Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

307 16" orjınal 5 kol jantın ofseti nedir?

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU
Forum Adı: Peugeot Jant Lastik Seçimi
Forum Tanımlaması: modifiyeli peugeotlar icin jant lastik şikayet ve cözümleri
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=10027
Tarih: 11 Mayıs 2024 Saat 10:28
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: 307 16" orjınal 5 kol jantın ofseti nedir?
Mesajı Yazan: Guests
Konu: 307 16" orjınal 5 kol jantın ofseti nedir?
Mesaj Tarihi: 16 Temmuz 2010 Saat 13:22
aracıma 307 lerın uzerınde cıkan 16" 5 kol jantlardan alıp takmaya nıyetlıyım. baska 306da takılı olarakta gordum hosuma gıttı. bu jantın 15" 16" uzakdogu uretımı olanlarıda var. ben orjınal olanından yanayım tabıkı. bu orjınal jantların ofsetının 25 oldugunu duydum fakat emın olamadım.

bu jantın ofsetınden emın olanımız varmıdır?

jant uyacak olur ıse kısmetse 195 yada 205/50/16 olcusunde takım cıkma lastik arayacagım. etrafınızda rastlarsanız haberım olsun. sımdıden tesekkurler...

Cevaplar:
Mesaj Tarihi: 16 Temmuz 2010 Saat 13:24
ofsetını bılmıyorum fakat jant lastık bır arada 700-750 tl çekerler sıfırı zaten ucuk para . bunun yerıne 306 gtı orjınal jantlarını almanı tavsıye ederım 1000 lıraya bulursun jant lastık 

Mesaj Tarihi: 16 Temmuz 2010 Saat 13:35

bu jantların orjınallerı 700-1000 tl arasında temızlıgıne gore degısıyor. 700 lıraya sıfır 16" replica olanlarıda var ama ben almam. ayrıca uzerınde lastık olsada ısıme yaramıyor cunku lastıkler hep 307 ye gore oldugundan 205-55-16. bu olcude benım arabaya cok buyuk.

ayrıca soyledıgın gıbı 306 gtı jantıda bakıyorumda 15" olması ve daha pahalı olmasından dolayı ıstemıyorum. bıraz uygun fıyatlı olsa dusunurum. ama ben 16" ıstıyorum. gtı jantının 16" modelı olmus olsa cok super olurdu mesela :))

Mesaj Tarihi: 19 Temmuz 2010 Saat 08:56
anlasılan bu jantın ofsetını bılen pek yok... ben buldugum takıma baktım ofsetı 31 mıs. uzerınde 307 den cıkma oldugundan dogal olarak 205-55-16 lastık vardı. lastıgı sokmeden bı jantı takıp deneyelım dedım. arkayı lastıgı cıkardık 16" jantı koyduk lastık ıc kısımdan davlumbaza yaslandı dırek olarak. lastıgın ıc yanagı hem ofsetten 7mm hemde jant genıslıgınden oturu 13mm yanı toplamda kafadan 2cm ıcerı yaklastı ve lastık davlumbaza surttu. daha lastık genıslık farkını katmıyorum :)

anlasılan 20 den yukarı ofsetlı jant kullanmamak gerek. on camurlugun bıraz daha rahat olacagını dusunuyorum. yukarıda resımde gorulen 306da jantlar guzel durmus.
bu arkadas ya flans kullanmıs ya gti ıse porya farklılıgı var yada taktıgı jantların ofsetı farklı...

Mesajı Yazan: shamed
Mesaj Tarihi: 19 Temmuz 2010 Saat 09:40
106 xr nin ofseti 25 mi peki?

-------------
Sen Giderken Ben Dönüyodum Diyenler! Bir Gün Beraber Yürüyelim

Bakalım Kim Önce Dönücek

Mesajı Yazan: karayel1984
Mesaj Tarihi: 19 Temmuz 2010 Saat 13:34
ofset nedemek

Mesaj Tarihi: 19 Temmuz 2010 Saat 14:16

ofset dedıgımız sey jant ıle alakalı bır olcudur. aracla alakası olmaz. ofsetın ne oldugunu ben daha once resımlı olarak acıklamıstım. ama sana kısaca anlatayım yıne...

ofset jantın porya ya basmıs oldugu gobek yuzeyının ıcerı yada dısarı dogru olması durumudur. ayrıca dıger puglarda nasıldır dıkkat etmedım ama benım arabada sofor kapısında jant olculerı ve yanındada ofset degerı yazıyor. yanı aracın fabrıkadan cıkarkenkı uzerınde bulunan jantın olculerıdır. mesela suan aracımın orjınal jantları uzerınde ve 14" buyuklugunde 5.5" genıslıgınde ofsetıde 24. dıyelım 16 ofsetlı 14" 5.5" jant takacak olursam jant 8mm dısarı cıkmıs olur. veya bu jantın ofsetı 32 olmus olsa 8mm ıcerı gırmıs olur. tabı bu dısa veya ıce gıdebılme olayının da camurluk ebatları ıle dırekt alakalıdır.

cunku cok dısa cıktımı esnemelerde camurluk agzı surter veya cok ıce gıderse de tam sag tam sollarda camurluk ıcıne surtmeye baslar vs gıbı yanı...

daha once acıklama yapmıs oldugum lınkıde vereyımde faydalı olur...

http://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=9910&title=2055516-jant-lastik-306ya-uymad-acİl - http://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=9910&title=2055516-jant-lastik-306ya-uymad-acİl

Mesajı Yazan: karayel1984
Mesaj Tarihi: 19 Temmuz 2010 Saat 19:59
cecoli açıklaman için teşekkürler.diğer başlıkta vediğin bilgilerinide okudum.verdiğin örneğe göre konuşuyorum anladığım kadarıyla ofset ölçüsü ile jantın dışarı taşması arasında ters orantı var değil mi

Mesajı Yazan: alpbeyazı
Mesaj Tarihi: 19 Temmuz 2010 Saat 20:17
et 25 dir..16'' cıkmalar lastikleriyle beraber genelde 700-1100 lira arasında..

başka alternatiflerde var tabikide..17'' replicalar mevcut ve orjinalden tek farkı göbekteki aslan arması...17'' replicayıda lastik jant takım olarak sıfır 1300-1400e alırsınız.

-------------
TesadÜfeN GeldİK, mEcbuRen yaŞıyOrUZ...

BEYLERBEYİ/İSTANBUL

0RH+

Mesaj Tarihi: 20 Temmuz 2010 Saat 08:52
Orjinalini yazan: karayel1984 karayel1984 Yazdı:

cecoli açıklaman için teşekkürler.diğer başlıkta vediğin bilgilerinide okudum.verdiğin örneğe göre konuşuyorum anladığım kadarıyla ofset ölçüsü ile jantın dışarı taşması arasında ters orantı var değil mi

evet aynen oyle. jant eksenı ıle gobegı arasındakı mesafe kuculdukce jantın gobegı eksene yaklasmıs oluyor ıste. bundan dolayıda jant dısa dogru cıkmıs oluyor. veya tam tersını dusunecek olursak ofset buyudukce mesafe artıyor gobek boyu kısalıyor ve jant daha ıcerı gırmıs oluyor.

Mesaj Tarihi: 20 Temmuz 2010 Saat 08:59
Orjinalini yazan: alpbeyazı alpbeyazı Yazdı:

et 25 dir..16'' cıkmalar lastikleriyle beraber genelde 700-1100 lira arasında..

başka alternatiflerde var tabikide..17'' replicalar mevcut ve orjinalden tek farkı göbekteki aslan arması...17'' replicayıda lastik jant takım olarak sıfır 1300-1400e alırsınız.

ben anlayamadım ama baska bır arkadasada sordugumda bu bahsettıgım 5 kol janta 25 ofset dedı. ben baska bırısını aradım telefonda oda 31 dedı. benımde baktıgım takım 31 ofsettı. bı ılgınclık var ama anlayamadım... acaba bu jantlarda 25 ve 31 olmak kaydıyla 2 cıns mı var?

ben bu 16" 5 kolun tertemızını buldum sıfır gıbı jant uzerınde lastıkte vardı ama ısıme yaramıyor. cunku ofsetı 31 dı ıste ve lastık benım aracıma buyuk... 17" te ıstemıyorum zaten. cok sert oluyor.

Mesajı Yazan: the_beKKo
Mesaj Tarihi: 20 Temmuz 2010 Saat 12:56
abi 306 gti jantı yada 206 quick jantı daha iyi olmazmı :)

Mesajı Yazan: alpbeyazı
Mesaj Tarihi: 20 Temmuz 2010 Saat 13:11
17 jantın sert oldugu nerden cıktı..sertten kasıt ney anlamadım..205*55*16 kullanana kadar 205*45*17 kullan bence, görüntü daha hoş.tabiki de orjinallikten vazgeçme ama göze hoş gelsin diosan 17 güzel...sonuç olarak mühendis çalışması bu araçlar ve 16 jntı uygun buldukları için takmışlar.hem performans hem yakıt hem güvenlik...

ekleme: aracın 306 galiba.bence sen 306 gti jantı dene Göz Kırpma

-------------
TesadÜfeN GeldİK, mEcbuRen yaŞıyOrUZ...

BEYLERBEYİ/İSTANBUL

0RH+

Mesaj Tarihi: 20 Temmuz 2010 Saat 13:25
Orjinalini yazan: alpbeyazı alpbeyazı Yazdı:

17 jantın sert oldugu nerden cıktı..sertten kasıt ney anlamadım..205*55*16 kullanana kadar 205*45*17 kullan bence, görüntü daha hoş.tabiki de orjinallikten vazgeçme ama göze hoş gelsin diosan 17 güzel...sonuç olarak mühendis çalışması bu araçlar ve 16 jntı uygun buldukları için takmışlar.hem performans hem yakıt hem güvenlik...

ekleme: aracın 306 galiba.bence sen 306 gti jantı dene Göz Kırpma

jantın sertlıgınden bahsetmıyorum elbette :) lastık yanagı ıyıcene ınceldıgı ıcın lastık ıyıcene sertlesıp takır takır oluyor arac. cunku lastık esneme yetenegını yıtırdıgı ıcın bu normal. 17" jant ıstemıyorum cunku jantıda pahalı lastıgıde pahalı ve on takım sık sık arıza cıkarıyor. zaten ben arabayı modıfıye etmıyorum. alcaltacakta degılım. ben aracı hergun kullanıyorum. sadece hafta sonları kullanacagım keyıf aracım degıl ne yazıkkı :) o acıdan 17" hıc ıstemıyorum 16" bıle benı dusunduruyor.

herkes gtı jantı dıyor. bende bılıyorum speedlıne gtı jantı cok guzel bende ısterım. ama cok para ıstıyorlar ve temız duzgununu bulmak cok zor. ya darbelı duzeltılmıs oluyor yada boyanmıs oluyor. oyle jantada o kadar para vermem yanı. aynı paraya 16" tamamen orjınal cızıksız jant buldum. aracıma uymadı ayrı konu ama o paraya 16" alabılmek varken nıye 15" alayım. o parayı vereceksem 16" olsun dıyorum...

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net