Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >308 T7 (2008-2013)
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Adblu Problemi
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Adblu Problemi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı ombudusman Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 2015
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ombudusman Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Adblu Problemi
    Gönderim Zamanı: 14 Ekim 2015 Saat 13:45

Nisan'da bir tane yeni 308 aldım. Bu arabaların bakım süreci Avrupa'da 20.000.-KM de olduğu halde Türkiye şartları göz önüne alınarak servislerde 15.000 olarak kararlaştırılmış. Otomobilin 18 Lt Lik Adblu deposu da 20.000 Km servis bakım sınırı göz önüne alınarak ve bu mesafede yeterli olacak şekilde imal edilmiş. Dolayısı ile arabanın bakımını 15.000 de yaptırdım tabii ki 19.700 olunca arabanın bilgisayarı "çevre koruma ile ile ilgili katkı maddesi tamamlanmalı, bu sebeple arabanız bir süre sonra çalışmayacaktır " diye ikaz verdi. Bakırköy servisi Berke'ye gittim. Ne yazık ki servis yetkilisi Adblu'nun ne olduğunu bilmiyordu, bir kaç kişi bir araya gelip kafa kafaya verdiler sonunda Adblu'nun ısrarla savundukları gibi partikül filtresi olmadığı arabanın çevre  kirliliği yaratmaması için yeni araçlarda kullanılan bir sisteme belirli periyotlarla eklenmesi gereken bir katkı maddesi olduğuna karar verildi.

Bilgisayardan baktılar bir kaç yere telefon ettiler sonunda anlaşıldı ki Adblu maddesi Peugeot servislerinde yok, Arabayı aldığım Elmas Otomotiv'e telefon ettim Fransa'dan 2 ay önce sipariş ettiklerini henüz gelmediğini Petrol ofisi bayilerinden temin edebileceğimi belittiler.

Akşam internetten araştırdım aracın kullanım kılavuzuna baktım Adblunun sitesini inceledim. Kılavuzda IS0 22201 standardında adblu kullanılması gerektiği yazıyordu. Elmas otomotiv'den de görüştüğüm yetkili Euro 6 için olanlarından koyarsanız iyi olur demişti. Ancak Türkiye'de satışa sunulan  Adbluların imal tarihinde Euro 6 lar devreye girmemiş olduğu için ( Ki inşallah öyledir. ) Adblu bidonunun üzerinde Euro 4 ve 5 motorlarda kullanılır yazıyor.

Petrol ofisinin Müşteri hizmetlerine bir mail gönderdim ve hangi bayilerinde bulunduğu ile ilgili bilgi talep ettim telefon numaramı ve semtimi de söylemeyi ihmal etmedim.

Allah razı olsun sabahleyin dokuzda Petrol Ofisi Müşteri hizmetlerinden aradılar bana yakın olan ve adblu satılan bayilerin isimlerimi not ettirdiler, gidip Topkapı Petrol Ofisinden 1 bidon aldım. Bidon 18 litrelik eşek kadar bir bidon. Bidonu arabaya koyup tekrar Berke'ye gittim.

Servis yetkilisine ad blu getirdiğimi söyledim ve arabama koyulmasını rica ettim. Yetkili bunu arabaya koymakla görevli yetkilinin test sürüşüne gittiğini söyledi  acele ettiğimi görünce gel abi beraber koyalım dedi. Bidonu görünce biraz ürkmedi desem yalan olur. Nereden konulacağını öğrenmek için beni bir teknisyenin yanına götürdü , o da bunu bizim koyamayacağımızı adblu deposunun sökülmesi gerektiğini bunu da testteki arkadaşın yapması gerektiğini söyledi. Servis yetkilisi cam suyu koymak gibi bir şey sandığı işin pekde kolay olmadığını anlayıp öğleden sonrayı beklememizi önerdi.

Beklemedim Elmas otomotive gittim, beni güler yüzle karşılayan bir personel siz bekleme odasında bir çay içene kadar yaparız efendim dedi ve yapıp para almadılar. Allah razı olsun.

Aynı zorluklar yaşanmasın diye bir kaç tavsiyede bulunacağım.

Araba ilk ikazı verdikten sonra içinde kalan Adblu miktarı ile 1350 Km. Yapıyor. ikinci ikazdan sonra arabanın stop edip Adblu eklenmeden çalıştırılamayacağı Km'yi ekranda gösteriyormuş. ( Ben henüz görmemiştim ) Buna karşılık kılavuzda kontağı açıp arabayı çalıştırmadan sıfırlama düğmesine basılırsa kısa süreli kalan km'nin gösterildiği yazılı. Araba tam çalışmaz hale geldiğinde eklenmesi gereken asgari miktar 3.5 kilo bu durumda arabayı çalıştırmadan önce 10 dakika beklenmesi, kontak açılıp ışık sönünce çalıştırılması öneriliyor.

Petrol ofisinde satılan 18 litrelik Adblunun fiyatı 48.50 TL. Rahatlıkla kendiniz koyabilirsiniz . Bunun için stepnenin arka sağ kısmındaki kapağı açıp altındaki mavi kapağı döndürüp yukarı çekeceksiniz. Kıkırdak hortumlu ve 1.5 2 Cm çapındaki delikten koca bidonu boşaltabilmek için bu deliğe uygun geniş hazneli bir huniye ihtiyacınız olacak, ben bu iş için kıkırdak borulu bir huni almayı düşünüyorum. Tabii ki koca bidonu kaldırıp huniyi de tutarak ve dolup dolmadığını kontrol ederek bu işi tek başına yapmak çok zor olacağından bir başka kaldırılması kolay kap da kullanmanın gerekeceğini de düşünüyorum. Bu kap kullanılmış bir kap olmamalı çünkü kimyasal yapısının bozulabileceği belirtilmiş. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da kimyasalın arabanın içine dökülmemesi, üre bileşiği olan bu madde sanırım idrar gibi kokuyor. Aratan 1-2 kiloyu serviste bıraktım.

Şimdi gelelim Peugeot'un eleştirilmesine. Be kardeşim dünyanın en gelişmiş teknolojili arabasını sattığınızı söyleyerek televizyonlarda dakikalarca reklam yapıyorsunuz da 48 Liralık kullanımı zorunlu ve alternatifi olmayan yedek parçadan niye servislerinizde bulundurmuyorsunuz. Ha eğer biz ithal için başvurduk Türkiye’de satılan Adblu euro 6 için uygun değil diyorsanız problem daha da büyük ,neden benim arabama bundan koydular ve neden bunu Petrol Ofisinden almamı önerdiler.

Peugeot Kocaman bir marka ama anladığım kadarı ile Türkiye'de arkası bomboş, servis yöneticileri ve personeli eğitimsiz. Eğitim verildi cevabı verileceğini iyi biliyorum peki eğitimden sonra sınav yapıldı mı. Yeterli eğitimi alamamış olanlar tekrar eğitildi mi veya müşteri ile muhatap olmaları engellendi mi veya işten atıldı mı. İş yapınca böyle yapılmalı.

Aşağıda bir fiyaskoyu daha belirteceğim. Bir gün arabada giderken telefon çaldı Peugeot Türkiye'den arayan bir hanım kız  kimlik ve plaka teyidinden sonra "arabanızın debriyaj pedalı kapağının kontrol edilmesi gerekiyor en yakın servise en kısa zamanda lütfen uğrayın" dedi.

Ben bir yanlışlık olup olmadığına emin misiniz benim arabam otomatik debriyaj falan yok dedim. Kız ısrarla pedal olmasa da pedalın girdiği yerde kapak olmalı siz servise gitmelisiniz diye ısrar etti. Yine Berke'ye gittim. Bilgisayardan baktılar ve inanılmaz bir cevap verdiler. Sizin  bu kontrolün yapılması gereken listede isminiz yok dediler. Listenin bu işlemin ücretsiz yapılması gerekenleri mi kapsadığını sordum, evet cevabını alınca gerekeni yapın parasını ödeyeyim dedim. Oradan bir kaç kez çağrıldıktan sonra isteksizce yanımıza gelen  bir teknisyen sol ön paspası çekip şöyle bir göz attı yalap şap pedalın olması gereken yeri sıvazladı ve sorun yok dedi. Bu hadisenin tam bir fiyasko ve rezalet olduğunu söyleyince para almaktan vaz geçtiler.

Satın alma olayı dahil  bir çok saçma sapan , cahilce ve Peugeot markasına yakışmayan birçok hadise yaşadım. Yeri geldikçe bunları da yazarım.

Kalın sağlıcakla.

Çevrimdışı sonerkyl Açılır Kutu Gör
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Yaşı : 39
Aracı : Scenic 2.0 16v
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Ekim 2015 Saat 13:56
hocam baya sabırlıymışsınız. her zamanki servis rezaletleri 
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.
Çevrimdışı GökhaN Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
KURUCU / ID=1

Yaşı : 37
Aracı : 3008 Auto6R 1.6 HDi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı GökhaN Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Ekim 2015 Saat 14:28
Peugeot Türkiye arkasının boş olduğu doğrudur ilgi alaka ise sadece plazalarda çalışan insanların ilgisi kadardır.

Geçmiş olsun çözüme ulaşmana sevindim.
106->206->208->207->301->308->3008

Peugeot Yedek Parça -> www.pejo.com.tr
Çevrimdışı Efe-Pöjo Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 38
Aracı : 207 1.4 16v trendy lpg
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Efe-Pöjo Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Ekim 2015 Saat 15:10
plazadakilerin de çoğu mal zaten.
Çevrimdışı KILIÇ Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Yaşı : 42
Aracı : 2010 - 207 1.4 HDİ Millesim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı KILIÇ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Ekim 2015 Saat 15:51
Çok memnuniyetsiz birisiniz galiba. Arabayı ilk aldığınızdaki mesajınızıda hatırlıyorum cok uzunca yazmıştınız yine. Ha bu servisdekilerin bilgisizliğini değiştirmez o ayrı maalesefki servis elamanları yeterince egitimden gecmiyor kara düzen devam ediyor halen. yeni cıkan birşey hakkında koca servislerde  kimsenin bilgisi olmuyor.
2011 Clio SW Gümüş
2010 207 Millesim Opsiden Siyah
2005 Opel Corsa Lila
2000 Clio sümbül Gri
2003 307 XT Lacivert
2004 Palio Go Kırmızı
2005 307 XR Gri
2006 206 Desing Kum gri
2003 c3 Kırmızı
Çevrimdışı Alicilik Açılır Kutu Gör
5. Vites
5. Vites
Simge

Yaşı : 34
Aracı : '13 Auris D-4D MMT Adv SkyP
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Alicilik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Ekim 2015 Saat 21:45
Ankara icin konusuyorum cunku Peugeot yetkili servisleri ile cok iletisimim oldu. Cok ustayla yetkili ile kavga ettim konustum tartistim neyse.

Simdi bu soylemim tum sifir otomobils atan firma ve placxalar icin gecerli. Sifir otomobil satisinda ciddi bir kar yok. Filo ve donem sonlarindaki yuksek sayili satislarda bayilerin yuzu guluyor.

Plazalarin en buyuk gelir kaynagi yedek parce ve iscilik. Simdi siz plazaya 20 tane otomotiv veya makine muhendisi alip calistirmak isterseniz bunu karsilamaniz icin bentley gibi bir firma olmaniz lazim her servis cikisi bir arabadan 3-5bin tl kar cevirmeniz lazimki gunumuz turkiyesinde bir muhendise hak edebilecegi bir maasi saglayabilin. Ben plaza kira-vergi-elektrik ve suyuna daha girmiyorum.

Toyota ile de kavga ettim hyundai ile de opel le de peugeot ile de kavga ettim. Inanin icerideki personel profili hep ayni. SAkin ola soylediklerim yanlis anlasilmasin serviste calisan dostum usta tandiiklarimda oldu ben kesinlikle kucumsemiyorum. Calisan kisiler cogunlukla sanayiden oraya transfer olan veya meslek lisesi sonrasi stajla baslayip kalan insanlar. Acikcasi bizler kadar araba teknolojilerini takip edip neler olup bittigini arastiran oldugunu zannetmiyorum. Ankaradaki yetkili ve ozel tum servsilerde diyagnostik cihazi kullanan kisilerin hic birisi de ingilizce bilmiyor. Usta basi adama ben tercume yaptim. Tum firmalarda calisan profili bu sekilde bununda ustesinden gelmek icin toplu egitimler veya seminerler veriliyor ama dedigim gibi hersey orda calisanin insiyatifinde ve plazanin calisanina olan tutumunda.

Arabayi satan ne sattigini bilmiyor amaci sadece araba satildi mi satilmadi mi ne satti neye satti umrunda degil.

Servis calisani aksam evine ekmek goturme derdinde mesai bitsede elimizi yuzumu yikayip evime gitsem diye soyleniyor.

Ya yedek parcaya adam oturtmuslar yedek parca yetkili danismani vasfinda adam abi sen daha iyi biliyorsun galiba ben bulamadim al su pc yi dedi. Yani bu mantalite ile is bu kadar oluyor.

Daha bugun toyota plazaya gittim makyajli aurisi incelememistim bi bakayim dedim. Toyota 1.4 dizel motorlaridna hiz sabitleme kullanmadi sadece 2014ve sonrasi manuel araclarinda kullaniyor. Bunu cok iyi biliyorum. Arabaya bakinirken bi hanimefendi yaklasti . yardimci olabilir miyim dedi. Tesekkur ederim dedim makyajsiz kasa var arasidnaki farklara bakiyordum dedim. Bi geriledi biraz. bir kac bisi sordum kem kum etti birilerini aradi . Neyse can alici soruyu sorayim dedim emin bir sekilde dizel araclarda hiz sabitleme sonradan yapiliyor mu dedim. Birini aradi yine 1.33 benzin haric hepsine oluyor dedi. Ama dedim otomatik lerde premiumlarda bile yok dedim . sasirdi . peki dedim sonradan takilabiliyormuyuz. Dayanamadi ve daha yetkili bir abiyi cagirdi bisey bey bi bakarmisiniz dedi. geldi adam ayni soruyu tekrarladim sornadan olmuyor dedi. Bildigim cevaplari verdi. daha da zorlamadim ciktim plazadan. Ben zannetmiyorumki orda hergun 10larda auris satan kadin benim kadar aurisi bilsin.

Hız sabitleme ve limitleme için
DiagBox v7.82
PP2000 v22
Lexia 3 v45
Sedre/Doc Backup 11.2013

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1710 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1480 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 224 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4914 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 6014 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25185 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1420 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 126 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1127 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 186 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 383 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 259 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1466 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10855 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 537 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 604 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4131 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3298 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2056 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
OsmUnl 2
by_bozkurt 2
Berkay Erdinç 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English