Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Gaz kelebeği temizliği ve Buji değişimi

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: Aracınız Hakkındaki Tüm Sorular
Forum Tanımlaması: Jant, Yay, Lastik Egzoz, Filtre, Ses Sistemi vb. araçlarınızla alakalı tüm sorunları paylaşabileceğiniz genel alandır
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=14929
Tarih: 04 Mayıs 2024 Saat 14:37
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Gaz kelebeği temizliği ve Buji değişimi
Mesajı Yazan: nteker
Konu: Gaz kelebeği temizliği ve Buji değişimi
Mesaj Tarihi: 18 Mayıs 2011 Saat 11:22
Arkadaşlar aracımı alalı 1,5 sene olacak neredeyse ve ben hiç bujilere baktırmadım. Burada Cecoli arkadaşımızın vermiş olduğu tavsiye ile hafta sonu Aydın'da Bosch servisinde Bosch Platınum-Irıdıum Bujiler'den taktırmak istiyorum. Bana işçilik dahil 80 TL olduğunu söylediler. Ayrıca yaptırmışken gaz kelebeğinide temizleteyim dedim ona da 40 TL dediler. Gaz kelebeğini temizletmemin nedenide, burada okuduklarıma dayanarak araca gaz verdiğimde özellikle 2. viteste gazı geç algılaması. Yanlız benim aracıma bu saydıklarım yapıldıktan sonra kalibrasyon gibi herhangi bir ayar gerekir mi? Gerekirse bunu bosch yapar mı ve sizce bu fiyatlar normal mi?

Yardım eden tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

-------------
Peugeot 2004 model 307 1.6 XR (LPG'li-LANDİ)

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Guests
Mesaj Tarihi: 18 Mayıs 2011 Saat 11:32
bujılerı normal fıyatı 55-60 lıra. 20-25 lıra ıscılık almıs olacaklar.
40 lıra da bır gaz kelebegı temızlıgı adına aydın ve bosch servısı olması acısından normal sayılabılır. ama gaz kelebegını ozel bır peugeot servısınde de temızletebılırsın. yıne beraberınde bujılerıde taktırabılırsın. ıscılıgın daha ucuz olmasını beklerım.

lpg ayarı konusunda kıtıne ayarına gore degısır. ayar gerekır mı gerekmez mı denemeden bırsey demek cok zor ama lpg ayarını bosch yapamaz ve yapmasıda yanlıs olur zaten. sahıbı oldugun lpg kıtının servısıne gıtmen gerekır... markasını ımzana yazda gorelım

Mesajı Yazan: nurinuri58
Mesaj Tarihi: 18 Mayıs 2011 Saat 11:41
arkadaşlar bende 206 var ve yeni aldım. arabayı özellikle ilk çalışınca devir 10 olması gerekiyor ve 10 da oluyor ama aşağıya inip çıkıyor sanki motora benzin ve gaz gelmiyormuş gibi. ayrıca yolda da yaptı gaza bastığım halde devir çıkmıyor ve gaz yemeyip gitmiyor. kontağı kapatıp açınca düzeliyor. bujiler sıfır bakım yaptırdım. gaz kelebeğinden dediler gaz kelebeğini açıp oraya benzin püskürttüler  gaz kelebeğinin temizliği böylemi yapılıyor ve gaz kelebeğinden mi acaba? mesajlarınızı bekliyorum

-------------
bir nuri bir 206

Mesaj Tarihi: 18 Mayıs 2011 Saat 11:41
Valla kit tam ne bilmiyorum ama üzerinde LANDİ var ama maalesef LANDİ'nin Aydın'da bayisi yok.

-------------

Mesaj Tarihi: 18 Mayıs 2011 Saat 11:48
bayısının olmaması bıraz kotu olmus. ama lpg ye ayar gerekmeyedebılır yanı. gerekır dıye bır kaıde yok...

Mesaj Tarihi: 18 Mayıs 2011 Saat 11:50
Ne yapmamı önerirsiniz, bujileri değiştireyim mi?

-------------

Mesaj Tarihi: 18 Mayıs 2011 Saat 12:10
Orjinalini yazan: nteker nteker Yazdı:

Ne yapmamı önerirsiniz, bujileri değiştireyim mi?

bence deneyın. mumkunse boshc servısten sadece bujılerı alın. gaz kelebegını ve bujı montajını ozel bır peugeot servısınde yaptırın...

Mesaj Tarihi: 18 Mayıs 2011 Saat 12:34

1 hafta kadar oluyor ben bujileri alalı. 55 TL kredi kartıyla ödemeli fiyatı. 25 TL 4 buji değişimi için çok para ama yaptıracak ya d güvenecek başka yer yoksa yaptır. Başka yer varsa 4 bıjiyi 10 TL ye değiştirirler. Gaz kelebeği temizleme fiyatı da abartılı ama dediğim gibi elin mahkumsa oraya yoksa daha uygun fiyatlı yere yaptır. Sonuçta iki işlem de çok uzmanlık isteyen bir işlem değil.

Mesaj Tarihi: 18 Mayıs 2011 Saat 13:16
Aydın'da özel servis 3 tane var, 3'üde birbirinden beter. Yetkili servis dışında yaptırılacak bir yer yok. Gaz kelebiği temizliği sonrasıda kalibrasyon gerekir mi?

-------------

Mesaj Tarihi: 18 Mayıs 2011 Saat 13:19
Orjinalini yazan: badires badires Yazdı:

1 hafta kadar oluyor ben bujileri alalı. 55 TL kredi kartıyla ödemeli fiyatı. 25 TL 4 buji değişimi için çok para ama yaptıracak ya d güvenecek başka yer yoksa yaptır. Başka yer varsa 4 bıjiyi 10 TL ye değiştirirler. Gaz kelebeği temizleme fiyatı da abartılı ama dediğim gibi elin mahkumsa oraya yoksa daha uygun fiyatlı yere yaptır. Sonuçta iki işlem de çok uzmanlık isteyen bir işlem değil.

fakat 307 nın gaz kelebegı elektrıklı. bana kalırsa bıraz uzmanlık ısteyen bır durum. eskı kelebekler gıbı degıl...

Mesaj Tarihi: 18 Mayıs 2011 Saat 13:21
Orjinalini yazan: nteker nteker Yazdı:

Aydın'da özel servis 3 tane var, 3'üde birbirinden beter. Yetkili servis dışında yaptırılacak bir yer yok. Gaz kelebiği temizliği sonrasıda kalibrasyon gerekir mi?

gaz kelebegının temızlenme seklıne gore kalıbrasyon ıstemeyebılır. bazıları sokmeden ılac vasıtasıyla temızlık yapıyor. bu sekılde olursa gerekmez dıye dusunuyorum. fakat sokulmesı soz konusu olursa gerekebılır belkı...

Mesaj Tarihi: 18 Mayıs 2011 Saat 13:26
Valla bunlardan sonra şaştım kaldım, aracın bujileride büyük bir ihtimalle gitme durumundadır.

-------------

Mesaj Tarihi: 18 Mayıs 2011 Saat 15:33
Elektrikli gaz kelebeği olduğunu bilmiyordum. Teşekkür ederim.

Mesajı Yazan: ismail özdemir
Mesaj Tarihi: 19 Mayıs 2011 Saat 15:32
ben bujileride değiştirdim kelebeğide temizlettirdim ayarda yaptırmadım bir sıkıntı olmadı :)

-------------
307xt 1.6 16v 110hp trıp (atiker lpg)

Mesaj Tarihi: 19 Mayıs 2011 Saat 15:49
Gaz kelebeği temizliğini Peugeot Servisi'nde yaptırın çünkü kelebek takıldıktan sonra araç bilgisayara bağlanarak kalibrasyon yapılması gerekiyor.

Mesaj Tarihi: 19 Mayıs 2011 Saat 16:12
Orjinalini yazan: Berkay Berkay Yazdı:

Gaz kelebeği temizliğini Peugeot Servisi'nde yaptırın çünkü kelebek takıldıktan sonra araç bilgisayara bağlanarak kalibrasyon yapılması gerekiyor.

senın aractada bır dalgalanma vardı galıba duzelmısmıydı?

Mesajı Yazan: 106_arts
Mesaj Tarihi: 19 Mayıs 2011 Saat 20:50
25 liraya bujımı değişir ya napıyo bunlar resmen kazık atmaya çalışmışlar ayrıca kelebek temizliğide 5dakıkalık bi işlem onada 40 lira aşırı olmş

Mesaj Tarihi: 19 Mayıs 2011 Saat 20:55
Orjinalini yazan: 106_arts 106_arts Yazdı:

25 liraya bujımı değişir ya napıyo bunlar resmen kazık atmaya çalışmışlar ayrıca kelebek temizliğide 5dakıkalık bi işlem onada 40 lira aşırı olmş

gaz kelebegını temızlemekten temızlemeye fark var. ama 5 dakıkada yapılacak ıslemden hayır gelmez yanı.
ancak sprey sıkarak temızleme 5 dk da olur. o da tam verımlı olmaz.

tam temızlık demek gaz kelebegını sokup her tarafını temızlemek demektır. uzerındekı dıger sensorlerıde aynı sekılde sokup komple temızlemek gerekır.

Mesaj Tarihi: 19 Mayıs 2011 Saat 22:01
Orjinalini yazan: CeCoLi CeCoLi Yazdı:

Dalgalanma büyük ölçüde çözüldü. Benzini tam bitirmiştim, sanırım deponun dibindeki pisliği çekti. Enjektör temizleyiciyle çözdüm..

Mesaj Tarihi: 19 Mayıs 2011 Saat 22:40

gaz kelebegını temızlemekten temızlemeye fark var. ama 5 dakıkada yapılacak ıslemden hayır gelmez yanı.

tam temızlık demek gaz kelebegını sokup her tarafını temızlemek demektır. uzerındekı dıger sensorlerıde aynı sekılde sokup komple temızlemek gerekır.

zaten sprey sıkıldıgı zaman pırıl pırıl oluyor birazda ovaladıgın zaman başka daha ne kadar temızlenebılırkı yada ne yapılabılır sökmesı takması temızlemesınden uzun sürüyor ben kendım yapıyorum.
1.6 16v araca kalibrasyon gerekıyormu soketini söküp takarsak

Mesaj Tarihi: 19 Mayıs 2011 Saat 22:58

zaten sprey sıkıldıgı zaman pırıl pırıl oluyor birazda ovaladıgın zaman başka daha ne kadar temızlenebılırkı yada ne yapılabılır sökmesı takması temızlemesınden uzun sürüyor ben kendım yapıyorum.
1.6 16v araca kalibrasyon gerekıyormu soketini söküp takarsak

genel olarak bende senın gıbı yapıyorum ama duruma gore bu yeterlı olmayabılır. kısa perıyodlarla yapılan ıslemlerde yeterlı olurda herkes bızım gıbı yapamaz. uzun zamanda bır yapılan temızlıklerde sokmeden detaylı temızleyemıyorsun yerıne gore. rolantı valfının kanalını, karter havalandırması agızlarını vs temızleyebılmek ıcın ultrason makınesıne vs sokup tazzıklı hava ıle ıyıce temızlemek gerekebılıyor. buda zaman alan bır uygulama ama pırıl pırıl olur.

gecen bır hyundaı accent gaz kelebegı soktum gormus olsan gozlerıne ınanamazsın. yag resmen gresıde gecmıs tas olmus. sprey degıl tazzıklı hava bıle cıkarmadı :))

ayrıca 1.6 16v ten kasıt elektrıklı gaz kelebegı olması. elektrıklı olanlarda sokulup takıldıgında bılg baglanması gerekıyor dıye bılıyorum bende...

esasında elektrıklı olmayanlardada bazen rolantı valfı adaptasyonu gerekebılıyor.

Mesaj Tarihi: 19 Mayıs 2011 Saat 23:05

benm gaz kelebegı elektronık ve yenı degısmiş 650liraya ama ben bügün söküp baktm içine 1200km falan olmştu nasıl diye kalibrasyon istermi şimdi. çünkü gaza tepki aşırı derecede geç 2. viteste ani yüklenmelerde

Mesaj Tarihi: 19 Mayıs 2011 Saat 23:15
olabılır bılgısayara baglamakta fayda var...

Mesajı Yazan: beveta
Mesaj Tarihi: 20 Mayıs 2011 Saat 01:58
öncelikle selamlar arkadaşlar...
yorumları okudum ve aynı hadiseden bende dönem dönem çok muzdarip oldumm... ama şunu diyim genelde ilk çalıştırmalarda gaz ibresi sabit kalmamakla beraberinde oynamakta ve gaza basıp ayağınızı çektiğinizde araç stop etmekte rampa kalkışlarında gaz yememekte ve daha ilerleyen dönemlerde iice kurum yaptığı için araç hep stop etmekte. ben bu durumla karşılaştığımda gidiorumm tamircime alıorum bi karbüratör temizleyici gaz kelebeğine yarısını sıktırıyorum... işçilik bile vermiorumm çok basit bi iş... temizleyicide piyasada 7.5 ila 10 tl civarında... kalibrasyona gelince araç çalışır durumda bu işlem yapıldığı için kalibrasyona gerek duyulmuyor ki kurum bağlamış bişey kalibrasyonla bi alakası yok we araç canavar gibi gaz verdiğinizde homurdanıyor...Sırıtma korkulucak bişey yok geçmiş olsun... yapmanız gereken iyi bir karbüratörcüye gidip bi karbüratör temizliyicisini sıktırmak olacaktır. ii geceler...

Mesajı Yazan: ose
Mesaj Tarihi: 20 Mayıs 2011 Saat 02:06

Bu araç çalışırken diyosunuz peki bu temizleyici bu şekilde motora girecektektir herhangi bi zararı var mı? birde bu temizleyicilerin marka önerisi olan var mı? daha doğrusu piyasada var mı?

Mesaj Tarihi: 20 Mayıs 2011 Saat 02:24
ewet çalışırken bu uygulama söz konusu... gaz kelebeği bir nevi hava temasını sağlayan karbiratördür... yeni nesil karbiratör... :=) piyasadan x bi marka temizliyici alman yeterli çok basit ve pratik...

Mesaj Tarihi: 20 Mayıs 2011 Saat 02:59
Gösterdiğim kelepçeyi söküp içine mi sıkıyoruz? sol tarafa doğruGülme

http://imageshack.us/photo/my-images/709/hcao54iuvcabpu8dkcai6bt.jpg/" rel="nofollow">
Uploaded with http://imageshack.us" rel="nofollow - ImageShack.us

Mesaj Tarihi: 22 Mayıs 2011 Saat 02:04
 eved o şekilde araç çalışır durumda...

Mesaj Tarihi: 22 Mayıs 2011 Saat 02:34
bugün motorcuya temizlettim içime sinmedi adam balata temizleyici spreyi sıktı bezle temizledi baya kir çıktı ama gene de  gaz kelebeğinin olduğu yeri söküp daha detaylı kendim temizliyicem. teşekkür ederim.

Mesajı Yazan: metin
Mesaj Tarihi: 22 Mayıs 2011 Saat 10:09
Orjinalini yazan: beyazzzzz beyazzzzz Yazdı:

ben bujileride değiştirdim kelebeğide temizlettirdim ayarda yaptırmadım bir sıkıntı olmadı :)

senin araç lpg'limi? imzanda yazmıyor da

bilgilerini paylaşırsan daha iyi olur,

-------------
Akıllı insanlar yeni fikirleri tartışırlar.
Normal insanlar sonuçları tartışırlar.
Küçük insanlarsa başka insanları tartışırlar...

Mesajı Yazan: ismail özdemir
Mesaj Tarihi: 23 Mayıs 2011 Saat 16:52
Orjinalini yazan: metin metin Yazdı:

Orjinalini yazan: beyazzzzz beyazzzzz Yazdı:

senin araç lpg'limi? imzanda yazmıyor da

bilgilerini paylaşırsan daha iyi olur,
evet lpg li atiker

-------------
307xt 1.6 16v 110hp trıp (atiker lpg)

Mesajı Yazan: SuleymanKaya
Mesaj Tarihi: 25 Temmuz 2014 Saat 15:24
Orjinalini yazan: Yazdı:

Dalgalanma büyük ölçüde çözüldü. Benzini tam bitirmiştim, sanırım deponun dibindeki pisliği çekti. Enjektör temizleyiciyle çözdüm..

Hocam Hangi marka enjektör temizleyici kullandınız?

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net