Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Kumandadan Ön aydınlatmaları Yakma

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU
Forum Adı: 206
Forum Tanımlaması: Peugeot 206 hakkındaki tüm makaleler
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=22896
Tarih: 14 Mayıs 2024 Saat 01:16
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Kumandadan Ön aydınlatmaları Yakma
Mesajı Yazan: murat20021978
Konu: Kumandadan Ön aydınlatmaları Yakma
Mesaj Tarihi: 07 Mayıs 2012 Saat 14:17
Arkadaşlar çok ayrıntılı resim çekemedim kusura bakmayın.
Öncelikle olayı anlatayım;
Biliyorsunuz daha önce tampon ızgarasına led aydınlatma yapmıştım. (Gece garajda filan bayağı işe yarıyor.)

Şimdi bu aydınlatmaları Aracın tavan lambasının kapılara bağlı bölümüne bağladım. Kumandaya basınca tavan lambası yanıyor ve buradan alınan elektrik ile öndeki ledlerde yanıyor. Burda dikkat edilmesi gereken kapılar kapalı iken tavan lambasına ters akım vermemek. Bu işide bir diyot çözüyor. (elektronikten pek anlamam:))

Bu yöntem ile araya Röle bağlayarak Farları veya sis lambalarını bile yakabilirsiniz. (Bu olaya sanırım Follow Me deniyor)

Resimler ve video aşağıda;

Tavan lambasının Mavi kablosu Kapılardan gelen Poizitif (+) kutup

Kabloyu klavuz ile tavanın ön kısmından geçiriyoruz. Daha sonra sol ön cam direğini açıp (hafif kastırınca geliyor. Dikkat edin kırılmasın)

Buradan Uygun biryerden sigorta panelinin bulunduğu bölgeye kabloyu indiriyoruz.

Sonrası basit zaten. Sigrta panelinin oraya indirdiğiniz kabloyu ledlerinize giden kaplonun Pozitif ucuna bağlıyorsunuz. Bağlamada işlemini yapmadan önce muhakkak ucun veya uygun biryere Diyot bağlamayı unutmayın. Aksi halde düğmeden ledleri yaktığınızda Tavan lambası da yanar.

Önemli: Yüksek amper çeken aydınlatmalarda (sis lamnbası, Far VS.) bu işlemi yaparken Röle kullanılması gerekir. Aksi halde Tavan lambasının geciktirme devresini yakarsınız.

Ön Tampondaki Led Aydınlatmalar;
Sönük hali

Yanan Hali

Video

-------------
2006-206 X-Design 1.4 Benzinli

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Alicilik
Mesaj Tarihi: 07 Mayıs 2012 Saat 14:44
Ellerine sağlık buna birde ışık sensörü koyarsan harika ötesi olur :D

-------------
http://fb.me/hizimsabit" rel="nofollow - Hız sabitleme ve limitleme için
DiagBox v7.82
PP2000 v22
Lexia 3 v45
Sedre/Doc Backup 11.2013

Mesaj Tarihi: 07 Mayıs 2012 Saat 15:33
Vallahi düşünmüyor değilim. Galiba o zımbırtının adı fotosel di. Ama pek bilmem araştırıp bakmak lazım. Gerçi içerden düğmeden de yakabiliyorsun bu ledleri ama Işık sensörü daha iyi olur :)

-------------

Mesajı Yazan: ufuk91
Mesaj Tarihi: 07 Mayıs 2012 Saat 15:44
çok güzel olmuş gerçekten eline koluna sağlık güle güle kullan Clap

-------------
Roland Garros 2000 1.6 8v 90bg

Mesajı Yazan: ibrahim YILDIZAK
Mesaj Tarihi: 07 Mayıs 2012 Saat 20:22
Ben aracımı aldığımda vardı gti'ın bir özelliği mi yoksa eski sahibi sonradan mı yaptırmış bilmiyorum ama güzel ben beğeniyorum.

-------------

01 COA 084 ARh(+)

Mesajı Yazan: ozaannn
Mesaj Tarihi: 07 Mayıs 2012 Saat 21:26
Orjinalini yazan: ibrahim YILDIZAK ibrahim YILDIZAK Yazdı:

Ben aracımı aldığımda vardı gti'ın bir özelliği mi yoksa eski sahibi sonradan mı yaptırmış bilmiyorum ama güzel ben beğeniyorum.

Gti in bi ozelligi degil bu sonradan yapilmadir aslinda farlari baglamayi bende dusunmustum
Kendim yapamam galiba role falan karistirir aklimi ama iyi bi elektrikci bulsam
Yaptiricam cok guzel olmus yaptiricam
İlham aldim konudan

-------------
ozaann

Mesajı Yazan: ibrahim YILDIZAK
Mesaj Tarihi: 07 Mayıs 2012 Saat 22:00
Orjinalini yazan: ozaannn ozaannn Yazdı:

Gti in bi ozelligi degil bu sonradan yapilmadir aslinda farlari baglamayi bende dusunmustum
İlham aldim konudan

bende kapıyı kilitleyince önce farlar sonra sisler yanıp farlar sönüyor en son sisler de sönüyor belirli saniyeden sonra.

-------------

01 COA 084 ARh(+)

Mesajı Yazan: ozaannn
Mesaj Tarihi: 07 Mayıs 2012 Saat 22:32

Orjinalini yazan: ozaannn ozaannn Yazdı:

İlham aldim konudan

bende kapıyı kilitleyince önce farlar sonra sisler yanıp farlar sönüyor en son sisler de sönüyor belirli saniyeden sonra.

İste bende sadece o sistem icin istiyorum zenonda var farda ve sislerde ama olur mutlaka acincada farlar yaniyor dimi?

-------------
ozaann

Mesajı Yazan: GO--GO
Mesaj Tarihi: 08 Mayıs 2012 Saat 01:20
helal olsunThumbs Up bn bişi sorucam bu tampondaki ledleri siz mi yaptınız yoksa biyerden mi temin ettiniz eger aldıysanız nerden oldugunu ogreneblrmym

Mesaj Tarihi: 08 Mayıs 2012 Saat 08:56
Tampondaki ledleri ben yaptım. Kutusu vs. herşeyi dahil. alabileceğiniz biryer yok. ipucu olarak söylemek isterim Tamponda ilgili yerin kalıbını çocuklar için satılan oyun hamuru ile alabilirsiniz. Sonrası elinizdeki malzemeyi düzgün olarak şekillendirmeye kalıyor zaten. aslında basit bir olay olmasına rağmen ben epey bi cebelleşmiştim malzeme bulmak için:)

Özellikle reklam panolarının veya ışıklı tabelaların arkasına kapak yapmak için kullandıkları bir malzeme var ondan bulursanız kolaylıkla sizde yapabilirsiniz. Tabi siyah OJE filanda lazım:)

-------------

Mesajı Yazan: GO--GO
Mesaj Tarihi: 09 Mayıs 2012 Saat 18:54
mantık süper tesekkürler..Thumbs Up cok soru soruyom ama bu ledleri nasıl yaptınız devresini yani 

Mesaj Tarihi: 21 Mayıs 2012 Saat 10:47
Bir devreye ihtiyacın yok. Piyasada  12V şerit ledler var. Onlar 3lü gruplar halinde kesilir. şemayı aşağıdaki gibi yaparsan kolaylukla halledebilirsin.

Bu arada Ledleri 50x50 SMD led olarak alırsan daha iyi parlaklık alırsın. :)

-------------

Mesajı Yazan: Cmoss06
Mesaj Tarihi: 21 Mayıs 2012 Saat 11:54
Led çalışmalarında ve diyer dusuk akımla kontrol edecegınız malzemelerde diyod kullanabilirsiniz.1N4001...1N4004 diyodlar işinizi görür ters yön akımlarını en azından engelleriniz.

-------------
206 XT HDI Siyah
COM2000 Yol Pc
('.')Göze Batan Çivi Çekici Yer

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net