Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

ses sorunu ve direksiyon titremesi

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: Partner
Forum Tanımlaması: Peugeot Partner araçlarınız hakkındaki tüm arızalar ve çözümlerini paylaşabilirsiniz
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=42478
Tarih: 30 Nisan 2024 Saat 21:37
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: ses sorunu ve direksiyon titremesi
Mesajı Yazan: ramazan1993
Konu: ses sorunu ve direksiyon titremesi
Mesaj Tarihi: 28 Haziran 2016 Saat 17:15
Peugeot Partner 2000 model 198binde 1.9 Dizel araç. sürerken birden ses gelmeye başladı. şimdi de kapıda bekliyor. rölantideyken aşırı bir vuruntu (mekanik- tak tak tak şeklinde) sesi var. hareket ettirmeden önce bilgi almak istiyorum. motorun sol tarafındaki triger kısmından geliyor olabileceğini düşünüyorum. ayrıca bu araç 110 km de gidiyorken direksiyon titremeye başlıyor bu iki sorunun nedenini araştırıyorum yorumlarınızı bekliyorum.

Cevaplar:
Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 28 Haziran 2016 Saat 17:27
Orjinalini yazan: ramazan1993 ramazan1993 Yazdı:

Peugeot Partner 2000 model 198binde 1.9 Dizel araç. sürerken birden ses gelmeye başladı. şimdi de kapıda bekliyor. rölantideyken aşırı bir vuruntu (mekanik- tak tak tak şeklinde) sesi var. hareket ettirmeden önce bilgi almak istiyorum. motorun sol tarafındaki triger kısmından geliyor olabileceğini düşünüyorum. ayrıca bu araç 110 km de gidiyorken direksiyon titremeye başlıyor bu iki sorunun nedenini araştırıyorum yorumlarınızı bekliyorum.

öncelikle aramıza hoşgeldiniz. dediğiniz ses triger kayışı parçalanmış çarpıyor olabilir. subaplar-eksantirik mili vs. bu tip seslere neden olabilir. . bence riske girmeyen direk sanayiye götürün. direksiyon titremesi tekerlerin balans ayarının olmayışındandır.

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 28 Haziran 2016 Saat 17:37
ben bu şekilde yaklaşık 30 km yol yaptım da park ettim aracı. çünkü otoyolda başladı bu ses. acaba bu daha motorda vs. başka sorunlara yol açmış olabilir mi? 

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 28 Haziran 2016 Saat 17:40
valla ramazan kardeşim olabilir. ama bence aracı çalıştırma sonra 500-1000 tl çıkacak işlemler motor yaptırmaya kadar gider. 3000-4000 tl ne mal olabilir. tahmini olarak söylüyorum bence riske girme hiç ustana götür. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 29 Haziran 2016 Saat 18:35
Usta gibi bir usta buldum ve Mesut usta sayesinde bugün sorundan kurtuldum. teşhis ettiği konuda haklı çıktı, büyük ihtimal sente atmış olacağını tahmin ediyordu. sente ayarını yaptı ve oracıkta bazı bağlantıları yapıp motoru çalıştırdığında ses kesilmişti. Ayrıca hemen sesin kesilmesi, sente atmasının başka (subap, eksantrik mili vs.) sorunlara neden olmadığı anlamına geliyordu. Bundan başka, bu sorunda büyük payı olan v kayışının resmen çürüyüp 6 diş şeritten 4 diş şerite düşmesi parçalanan kenarların değiştirilirken önümüze gelmesiyle aracın çok bakımsız kaldığını bir kez daha anladım.
bu v kayış ile ekileşimde bir mil varmış o da değişti. değişen parçalar arasında triger kayışı ve motor takozu da bulunmakta. yalnız motor takozu sökülürken çok zorlanıldı. bu da aracın montaj yapısına mühendisliğine bağlı bir durum sanırım.
Kaç para çıktı derseniz; 80 lira evden oto tamire götürmek için çekici ücreti;ustanın fiyatlaması ise 200 lira parça ücreti, 250 lira işçilik ücreti, toplamda 530 lira.
son durumdan gayet memnunum. artık motor (alalı 2 ay oldu) 2 aylık kullanıma kıyasla daha sessiz ve az titreşimsiz çalışıyor. rot balans ayarı ise yapılmayı bekliyor fakat şehir trafiğinde pek önemli değil diye düşünüyorum.

Mesajı Yazan: Gokcesel
Mesaj Tarihi: 29 Haziran 2016 Saat 21:49
Geçmiş olsun sorununuzun çözüldüğüne sevindim. Bakımsız araç olunca istemeden masraf çıkartıyor maalesef. 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net