Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TURKEY FAN CLUB GENEL >Sohbet \ Muhabbet
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 206-şanzımandan ses gelir mi? acil yardım
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

206-şanzımandan ses gelir mi? acil yardım

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı 10URAKAR Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : peugeot 206 XE PRESENCE
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 10URAKAR Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 206-şanzımandan ses gelir mi? acil yardım
    Gönderim Zamanı: 07 Temmuz 2015 Saat 18:58
Merhaba arkadaşalar,
Daha öncede sizlere bahsettiğim bir konuyu halen çözemedim.
Aracım ile yakın zamanda uzun yola çıkacağım o yüzden bu hafta sonu bakımlarını yaptırdım. gerçi birşey de çıkmadı ama yinede baktırdım.

Gelelim sorunuma... araç 70-80Km/h hızına ulaşınca bir yalpalama sesi geliyor araç dan... sanki vın vın vın diye balansı bozuk lastik gibi bir ses...
O yüzden bu hafta rot balansa girdim hepsini yaptırdım. Ustama sordum o da şanzımandan geliyor bu ses dedi.. Bende anlam veremedim açıkçası.. otomatik şanzımanda böyle bir yalpalama sesi gelir mi? ancak ses sadece bu devirlerde oluyor üstüne çıkınca yada altında birşey olmuyor... gitmişken şanzımanın yağına filan baktırdım bir sıkıntı yok dediler. zaten yağını da yeni değiştirmiştim.
Bunun yanında acaba motor kısmında ki direksiyon pompası kasnağından bu meydana gelir mi? o kasnaklardan biri sanki yalpalıyor gibi geldi bana...
aslına çok sorun edilecek birşey değil araç dinlemenin sonuçları bunlar ama sonuç da bu da makine gözümüzde kulağımızda açık olmalı...Big smileLOL

sizce bu problem nasıl çözülebilir arkadaşalar?
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 10URAKAR Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Temmuz 2015 Saat 07:41
Arkadaşlar böyle bir problem yaşayan yok mu?
Çevrimdışı emre41 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 106 XS
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emre41 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Temmuz 2015 Saat 08:25

Öncelikle geçmiş olsun hocam. Aracınızın km si nedir . ?  Ses uğuldama şeklindedir diye tahmin ediyorum. Priz direk askı rulmanları olma ihtimali yüksek. Genellikle arka rulmanlar konik iğne masuralı rulmanlar dır bozulmazlar. Ön rulmanlar bozulur. çok kafaya takılacak bir şey değil. Yinede tespiti iyi yapmak lazım. Eğer ki düşündüğüm gibi ise ortalama 100-150  tl arası rulman tutar.  İşçilikte   300 - 500 tl arası değişir.  Not : olur da yaptırmayı düşünürseniz. Arka krank keçesi. Priz direk keçeleri gibi daha sonradan sorun çıkarta bilecek yerleri kontrol ettirin ustalar atlıyorlar. 
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 10URAKAR Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Temmuz 2015 Saat 19:49
Emre Bey Teşekkür ederim,
Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim sizin yazınızı okudutan sonra bir araştırma yaptım ve dediklerinizi harfiyen doğru olduğunu gördüm... Ancak şanzıman ustama gittim bugün yerinde bulamadım...
Araç da ses özelikle 70-90 km arasında geliyor bu da sanırım 3 vitese tekamül ediyor. okuduğum arkadaşlarda da bu problem yaşanmış sanırım.
bu işlem uzun süren bir işlemmidir?
Yakın zamanda bir yolculuğa çıkacağım sizce bu işlemi yaptırmalımıyım yoksa döndüğüm zaman mı yaptırayım?
bide yolda bırakmasın beni?Confused
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emre41 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Temmuz 2015 Saat 08:18
Eğer sadece 70-90 km arasında ses yapıyorsa istavroz dişlilerinde ötüyor olabilir. Sesi duymadığımız için net bir şey söylemek pek mümkün değil. Ama 5 vites  120-130 km ses gelmiyorsa rulmanlar değil. istavroz dişlileri.  Her türlü şanzıman inecek inmişken gereken tüm kontroller yapılmalı iyi bir usta bir günde çıkartır. 
aracını yolda bırakacak bir arza değil. Fakat biran önce yaptırmanızda fayda var. Aşınan parçaların oluşturduğu demir talaşı şanzumanın sağlam parçalarına da zarar verir. Bende kendi aracımda aynı sorunlar vardı. Hem rulmanları hemde hemde istavroz dişlilere müdahale ettim. Hata aksamları 1 2 saat aracımla ilgile biliyorum. 1 Haftadır servisle gidiyorum işe :D  nasıl yapılır bölümündeki paylaşımım var 106 xs krank keçesi ve istavroz dişli değişimi diye inceleye bilirsin. 
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 10URAKAR Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Temmuz 2015 Saat 08:34
Merhaba,
Tavsiyeleriniz için çok teşekür ederim ancak az önce evden işe gelirken aracımın problemi daha da bir ilginç hale geldi. araç bu sefer de resmen yolda lok lok lok  diye ses yaparak geliyor bu sadece harekt halinde iken oluyor durduğumda ses kesiliyor. acaba bahsetiğimiz sesin son hali bu mudur?
iyice endişelenmeye başladım ya Ouch bu ses belliki lastikler ile ilgili bir ses gibi geldi bana...
şanzımandan geldiğini idda ettiğim ses ise bu sesten duyulmuyor bile.. otomatik araçlarda vites d geçince şanzımanda ki rulmanın bozuk olup olmadığı anlaşılamaz mı? sonuç da o anda da araca tork biniyor...
yakın zamanda uzun yol yapacağım bu problemleri haletmem lazım yolda rezil olamk istemiorum...Cry
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emre41 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Temmuz 2015 Saat 08:44
 Merhaba  Lok lok sesi şanzımanla alakalı bir ses değil. Bozuk rulman döndüğü her an ses yapar doğrudur. Sürat arttıkça ses artar. İstavroz yani defransiyel sesi genelde aracın en çok kullanıldığı 80 - 110 km aralarında öter.  İyi bir ustaya kontrol ettirin.  
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 10URAKAR Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Temmuz 2015 Saat 08:49
açıkçası birazdan gitmeyi düşünüyorum. istavroz sesi de olabilir belki... sabah beni korkuttu bu ses önce sanki lastik havası inmiş de lok lok  yapıyor ssandım yavaşladım baktım birşey yok... devam ettim baya bir ses yapıyor. umarım bu ses tek bir sesdir... hem rulman hemde şanzımandan ses gelir mi yaa Cry bu ne biçim şans Angry
umarım bu ses daha önce bahsettiğim sesin yükselmiş halidir. usta en azında fark eder bari..
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emre41 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Temmuz 2015 Saat 08:53
lok lok sesin ne rulmanla nede şanzımanla bir alakası yok.  100 - 120 KM İle giderken boşa at ve sesi dinle kesiliyor mu ses. O uğultu tekerlek rulmanından bile olabilir.
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 10URAKAR Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Temmuz 2015 Saat 09:09
Hocam araç otomatik o yüzden boşa atamıyorum ancak ilk bahsettiğim ses 70-100 km arasında Vin Vin ses yapıyordu gazdan ayağımı çekince ses gidiyor du yanlız bugün ki biraz farklı ses ciddi arttı ve lok lok yapıyor ve araç durunca pes de kesiliyor
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emre41 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Temmuz 2015 Saat 09:11
Göster ustaya bakalım ne diyecek. 
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1503 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1453 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 206 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4892 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 5987 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25153 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1407 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 108 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1110 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 179 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 367 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 242 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1428 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10833 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 523 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 577 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4123 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3283 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2049 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
slckgms 3
antipollution 3
serdarcan34 3
OsmUnl 2
by_bozkurt 2
Berkay Erdinç 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English