Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >206
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 206 Beyin Kilitlendi. Tamiri Mümkün mü?
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

206 Beyin Kilitlendi. Tamiri Mümkün mü?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı zerzevat Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 206
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı zerzevat Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 206 Beyin Kilitlendi. Tamiri Mümkün mü?
    Gönderim Zamanı: 25 Kasım 2014 Saat 21:26
Arkadaşlar merhaba.

2004 206 1,4 benzinli lpg li peugeotumuz tekleyip duruyordu. geçen park ettim. döndüm. çalışmadı bir daha. bir hafta boyu kendim uğraştım. olmadı. tüm soketleri kontrol ettim. krank sensörünü değiştim. bir türlü çalışmadı. marş çeviriyor. benzin pompalıyor. ama ateşlemiyor anladığım kadarıyla.

çektim servise bobin denediler. yine olmadı. makina "beyin kilitlenmiş" diye uyarı vermiş sanırım. yeni beyin diyorlar... tamiri var mıdır? yurtdışından sıfır beyin getiren oluyor mu?

ucuz yollu nasıl hallederiz. illa çıkma mı olacak? bunun sıfırlaması. resetlemesi falan yokmu - kilitlenmiş deyince akla bu geliyor...
Çevrimdışı herry Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Yaşı : 39
Aracı : 206 CC
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı herry Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Kasım 2014 Saat 21:38
malatyada oturuyorsunuz sanırım, istanbula yollayabilrseniz beyini baktırabiliriz. beyin icin maslak sanayiye yonlendirebilirim sizi.
Peugeot 206 CC 1.6 (109 Hp)
Çevrimdışı fætih Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 32
Aracı : 307 1.6 16v 110hp XS M.T
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı fætih Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Kasım 2014 Saat 21:48
gökçek'e gönder tokata yapmılmaz diye birşey yok. 
ara önce anlat durumu dikkat edin hata kodu ister yoksa fırça atar :D
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı zerzevat Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Kasım 2014 Saat 17:12
İst'a göndermek şimdilik 2. alternatif. başka çözüm olmazsa sizden yardım isteyeceğim. teşekkürler.
tokatı aradık.
Evet. biraz fırça yedik. başka önerisi olan :)
Çevrimdışı yacil Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yacil Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Kasım 2014 Saat 22:18
Hocam merhaba,sırf senin için üye oldum desem yeridir.Beyin kilitlendiği zaman aracın 4 haneli bir pin kodu vardır,bu kodu eskiden internetten alabiliyormuşsunuz fakat sonradan bunu iptal etmişler ve merkezileştirmişler.Bu kodu yetkili servisler Fransa'dan telefon yada internetten istekle tam hatırlamıyorum,alabiliyorlar.Yaklaşık 7-8 ay önce yolda kalmıştım,yetkili servisi çağırdım.Araca bilgisayar bağlayıp sorun olan kısmı tespit etmeye çalıştılar.Bu esnada aracın beyni kilitlendi,bende pin kodu mevcut olmadığı için ve pazar günü olduğu için ilgili firmadan kodu da alamadıkları için aracımı çekiciyle gönderdim,yetkili servis tanıdığımız olduğu için yardımcı olmaya çalıştı,ertesi gün mesai saatleri içerisinde pin kodunu alacaklarını söylemişlerdi.Yani haftaiçi mesai saatleri içerisinde Fransa'dan bu pin kodu alınabiliyor.Çevrende tanıdığı servis olan varsa onlar aracılığıyla yardım iste bence.Anladığım kadarıyla gittiğin kişi dolandırmaya çalışmış.Ayrıca dediğim yolu denemeden İstanbul'a falan gidip masraf yapma bence.Bir nebze olsun yardımcı olabildiysem ne mutlu.Umarım sorun en kısa sürede çözülür. 
Çevrimdışı canavaroski90 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : Peugeot 206 CC
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı canavaroski90 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2014 Saat 00:08
Orjinalini yazan: yacil yacil Yazdı:

Hocam merhaba,sırf senin için üye oldum desem yeridir.Beyin kilitlendiği zaman aracın 4 haneli bir pin kodu vardır,bu kodu eskiden internetten alabiliyormuşsunuz fakat sonradan bunu iptal etmişler ve merkezileştirmişler.Bu kodu yetkili servisler Fransa'dan telefon yada internetten istekle tam hatırlamıyorum,alabiliyorlar.Yaklaşık 7-8 ay önce yolda kalmıştım,yetkili servisi çağırdım.Araca bilgisayar bağlayıp sorun olan kısmı tespit etmeye çalıştılar.Bu esnada aracın beyni kilitlendi,bende pin kodu mevcut olmadığı için ve pazar günü olduğu için ilgili firmadan kodu da alamadıkları için aracımı çekiciyle gönderdim,yetkili servis tanıdığımız olduğu için yardımcı olmaya çalıştı,ertesi gün mesai saatleri içerisinde pin kodunu alacaklarını söylemişlerdi.Yani haftaiçi mesai saatleri içerisinde Fransa'dan bu pin kodu alınabiliyor.Çevrende tanıdığı servis olan varsa onlar aracılığıyla yardım iste bence.Anladığım kadarıyla gittiğin kişi dolandırmaya çalışmış.Ayrıca dediğim yolu denemeden İstanbul'a falan gidip masraf yapma bence.Bir nebze olsun yardımcı olabildiysem ne mutlu.Umarım sorun en kısa sürede çözülür. 

kod nereden, nasıl giriliyor? beyin kilitlenmesi denilen şey olunca kontak açıyor mu araç? 

ateşleme yapmıyosa bence ecudur o, problem nedir detaylı bilemiyorum ama kontak açıp marş basabilecek seviyeye gelmişseniz immobilizerın pasifleştirilip ve marş sekanslarını beyin hatasız gerçekleştirmiş demektir. ama asıl soru şu, yakıt pompaladığından emin misiniz? çünkü yakıt miktarı, hava basıncı ve bunların motor devriyle artıp azalma ilişkilerini hep ecu ayarlıyor. 
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı zerzevat Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2014 Saat 09:40
Sayın Yacil,
ilgi ve yardımınız için teşekkür ederim. ilk kez duydum-bir araştırayım.
anladığım kadarıyla sizin başınıza geldi. ve fransadan kod aldınız ve çözdünüz?

araç marş basıyor ama bu araçlar immo sıkınıtılı bile olsa marş basarmış. ateşleme yapmazmış. her iki anahtarı da denedim ama beyinde immo kodunda sıkıntı olduysa bilemem.

pompa basıyor. hem kontağı açınca hem marş basımı sonrası pompa sesi duyuyorum.
ayrıca pompa üzerindeki hortumlarda ciddi basınç var. çıkarınca püskürüyor. aynı şekilde enjektör kütüğü başında hava alma kısmına basınca da aynı şekil benzin fışkırıyor.

1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yacil Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2014 Saat 18:27
Canavaroski, servis elemanlarının kullandığı bi program var,bilgisayarı araca bağlıyorlar,işlem gerçekleştirmek için o kodu istiyor programda. Calistirdiklari programda aracın muhtemel sorunlu yerini tespit ediyorlar, aldıkları hataya göre işlem deniyorlar. Beyne format atıp yeniden yüklemeyi falan denemislerdi.
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yacil Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2014 Saat 18:35
Zerzevat,öncelikle rica ederim,umarım aracın önemli birsey yoktur.Benim yaşadığım sorundan da biraz bahsediyim.Aracım yaklaşık 120-130km hızla giderken birden gaz kesti ve yavaşladı 10 kmnin üstüne çıkmıyordu,rolantide gidiyordu. Yetkili servisi çağırdım benzin almasında falan sıkıntı yoktu.Bilgisayardan aldıkları hata doğrultusunda birkaç işlem denediler olmadı, format atmayı denediler,aracın beyni bazı durumlarda kendini kilitliyor ve işleme devam etmek için o pin kodunu istiyor. Kodu alamadığımız için aracı servise gönderdim. Sonrasında aracın beyninin yan tarafında 3 adet soket varmış sanırım onların şu almasını önleyen bi kelepçe tarzı birsey varmış sanırım,tam emin değilim ne olduğundan,o yokmuş bağlantıda o yüzden beyin yanmış.Bu yüzden beyni değiştirmek zorunda kalmıştım. Çıkma bir beyin taktılar ve o gün bugündür hiçbir sorun çıkarmadı araç.
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yacil Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2014 Saat 18:53
Zerzevat, sorunun cevabı açısından biraz karmaşık olmuş cevap sanırım .Kisacasi evet benimde başıma geldi,kodu servis almıştı,ne şekilde iletişim kurdukları hakkında bir fikrim yok,yani irtibat numarasi falan bilmiyorum ama internetten bi yetkili servis numarasi bulup arayıp bi sor istersen nasıl alındığı hakkında.

Düzenleyen yacil - 27 Kasım 2014 Saat 18:54
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı zerzevat Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Kasım 2014 Saat 10:30
araç şu an serviste. sanırım biz de çıkma beyinle devam edeceğiz. olursa tabi. yurtdışı forumlarda bayağı kablo arızası da var benzer biçimde. bakalım artık.

size çıkma beyin kaç yılında kaç liraya maloldu?
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yacil Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Kasım 2014 Saat 10:53
Ben geçtiğimiz Şubat yada mart ayında taktırdım çıkma beyni. Yetkili servis yolda kaldığım yere 160 km mesafedeydi,yetkili servisin gelip bakması+aynı mesafeden çekici geldi aracı götürdü bunun maliyeti+çıkma beynin takılması+triger kayışını değiştirttim hepsi toplam 1750 tlya mal olmuştu.Iyi bi pazarlık yapın bence,götürdüğünüz kişi eğer tanıdık değilse fiyatı şişirebilir.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı zerzevat Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Kasım 2014 Saat 11:15
çıkma beyin +  bsi ünitesi + orijinal anahtar çipi buldum.

sadece çıkma beyin + kodlama fiyatına geliyor. o yüzden avantajlı. kodlama ile uğraşmayacağız beyne müdahale de olmamış olacak...

servisle görüşeceğim. arıza kesin bu yüzden ise- çözülecek inş.

servis bu yüzden dedi. bakacağız.

Düzenleyen zerzevat - 28 Kasım 2014 Saat 11:35
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yacil Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2014 Saat 01:42
Ya haklı olarak eğer kodlama yaptırdığımda ya düzelmezse boşuna birde o işlem için niye masraf yapiyim diyorsun, ama ya beyinde değişiklik gerektirecek birşey yoksa boşuna daha ağır masraf olmaz mı.Keşke 3-5 yere gösterip sonra karar verseydin daha iyi olurdu sanki, ama dediğin gibi yaptığında da kesin çözüm.Neyse hayırlısı, umarım kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde kavuşursun aracına :)
Çevrimdışı canavaroski90 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : Peugeot 206 CC
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı canavaroski90 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2014 Saat 11:44
konuyu sürekli takip ediyorum, helecanla bekliyorum ne çıkacak diye.

benzin basıp ateşleme yapmaması çok ilginç. biri marşa basarken bujilere bi dokansaydınız çarpıyor mu diye, belki distribütöre giden kablo arızalanmıştır? 

lan çok meraklandım şimdi..
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı zerzevat Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2014 Saat 12:44
bujilere dokunmaya gerek yok.. serviste usta bobin fişini çıkarıp ölçtü- ateşleme yapmadığını söyledi.

immo hatası olsa planet 2000 programı bilgisayarda görürdü herhalde?_ hem servisteki yılların ustası bunu tespit etmeyecek hata yapmaz herhalde? dediği şey "beyin kilitlenmiş. değişecek"

birçok yurtdışı forumu inceledim. çok gariptir, araçlarımızda kablo hatası bir yana, su ya da yağ seviyesi düşükse yine araç kendini korumak için çalıştırmıyormuş. buna inanmayan bir çok insan, yağ ve suyu doldurduktan sonra aracın çalıştığını görmüş.

bizde böyle bir sıkınıtı olabilir mi? çünkü benim araç ekranda yağ seviyesi ile ilgili sürekli uyarı veriyordu. fazla ya da eksik gibi... bi çalıştırmada tüm halkalar yanıyor.. bi çalıştırmada komple çizgi yanıyor. ikisinin arası yok. yani 3 halka falan yok....

ve bu akü sökme takma işlemlerinde çok dikkat etmek gerekiyormuş özel prosedürü var. ben hiç bilmiyordum. taktım taktım söktüm aküyü.. takviyeler falan... bsi zarar görmüş olabilir mi diyorum.

ama servis reset falan denemiş. hiç bir şey kabul etmemiş.

1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yacil Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2014 Saat 21:13
Peki servise güveniyor musun?Ya açıkçası bana çok garip geldi,dediğin gibi araç bazı durumlarda beynini kilitleyebiliyor, ama bu durumda beyin kilitlenmiş değişmesi gerekiyor gibi yaklaşım bana sanki aynı beyni sadece kilidini kaldırarak yeni beyin takmış gibi dolandırıcılık yapacakları gibi birşey sezdim.Eğer işlem başlamadıysa ve yapılması için kesin anlaştıysan tavsiyem beyne sadece senin görebileceğin bi yere işaret falan koy bence sonra kontrol et gerçekten değiştirmişler mi beyni.Güven olmaz herkese,insanlar maalesef emek karşılığı yerine kolay yoldan para kazanmanın peşinde olduğu için önlem almak lazım.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı zerzevat Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2014 Saat 22:57
piyasanın %95i maalesef bahsettiğin gibi.
servise güveniyorum-zira çok yardımı dokundu- zaten al getir takalım dediler. o yüzden art niyet aramıyorum. fakat gözden kaçan birşey olabilir diye biraz tedbir benimkisi-

1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı zerzevat Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Aralık 2014 Saat 23:34
merhaba. sorunum şimdilik çözüldü. merak edenler ve ileride aramalar neticesi sayfaya gelecekler için not düşeyim:

çıkma beyinle çözdüm şükür.

lakin şu an yine hem tüp hem benzinde zaman zaman tekleme yapıyor. bilgisayarda ön oksijen sensörü ve map sensörü problemi gözüküyor. arıza ışığı da yaktı son iki gündür. sildirdim kodları. yine ışık yandı. yarın bir daha bakayım....

bu oksijen sensörü çok pahalı bir parça. 400 tl. pug serviste.

bozulmuş mudur? yoksa temizleyip takma gibi bir durum olabiliyor mu?

ayrıca sabah soğuk motorla aracım tam otomatik olmasına rağmen, birden ikiye geçerken aynı yarı otomatik şanzımanlar gibi yaptı... vites geçişi resmen bekleyerek gerçekleştirdi. acaba sorunum şanzımanda mı?

teşekkürler.

Çevrimdışı sevipalma Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 46
Aracı : 206CC
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sevipalma Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2016 Saat 13:06
@zerzevat merhaba ne kadara maal oldu?
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1598 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1471 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 216 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4905 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 6007 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25174 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1414 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 112 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1117 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 181 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 373 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 249 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1437 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10839 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 525 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 589 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4128 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3289 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2051 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
slckgms 3
antipollution 3
serdarcan34 3
OsmUnl 2
by_bozkurt 2
Berkay Erdinç 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English