Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >407
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Peugeot 407 PRND 'gearbox fault' hatası hakkında
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Peugeot 407 PRND 'gearbox fault' hatası hakkında

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı ozan81 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 42
Aracı : Pejo 407
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ozan81 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Peugeot 407 PRND 'gearbox fault' hatası hakkında
    Gönderim Zamanı: 28 Ekim 2014 Saat 18:16
Merhaba; 
Aranıza yeni katılmış bulunuyorum, herkese selamlar.

Peugeot 2004 model 2.0 executive otomatik şanzıman (KM159.0000) benzinli aracımda PRND“gearbox fault” hatası ile karşılaşıyorum, bu hata motor soğuk iken veriyor yada hiç vermiyor soğukken hafif eğimli yolda da yapıyor  ve sonrasında vites takılı kalıp hiçbir şekilde değişmiyor, aracı start-stop edince düzeliyor. Çekişinde herhangi bir sorun yok, kaydırma yok, vuruntu yok.

Bugun yetkili servise ve özel servisleri dolaştım.

Yetkili servis pc ye bağlayıp yağ basıncından kaynaklandığı ve selenoid valf in değişeceğini söyledi ve aracı servise aldıktan sonra yangını kontrol edip şanzımanın inmesi gerektiğini söylediler (içerisinde çapak varmış ama bana bunu göstermediler) Fiyatının 3500 tl den başladığını ve 9000 tl ye kadar çıkacağını bildirdiler. Yani revizyon edilmesinden bahsettiler.

Şanszıman yağını 2 ay önce değiştirdim.

Daha sonra Kartal da bulunan farklı iki şanzımancıya gösterdim.

İlk servis  Selenoid valflerinin değişmesi gerektiğini bildirdi ve ortalama maliyetin 700 tl olacağını söyledi. Eger revizyon yaparsanız A dan Z ye ne varsa, değişirse 3500 tl kadar olacağını bildirdi.

İkince servisde aynı şeyleri söyledi ve bu sorunun selenoid valfden olduğunu araç soğukken olduğunu ve valflerinin değişeceğini beyinin temizleceğini ve bakım yapılacağını ve bu bir bu hata ile karşılaşmayacağını bildirip aynı fiyatı yani 700 tl maliyet belirti.

Benim bu yaşadığım problem ile karşılaşan oldu mu ya da yukarıdaki bahsettiğim durumdan dolayı tavsiyeniz nedir. Bu durumdan dolayı ne yapmayalım, aracımı seviyorum ama satmak gibi düşüncede aklımdan çıkmıyor değil.

Saygılarımla.

Düzenleyen ozan81 - 28 Ekim 2014 Saat 18:17
Çevrimdışı mami202 Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Aracı : 407 sw executive 2,0
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı mami202 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Ekim 2014 Saat 01:44
merhaba 
foruma hoşgeldiniz.

birkaç manuel test uygulaması yapabilirsiniz, 
öncelikle şu testleri yapın  ortalama dik bi yüksekliğe sahip bi rampada durun ve ayağınızı frenden çekin araç geri kaydırma yapıyormu emin olun

şanzımanın çekiş etkisini kontrol etmeniz için 
ön lastikler bi kasisin tam önünde durun ve kasisi geçmeye başlayın çekişde düşüklük olup olmadığını kontrol edin. araç normal olarak kasis in üstünden aşabilmeli eğer ekstra gaz istiyorsa çekişde sorun var demektir,  yada uygun bi ortamda el frenini fazla değil 1 - 2 tık çekin gaza yavaş yavaş basın aracın tepkisini gözlemleyin normalde gaza yüklendiğinizde araç ilerlemeli 

vites geçişlerinin deki süreleri gözlemleyin
herbir vites geçişi 3 saniyeyi kesinlikle geçmemeli özellikle D- R   R-D yaparken tes edin,

bunlara ek olarak hava dahada soğuyacağı için özellikle sabahları aracı çalıştırıp yola çıktığınızda bir süre aracı yumuşak kullanın, motor sıcaklığı olması gereken düzeye ulaştığınızda şanzıman yağıda ısınmış olacağı için vites geçişleriniz daha iyi olacaktır.
tüm bunları yaparken aracınız lpg li ise benzinde test ediniz daha iyi sonuçlar verecektir.

son olarak vites geçişleri hissettirmeye başlamışsa çekişde düşüklük varsa  rampalarda geri kaydırıyorsa yetkili servisle uygun bi pazarlık yapıp şanzımanı yetkili servise emanet edin.
Çevrimdışı ozan81 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : Pejo 407
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ozan81 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Ekim 2014 Saat 11:23
mami202 destek için teşekkür ederim.
bahsetmiş oldugun işlemlerin tamamını daha önce denedim ve olumsuz bir durum ile karşılaşmadım.
en son olarak 4 tane otomatik şanzıman tamiri yapan yerleri gezip problemimi anlattım ve hepsinin bahsetmiş oldugu arıza aynı, selenoid valf problemi.
Dün itibariyle selenoid valf ve yagını değiştirdim. şanzıman içersisinde 2 tane selenoid valf var bunların çifti ve yag değişimini 600 tl gibi ücrete yaptırdım.
Yaptıgım test sonucunda aracı 3-4 saat kullanmadım ve daha önce arıza verilen yerlerden geçtigimde (dik yokuşta) herhangi bir arıza ile karşılaşmadım ama sabahları ve 6 ay sonrası önemli olan  bakalım ilerleyen zamanlarda inşallah bir daha bu arıza ile karşılaşmam.
herkese kazasız ve keyifli sürüşler.

Çevrimdışı mami202 Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Aracı : 407 sw executive 2,0
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı mami202 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Ekim 2014 Saat 13:24
geçmiş olsun. inşaalah birdaha sıkıntı çıkarmaz,  

çok soğuk ve çok sıcak havalarda biraz temkinli davrandığınız sürece şanzıman daha da uzun vadeli sorunsuz yolculuk yapmanıza olanak sağlayacaktır,  

hatırlatma amacı ile söylüyorum zaten biliyorsunuzdur,

spor ve kar modunu kullanmak istediğinizde aktifleştirmeden önce ESP sistemini kapattıktan sonra istediğiniz modu seçebilirsiniz,

birde park ederken aracın yükünü el freni çekip vites boşta tüm yük balatalara bndikten sonra şanzımanı P moduna alınız  saygılar keyifli sürüşler.

Düzenleyen mami202 - 30 Ekim 2014 Saat 15:55
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 2415 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 5828 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1245 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 1235 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 748 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 2831 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1149 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1954 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 12906 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 931 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 563 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 529 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 574 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 574 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 986 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 873 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 16190 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5632 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1979 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 561 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 APRIL EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
berkogut 7
Berkan123 7
KnucklesTR 4
ppfustasi12 3
Mustafa1923 3
alex33 3
drneuron 3
arifbsrn 2
antipollution 2
chanyilmz 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English