Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >206
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Fren balatası seçimi
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Fren balatası seçimi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <12
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı ggitaristt Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 38
Aracı : 307 sw hdi 2006
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ggitaristt Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2016 Saat 03:35
Ben şu konuyu bir hortlatayım..

Evet kullanan arkadaşlar

balata diske zarar veriyor mu?
20000 kmde bunları da değişmek gerekiyor mu?
kullandıkça viyak viyak bağırıyor mu?
Çevrimdışı Sercan Mungan Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : Corsa D 1.3 Cdti Enjoy
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Sercan Mungan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2016 Saat 12:40
Ben orijinal ön disk ve balataları değiştirdim.Ancak takıldığından beri Yüksek hızda ani frenlerde titreme yapmakta 20 bin km civarı oldu balatalarda en ufak aşınma yok o nedenle diskleri tornalattım biraz iyi gitti ama ani frenlemede titreme hadisesi devam etmekte orijinal böyleyse yan sanayileri düşünemiyorum.
Çevrimdışı eeccaa Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 41
Aracı : 307 1.6 HDI Feline
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı eeccaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2016 Saat 13:28
Orjinalini yazan: eeccaa eeccaa Yazdı:

Ben 307'de önde ve arkada bu Rıw seramik baltaları kullanıyorum. 8 ay, 10 bin km'dir üzerindeler. Siyah olmadığından mı bilmiyorum ama gerçekten jantlar hiç kirlenmiyor. Gri, hafif bir toz oluyor. Jant ile aynı renk neredeyse. Bu açıdan gerçekten avantajlı.

Normal kullanımda tutma hissi olarak da önceki orijinal balatalardan farklı gelmedi bana. Spor kullanımdaki performansını denemediğimden bilemeyeceğim. Lastik değişimlerinde baktığımda aşınma miktarı da normal görünüyor, 1/4'ü bile bitmiş değildi. Aslında bu, balatayı bitirince tam yorumlanabilir. 

Benim tek şikayetim sesi oldu. Hafif frenlemelerde belirli bir dozajda biraz ses yapıyor. Pedalı biraz gevşetir ya da biraz daha basarsanız hemen kesiliyor. Ama o aralıkta tutarsanız durana kadar o cıssskk sesi geliyor. Ama öyle çok şiddetli değil. Net söyleyebilirim ki, orijinal balatadan o sesi daha şiddetli duyuyordum. Suçu eskiyen disklere atıyordum ama onlar da yenilendi (Bosch marka). Bu arada önceden yetkili servisin taktığı Peugeot logolu orijinal ön balatalar Lucas marka idi. Bildiğim kadarıyla TRW-Lucas aynı firma.

Şöyle yazmıştım, Aynı balatalarla 3 yıl, 60 bin km'yi geçtim. Ses çok az devam ediyor. Başka hiçbir şikayetim yok. Bir ay kadar önce kalınlıklarını kontrol etmiştim. Balatalar en fazla %35-40, diskler %20 kadar aşınmış görünüyordu. Bilmiyorum ama bence tüm balatalar seramik olmalı. Gerçekten geç ısınıyor ve çabuk soğuyor ki ömrü uzun oluyor. Niye tanınmıyor, bilinmiyor, reklamı yapılmıyor, anlamış değilim. Sadece gri balata tozu için bile kullanmaya değer. Ankara Şaşmaz'da seramik nedir bilen yok. Peugeot için tek site satıyor, başka satan yok. 

Alman arabaları için EBC, Bosch ve Brembo gibi markların seramik modellerini tek tük getirenler var. Fiyatları baya yüksek. Riw onların yanında bedava.
eeccaa
2008 Peugeot 307 1.6 HDI Feline
Çevrimdışı TooJohn Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı TooJohn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2016 Saat 14:00
fren grubunda orjinalden şaşmamak gerek.
çalıştığım parçacıda orjinal balata kalmadığı için muadilini tercih etmek zorunda kalmıştım.
sonuç yeni disklerimin bozulması ve aşırı şekilde ses çıkarması ile noktalandı.
Çevrimdışı ggitaristt Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 38
Aracı : 307 sw hdi 2006
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ggitaristt Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2016 Saat 15:28
Ya benim korkum şu: balata denilen zıkımın eriyip bitmesi lazım diski yememesi lazım.

Aşınmayan balata kötü demektir. Zaten disklerim 10 numara değil şu an acayip kararsızım.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı eeccaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2016 Saat 16:07
Orjinalini yazan: TooJohn TooJohn Yazdı:

fren grubunda orjinalden şaşmamak gerek.
çalıştığım parçacıda orjinal balata kalmadığı için muadilini tercih etmek zorunda kalmıştım.
sonuç yeni disklerimin bozulması ve aşırı şekilde ses çıkarması ile noktalandı.

Aslında ben de fanatik orijinalci sayılırım. Ama aldığınız markaya güveniyorsanız sorun kalmıyor. Zaten orijinal dediğiniz balataları TRW-Lucas, Bosch gibi markalar üretiyor. Peugeot üretmiyor. Ben disklerimi gözüm kapalı bosch aldım 60 bin km oldu sorun yok. Tabi RIW o derece köklü bir marka sayılmaz. Bosch seramik balata olsa onu alırım ama 200-300 TL de vermem tabi. Benim orijinalden şaşmamdaki amaç seramikli oluşundan. Onun getirisini orijinal üründen yüksek gördüğümden.
eeccaa
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı eeccaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2016 Saat 16:22
Orjinalini yazan: ggitaristt ggitaristt Yazdı:

Ya benim korkum şu: balata denilen zıkımın eriyip bitmesi lazım diski yememesi lazım.

Aşınmayan balata kötü demektir. Zaten disklerim 10 numara değil şu an acayip kararsızım.

Söylemiştim benim 60 bin km yapan diskler en az %80'de. En kötü bir 60 bin km daha gider. Diskim beklediğimden az aşındı. Kendim gözle hep kontrol ederim. Diskin iyi abi dediler diye iyi yazmıyorum size. Yani bu ürün sert değil. Sırrı geleneksel balatalar kadar ısınmadığından yavaş aşınması. Mantık olarak disk de az ısındığından yavaş aşınacaktır. Yine de siz bilirsiniz. Ben RIW satmıyorum cebime bir şey girmeyecek :)
eeccaa
Çevrimdışı boruc Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 206 RG
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı boruc Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Nisan 2018 Saat 13:11
Seramikli balata tavsiye edermisiniz arkadaslar kullanan var mi?

206 1.6 110Hp araç
2002 / 206 Roland Garros 1,6 / 110HP
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı eeccaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Nisan 2018 Saat 01:56
Orjinalini yazan: boruc boruc Yazdı:

206 1.6 110Hp araç

Kullandığım RIW Seramik ön balataları geçen hafta değiştirdim. 5 yıl 87.000 km kullandım. 5 yılda ne ses ne de performans şikayetim oldu. Disklerim daha yarı ömür. Daha ne diyeyim. Tozu çok daha az dökülüyor, jantı daha az kirletiyor. Tozu gri, siyah gibi kötü görünmüyor zaten. Bence bütün balatalar seramik olmalı. Sanayide ustalar yanaşmıyor diye herhalde; bilen, kullanan yok anlamıyorum. Bence satış rekoru kırması lazım. Sonunda kendim getirtip satacağım Ankara'da. Kimse satmıyor inanılır gibi değil.
eeccaa
Çevrimdışı boruc Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 206 RG
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı boruc Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Nisan 2018 Saat 12:38
Orjinalini yazan: eeccaa eeccaa Yazdı:

Orjinalini yazan: boruc boruc Yazdı:

206 1.6 110Hp araç

Kullandığım RIW Seramik ön balataları geçen hafta değiştirdim. 5 yıl 87.000 km kullandım. 5 yılda ne ses ne de performans şikayetim oldu. Disklerim daha yarı ömür. Daha ne diyeyim. Tozu çok daha az dökülüyor, jantı daha az kirletiyor. Tozu gri, siyah gibi kötü görünmüyor zaten. Bence bütün balatalar seramik olmalı. Sanayide ustalar yanaşmıyor diye herhalde; bilen, kullanan yok anlamıyorum. Bence satış rekoru kırması lazım. Sonunda kendim getirtip satacağım Ankara'da. Kimse satmıyor inanılır gibi değil.

Eyvallah hocam. Bende sanirim seramikli balata alacagim.
Hatta diskleride degistirmeyi dusunuyorum

Peugeotmarkette RIW marka disk+seramikli balata seti 180 TL 
Bu seti alacagim, umarim sorun yasamam
2002 / 206 Roland Garros 1,6 / 110HP
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı eeccaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Nisan 2018 Saat 14:02
Alıntı
Eyvallah hocam. Bende sanirim seramikli balata alacagim.
Hatta diskleride degistirmeyi dusunuyorum

Peugeotmarkette RIW marka disk+seramikli balata seti 180 TL 
Bu seti alacagim, umarim sorun yasamam

Yazdığım gibi RIW Seramik'ten her şeyi ile memnunum. Önde ve arkada ikinci seti kullanıyorum. Benim diskler Bosch. 5 yıl önce RIW disk belki piyasada yoktu, belki bana denk gelmedi, çünkü hiç hatırlamıyorum. Muhtemelen RIW'in diskleri de kötü değildir.

eeccaa
Çevrimdışı x571 Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites

Aracı : 306 station wagon
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı x571 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Nisan 2018 Saat 08:57
fren mesafesini ölçen var mı ?
Çevrimdışı soulfinger Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 55
Aracı : Peugeot 206 HDI X-LINE
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı soulfinger Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Temmuz 2019 Saat 15:51
Merhabalar, forumunuzun yeni bir üyesi olarak 206 HDI 1.4 X-LINE aracım için şu aralar alacağım ön fren balatalarından hangisini tavsiye edersiniz? fikirlerinizle yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

3. Vites
3. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı x571 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Temmuz 2019 Saat 17:15
Orjinalini yazan: soulfinger soulfinger Yazdı:

Merhabalar, forumunuzun yeni bir üyesi olarak 206 HDI 1.4 X-LINE aracım için şu aralar alacağım ön fren balatalarından hangisini tavsiye edersiniz? fikirlerinizle yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Orijinal alın. Arada çok fark var.
Çevrimdışı soulfinger Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 55
Aracı : Peugeot 206 HDI X-LINE
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı soulfinger Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Temmuz 2019 Saat 12:15
Orjinalini yazan: x571 x571 Yazdı:

Teşekkür ederim. Peki Bosch için de bir nevi orijinal diyorlar. Zira Peugeot için üretici firmalardanmış. Doğruluğu var mı?
3. Vites
3. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı x571 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Temmuz 2019 Saat 21:23

Orjinalini yazan: x571 x571 Yazdı:

Teşekkür ederim. Peki Bosch için de bir nevi orijinal diyorlar. Zira Peugeot için üretici firmalardanmış. Doğruluğu var mı?

Benim bildiğim trw üretiyor. Ben internetten almıştım. Yanlış ürün yollamışlar. O yüzden sanayiden apetech diye bir şey aldım. Çok kötü eski orijinal ile arasında %50 fark var.
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <12
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 379 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 5426 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1098 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 738 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 603 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 2637 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1009 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1771 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 12622 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 525 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 434 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 395 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 444 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 464 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 698 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 503 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 15982 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5484 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1831 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 461 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 APRIL EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
berkogut 7
Berkan123 7
Mustafa1923 3
drneuron 3
chanyilmz 2
arifbsrn 2
antipollution 2
Musta08 1
mryldz 1
feyyazbugan 1
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English