır. Birde arabadan in bi bastır bagajdan bakalım ne tepki alıcaksın sesin geldiği yönü takip et.

Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2016 Saat 17:09
Orjinalini yazan: KuzuX KuzuX Yazdı:

Torsiyondan geliyorsa yandın gitti hocam torsiyonlara baktır. Birde arabadan in bi bastır bagajdan bakalım ne tepki alıcaksın sesin geldiği yönü takip et.

arabadan inip arka çamurluklardan bastırınca araç normal olarak yaylanıyor ve ses gelmiyor, düz yolda (otoban vs) tıkırtı dahi yok sadece bozuk yollarda ses oluyor.

Torsiyonlarda ise yapılcak işlem ne olur? ve yaklaşık olarak maliyeti ne kadar tutar? Bu hafta sonu aracın bakımını yaptıracağım bu sorunuda aradan çıkartırım.

Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2016 Saat 17:12
torsiyon şimdi bir arkadaşımız izmirden ustasından fiyat almış 500 tl. bence arka bagaja bir arkadaşını oturtup bakmak lazım içten mi geliyor ses dıştan mı

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)

Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2016 Saat 17:19

torsiyon şimdi bir arkadaşımız izmirden ustasından fiyat almış 500 tl. bence arka bagaja bir arkadaşını oturtup bakmak lazım içten mi geliyor ses dıştan mı

ses içten geliyor buna eminim. Sürüş sırasında dikiz aynasından baktığımda pandizotun sallandığı fark ediliyor. Aracım orjinal fabrika çıkış yüksekliğinde araca spor helezon taktırıp torsiyon alçatma işlemi yaptırsam düzelir mi acaba yoksa aynı sorun devam eder mi? 

Aracımın yüksekliğini göstermek amaçlı fotoğraf

Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2016 Saat 17:32
torsiyondan sorun var işe yaramaz malesef can ankara ne tarafta oturuyorsun sincan tarafında isen beraber bakabiliriz.

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)

Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2016 Saat 17:36

torsiyondan sorun var işe yaramaz malesef can ankara ne tarafta oturuyorsun sincan tarafında isen beraber bakabiliriz.

Keçiören'deyim. Araçlardan fazla anlamıyorum, herhangi bi ustaya göstersem bana çok uçuk bi fiyat çekse anlamadığım için elimden birşey gelmez. Bu konuda önerebileceğin işini düzgün yapan ustalar var mıdır? veya beraber baksak mutlak sorunu bulabilir miyiz?

Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2016 Saat 17:40
acelen yoksa arada 2 haftada bir ufuktepeye geliyorum bakabilirim yakınsan o tarafa can sıkıntı olmaz. usta konusuna gelince benim ustam var ancak fordçu ama yinede fiyat alırız problem deil. forumdan bir kaç arkadaşta usta konusunda tavsiyede bulunurlar. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)

Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2016 Saat 17:43

acelen yoksa arada 2 haftada bir ufuktepeye geliyorum bakabilirim yakınsan o tarafa can sıkıntı olmaz. usta konusuna gelince benim ustam var ancak fordçu ama yinede fiyat alırız problem deil. forumdan bir kaç arkadaşta usta konusunda tavsiyede bulunurlar. 

acele etme değilde, bu şekilde aracı kullanmaya devam ettiğimde sorun daha çok büyürse diye endişem var aslında.

Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2016 Saat 17:45
yok sıkıntı çıkarmaz bu hafta sonu samsuna gideceğim için gelemeceğim o tarafa malesef yoksa genelde hafta sonları keçiörende oluyorum.

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)

Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2016 Saat 17:48

yok sıkıntı çıkarmaz bu hafta sonu samsuna gideceğim için gelemeceğim o tarafa malesef yoksa genelde hafta sonları keçiörende oluyorum.

Sorun büyümez ise bir süre daha tangır tungur gezerim artık :)

Mesajı Yazan: mamafi46
Mesaj Tarihi: 26 Ağustos 2016 Saat 14:53
merhaba
çözüm bulabildin mi kardeş. Malesef aynı sorun benim 306 XR de de var.
Bozuk yollarda ve frene dokunduğunda acaip takır takır ses geliyor.

-------------
p306

Mesajı Yazan: madblueblacksea
Mesaj Tarihi: 26 Ağustos 2016 Saat 16:03

Sorun büyümez ise bir süre daha tangır tungur gezerim artık :)

Sorun torsiyon bilyalarında ise sorun çıkar. Dağılan bilya mili yemeye başlar. Bu seferde ya mili dolgu yaptırman yada değiştirmen gerekecek. Benim milde sorun yoktu ama olsaydı kaynak dolgu yaptırmaz milleri değişirdim. Zaten 100 liradan fazla kaynak parası alıyor tornaci. Millerin çifti 80 liraydı o dönem.

-------------
206 1.4 HDI Look 2004

Mesaj Tarihi: 26 Ağustos 2016 Saat 16:06
Orjinalini yazan: mamafi46 mamafi46 Yazdı:

merhaba
çözüm bulabildin mi kardeş. Malesef aynı sorun benim 306 XR de de var.
Bozuk yollarda ve frene dokunduğunda acaip takır takır ses geliyor.

hocam bagaj kapağı açık bir şekilde gezdim, bagaja bir arkadaşı oturtmama rağmen ses devam ediyor malesef sorun neyden kaynaklanıyor bulamadım. Ustanın birisine aracı gösterdim Rot fişekleri değişmesi gerekiyor dedi yaklaşık 300-400 tl civarı tutacağını söyledi. %100 emin olamadım herkes farklı birşey söylüyor.

Mesaj Tarihi: 26 Ağustos 2016 Saat 16:23
Aracın peugeot 206 ve arkadan gelen ses için usta rot fisekleri değişecek dedi doğrumu anladım.?

-------------
206 1.4 HDI Look 2004

Mesaj Tarihi: 27 Ağustos 2016 Saat 17:50
Orjinalini yazan: madblueblacksea madblueblacksea Yazdı:

Aracın peugeot 206 ve arkadan gelen ses için usta rot fisekleri değişecek dedi doğrumu anladım.?

evet, hatta ön taraftanda ses geliyor bunun içinde aynısını söyledi.

Mesaj Tarihi: 27 Ağustos 2016 Saat 18:08

206'ların arka düzeni ve parçaları resimde görülüyor. Görüldüğü gibi rot fişek mermi füze diye bir parça yok. Aracın arkasına 3 kişi bindir ve bide bu şekilde kontrol etmeyi dene, ses arka düzenden geliyorsa bu şekilde gelmemesi gerekir. İşaretli parçanın vidasının gevşemesiyle cukurlarda demir demire vuruyormuş gibi ses gelir

-------------
206 1.4 HDI Look 2004

Mesaj Tarihi: 28 Ağustos 2016 Saat 02:55

206'ların arka düzeni ve parçaları resimde görülüyor. Görüldüğü gibi rot fişek mermi füze diye bir parça yok. Aracın arkasına 3 kişi bindir ve bide bu şekilde kontrol etmeyi dene, ses arka düzenden geliyorsa bu şekilde gelmemesi gerekir. İşaretli parçanın vidasının gevşemesiyle cukurlarda demir demire vuruyormuş gibi ses gelir

Araca yeri geldi 5 kişi (Şöför dahil) bindi fakat ses kesilmedi. Düz yolda caddelerde ses hiç yok dencek kadar az fakat ara sokaklarda sanki araba dökülüyormuş gibi ses yapıyor.

İskitlerdeki herhangi bir ustaya gidip arıza tespiti için gösterdim aracı usta kendisi aracı sürdü test etti yaklaşık 300-400 metre kadar fakat rot  fişekleri dedi. Bugün (27.08.2016) bir ustaya daha gösterdim daha araca binip bakmadan bu araç arkadan kazalıysa hiç kimse o sesleri düzeltemez dedi ve resmen başından savdı. benim tek endişem malum sanayi ortamında bi civata sıkmaya bile uçuk rakamlar veriliyor, şayet araçtan anlamıyorsanız, bende anlamadığım için ederinden fazla ücret vermek istemiyorum ve sorunun kesin çözülebileceğine de güvenemiyorum, çünkü herkes farklı birşey söylüyor. Şaşırdım kaldım. 

Mesaj Tarihi: 28 Ağustos 2016 Saat 02:56

Egsoz orjinal egsoz değil ve ses egsozdan geliyor dendi, peugeot 206 'nın orjinal egsozunu sıfır olarak taktırdım ama ses devam ediyor.

Mesajı Yazan: FuRiouS
Mesaj Tarihi: 28 Ağustos 2016 Saat 12:37
Aynı ses benim 206 cabriom'dada var sag arkadan geliyor boyle cukurlara felan girince tak tuk sanki bisey yerinden cıkmıs o vuruntu yapıyor gibi bi ses. Torsiyonda felan hiç bişey yok baktırdım ama nerden geliyor bi türlü bulamadık sesi. 

Mesaj Tarihi: 28 Ağustos 2016 Saat 14:53
Orjinalini yazan: FuRiouS FuRiouS Yazdı:

Aynı ses benim 206 cabriom'dada var sag arkadan geliyor boyle cukurlara felan girince tak tuk sanki bisey yerinden cıkmıs o vuruntu yapıyor gibi bi ses. Torsiyonda felan hiç bişey yok baktırdım ama nerden geliyor bi türlü bulamadık sesi. 

206 kullanan herkeste bu sorun var, sebebinide herkes farklı birşey söylüyor. Peugeot Servisine gitsek çözüm bulabilirler mi acaba?

Mesaj Tarihi: 28 Ağustos 2016 Saat 16:00
Amortisör vidaları gevşemesin.? Herşeyi bakmissin nerdeyse. Araç yerdeyken altına yatıp kontrol et bakalım. Araç askidayken anlayamazsin gergin oldukları için. Torsiyon burçlarıda yerde veya havada belli olmuyor çok iyi bakmak gerek. Torsiyon tamiri için arka tarafı indirince farkettik burçlaradan biri kesilmiş

-------------
206 1.4 HDI Look 2004

Mesajı Yazan: alicelik20
Mesaj Tarihi: 05 Eylül 2016 Saat 17:25
Aynı sorun bendede var. Sesin geldiği yeri paint ile işaretledim fakat foruma yükleyemedim. Ses 5-72 ve 4 numaralı bölümden geliyor. O bölümde bir gevşeme var arabaya arkadan bastırınca aşağı doğru esniyor ve tok diye dolu bir ses geliyor. O vidayı sıktırdım fakat ses hala bir nebze var. Usta 500 TL gider diyor bakalım hayırlısı.

-------------
(2005) 206 1.4 x-design

Mesajı Yazan: Ahmetaltan
Mesaj Tarihi: 06 Eylül 2016 Saat 03:01
Arkadaşım aynı sorun bende de vardı. 72 nolu geniş pul torsiyonun taşıyıcısı tabir edebileceğim kısıma çarpıyor. O pulun üst kısmında kalan boşluğu lastik    ile birkaç tur atıp doldurur isen (Örneğin bir araba iç lastiğinden kestiğin parçayı) sesi kesersin. Bende resim yükleyemediğim için anca bu şekilde tarif edebilirim.

Mesaj Tarihi: 06 Eylül 2016 Saat 03:06
usta z rotlardan olduğunu söyledi bugün araci bakima sokucam muhtemelen z rotlarida değiştireceğim hep beraber görecez sonucu

Mesaj Tarihi: 06 Eylül 2016 Saat 23:11
Orjinalini yazan: Ahmetaltan Ahmetaltan Yazdı:

Arkadaşım aynı sorun bende de vardı. 72 nolu geniş pul torsiyonun taşıyıcısı tabir edebileceğim kısıma çarpıyor. O pulun üst kısmında kalan boşluğu lastik    ile birkaç tur atıp doldurur isen (Örneğin bir araba iç lastiğinden kestiğin parçayı) sesi kesersin. Bende resim yükleyemediğim için anca bu şekilde tarif edebilirim.

Geçici çözüm hocam bu 4 numaralı burçların değişimi gerekli. Burçlar 100 lira civarı tutuyor torsiyonla beraber yapılırsa daha uygun olur işçilik.

-------------
206 1.4 HDI Look 2004

Mesaj Tarihi: 06 Eylül 2016 Saat 23:27
Bugün aracımın bakımlarını yaptırdım, aynı zamanda ustaya arkadan ses geliyor z rotlardanmış dedim usta bana bunlarda z rot yok sesi torsiyon yapar dedi. Sorduğum ve gösterdiğim farklı farklı kişiler veya ustalar birbirinden farklı cevap veriyor, ne yapacağımı şaşırmış durumdayım :) 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net