Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >307
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 307 Şanzıman REVİZYONU Hakkında bazı sorular?
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

307 Şanzıman REVİZYONU Hakkında bazı sorular?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı kuantum Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
01 - Ocak - 1980

Yaşı : 44
Aracı : Belirtilmemiş
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kuantum Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 307 Şanzıman REVİZYONU Hakkında bazı sorular?
    Gönderim Zamanı: 14 Ağustos 2014 Saat 10:40
96.000 km'de, 2006 model 307 SW aracım var. Aracımdan çok memnunum. Fakat vites değişimi için devir yükseldikçe artan, vites atar atmaz kesilen, sonraki vites için devir yükseldikçe tekrar artan, ve vites atınca tekrar kesilen bir uğultu var arabada. Araştırdığımda bana bunun şanzıman vites dişlilerinden geldiği yönünde bir şeyler söylendi. Sanki arabayla beraber sürekli bir şey dönüyor ve bunun uğultusu bana eşlik ediyor. Ve bu uğultu/ıslık karışımı ses sadece devir yükseldikçe artıyor, devir düşünce kesiliyor. Şimdi sorularım şunlar, yardımcı olabilirseniz sevinirim:

1- Şanzıman revizyonu sağlıklı bir şey midir, şanzıman dağılıp toplandığında eskiden olmayan yeni sorunlarla karşılaşabilir miyim? Yani iyi bir şey yapayım derken daha kötü bir duruma gelir mi araba?

2- Sadece şanzıman vites dişlileri değiştirsem ne kadar tutar?

3- Genel bir şanzıman revizyonu ne kadar tutar?

4- İSTANBUL/AVRUPA yakasında beni yönlendirebileceğiniz işinin ehli, dürüst ve mümkünse biraz da uygun bir fiyat verebilecek bir şanzıman ustası var mı?

5- Arabamı seviyorum. Henüz 96.000 km'de. Arabaya şanzıman revizyonu yapıp masraf etmek yerine satmamı tavsiye eder misiniz? Yoksa "ne de olsa arabanı seviyorsun, bence masraf yap ve bin" mi dersiniz? Zaten bu arabayı satsam üzerine koyup daha iyi bir araba alacak durumum da yok açıkçası. Sadece bu araba bu masrafa değer mi, onun cevabını merak ediyorum.

6- Şanzıman revizyonunu yaptırdıktan sonraki 100.000 km'de bana yine böyle ağır bir masraf çıkaracak başka bir kalem var mıdır? Mesela motor için de böyle ağır bir masraf yapmam gerekir mi ileride?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim, kim hangi maddeye yardımcı olabilirse olsun lütfen..
Çevrimdışı Foxfire Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 38
Aracı : 206
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Foxfire Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Ağustos 2014 Saat 20:59
1- Yaptırdığın yere göre değişiyor gerçekten iyi bi yere yaptırırsan sıfır takmış gibi yıllarca kullanırsın.

2- O şanzıman indiğinde ne dersen de 2,000 TL den aşağı bişey bekleme

3- Tuttuğunu öpen bir millet olduğumuz için her yeri iyice araştır en az 2 bin en fazla 4 bin tutar tahmini

4- izmirde olsan çok sağlam bi yer tavsiye edebilrdim istanbul için diğer arkdaşların önersi olacaktır.

5- Yeni alacağın araçta ikinci el olacaksa ondada sorunlar mutlaka olacaktır. bunda sadece şanzıman sorunun varsa ve memnunsan arabandan satma yaptır bin.

6- Ben yaptırdım 2 yıl garantisi var motor ile şanzıman ayrı şeyler motor ölmek üzereyse oda ileride sorun açar ama motorun sağlamsa iyi bir revizyon ile +200.000 km rahat gider buda ortalama 10 yıl eder.

Kardeş  o kadar yazdımda senin şanzıman otomatik ise dediklerimi dikkate al normal şanzıman ise zaten baskı balata muhabbeti daha az tutar. umarım açıklayıcı olmuşumdur.

Düzenleyen Foxfire - 14 Ağustos 2014 Saat 21:00
Çevrimdışı fexzi Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 37
Aracı : 307 XT BVA
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı fexzi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Ağustos 2014 Saat 09:49
@kuantum bazı hurafeler vardır ki maalesef başımızı ağrıtıyor uzun zaman sonra yazdığım ilk yazım..

AL4 triptonik vitesler çok kötü şanzumanlar değildir ama bilinçsiz kullanım,örn: otomatik değil mi bir şey olmaz,bunun yağı var süzme filtresi var keçesi var vs.. var da var.. ama maalesef uygulayan yok haliyle farklı donanımlara da etki ediyor..fan açma switch i arıza yapıyor 3 kademeli fan tek kademede çalışıyor ki allah korusun ilk kademede hararet tavan conta yakma vs. bile olabilir..

Gelelim vites geçişlerine, bence bu işten korkma önce selenoidlerine bir baktır,ardından hidrolik geçişi ayarlayan beyin kartına ve radyatörüne...

Benim 307'm de maalesef ki hidrolik basınç kartının sıkıntıya girmesi ve radyatörün belli etmeden tıkanmasından ötürü geçişler çok sertti ve bu dediklerim yapıldıktan sonra arabam sıfır km ayarında geçişlere sahip,tabi yaşın verdiği metal yorgunluğunu da hesaba katalım...

Fiyata gelince :) hurafe şeklinde foxfire da direk hükğm vermiş 2000 TL yok efendim bu fiyatlar direk kitleme fiyatları hiç alakası yok maalesef, yeter ki tespiti yapabilecek kaliteli bir usta bulun,şahsen Karaman'da olmama rağmen Adana'da hatrı sayılır bir ustaya yaptırdım, umarım sizde halledersiniz .
2004 307 XT BVA
1.6 16v 110Hp
Çevrimdışı Goztepemiz Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 35
Aracı : 2006
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Goztepemiz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Ağustos 2014 Saat 11:56
Foxfire kardeşim ben izmirdeyim benim 2006 307 sw otomatik arabam var daha 81bin kmde benimde vites geçişlerinde sertlik var vuruntu gibi banada yardımcı olurmusun
307 sw 1.6 16v 2006
Çevrimdışı aokaymaz Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 46
Aracı : 2013 308 Sportium
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı aokaymaz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Ağustos 2014 Saat 17:51
Orjinalini yazan: kuantum kuantum Yazdı:

96.000 km'de, 2006 model 307 SW aracım var. Aracımdan çok memnunum. Fakat vites değişimi için devir yükseldikçe artan, vites atar atmaz kesilen, sonraki vites için devir yükseldikçe tekrar artan, ve vites atınca tekrar kesilen bir uğultu var arabada. Araştırdığımda bana bunun şanzıman vites dişlilerinden geldiği yönünde bir şeyler söylendi. Sanki arabayla beraber sürekli bir şey dönüyor ve bunun uğultusu bana eşlik ediyor. Ve bu uğultu/ıslık karışımı ses sadece devir yükseldikçe artıyor, devir düşünce kesiliyor. Şimdi sorularım şunlar, yardımcı olabilirseniz sevinirim:

1- Şanzıman revizyonu sağlıklı bir şey midir, şanzıman dağılıp toplandığında eskiden olmayan yeni sorunlarla karşılaşabilir miyim? Yani iyi bir şey yapayım derken daha kötü bir duruma gelir mi araba?

2- Sadece şanzıman vites dişlileri değiştirsem ne kadar tutar?

3- Genel bir şanzıman revizyonu ne kadar tutar?

4- İSTANBUL/AVRUPA yakasında beni yönlendirebileceğiniz işinin ehli, dürüst ve mümkünse biraz da uygun bir fiyat verebilecek bir şanzıman ustası var mı?

5- Arabamı seviyorum. Henüz 96.000 km'de. Arabaya şanzıman revizyonu yapıp masraf etmek yerine satmamı tavsiye eder misiniz? Yoksa "ne de olsa arabanı seviyorsun, bence masraf yap ve bin" mi dersiniz? Zaten bu arabayı satsam üzerine koyup daha iyi bir araba alacak durumum da yok açıkçası. Sadece bu araba bu masrafa değer mi, onun cevabını merak ediyorum.

6- Şanzıman revizyonunu yaptırdıktan sonraki 100.000 km'de bana yine böyle ağır bir masraf çıkaracak başka bir kalem var mıdır? Mesela motor için de böyle ağır bir masraf yapmam gerekir mi ileride?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim, kim hangi maddeye yardımcı olabilirse olsun lütfen..

O dediğiniz hafif ıslık sesine benzer uğultu bendede var devir yükselince artıyor (sanki anfili ses sistemi bulunan arabalarda devir yükseldiğinde hoparlörden gelen ses gibi)  ancak vites geçişlerinde bir sorun yok. Nerden geldiğini bende bilmiyorum umarım ciddi bişey değildir
2013 308 Sportium
Tel:0533 715 44 04   

Çevrimdışı derman362 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 27
Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı derman362 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Ağustos 2014 Saat 20:50
ETG Şanzumanlar yarı otomatik Bir şanzumandır.Çalışma prensibi manuel şanzuman ile aynıdır fakat 

çalışan elektronik sistem debriyaja basar ve vites geçişlerini size bırakır yada kendisi yapar.

1.Şanzuman dişlileri eger arızalı ise her dişli farklı bir ses yapar.

2.Ortalama 3000 Rmp veya  3500 Rpm den sonra ise Turbo mili Arızalı veya egsoz manifoldu gevşek olabilir.

3.Eger Turbo'dan veya Manifold'dan Bir sonuç alamassanız Büyük Bir İhtimal Şanzumanın İçinde bulunan 'Prizdrek' milinin Bilyası Veya Dişlisi Arızalı olabilir.

Bence Bu 3 neden sizi sonuca ulaştırabilir.    SAYGILAR... Handshake
Gönül ister GTI,Cüzdan Derki TDI...
Çevrimdışı Sertan Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 30
Aracı : 307
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Sertan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Ağustos 2014 Saat 21:30
Aynı sorun bende de başlar oldu. 4 bin devir civarında araç sanki turboluymus gibi ince bir ıslık sesi geliyor. Belli bir süre olup sonra ses kesiliyor. Konunun takibindeyim. Usta tavsiyelerini alalım olmadı beraber gider fiyat konusunda bişeyler isteriz. :) bu arada motordan mı geliyor şanzımandan mı o ikisi arasındayım netten araştırdığımda karşıma o kadar geniş bir yelpaze çıkıyorki. Radyatörden tutun klimaya kadar diyen var

Düzenleyen Sertan - 15 Ağustos 2014 Saat 21:49
Çevrimdışı Foxfire Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 38
Aracı : 206
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Foxfire Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Ağustos 2014 Saat 00:03
Orjinalini yazan: Goztepemiz Goztepemiz Yazdı:

Foxfire kardeşim ben izmirdeyim benim 2006 307 sw otomatik arabam var daha 81bin kmde benimde vites geçişlerinde sertlik var vuruntu gibi banada yardımcı olurmusun

hafta içi müsait bi zamanda gidip gösterelim danışır nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini öğreniriz

@fexzi hükümle alakası yok otomatik şanzımanı indirdinmi en az 2 bin tl fiyat çıkıyor sadece hidrolik blok revizyonu olursa şanzıman inmediği için oda bin tl gibi rakamlar çıkıyor.

O selenoid valfler kolay bozulan bişey değil şahsen 2 defa değiştirdim ama geçici çözüm oldu 1 ay sonra yine hatalar başladı en iyisi sağlam işinin ehli bi yere detaylı inceletip yaptırmak.
Çevrimdışı aokaymaz Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 2013 308 Sportium
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı aokaymaz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Ağustos 2014 Saat 12:56
ustayla görüşenler sonuçları burdan yazarsa memnun oluruz arkadaşlar herkes bilgilenmiş olur ihmal etmeyin
2013 308 Sportium
Tel:0533 715 44 04   

Çevrimdışı cavit cevo Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 2003
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı cavit cevo Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Ağustos 2014 Saat 20:36
selamlar
manuel şanzıman izmir de 600 tl indir bindir 150 tl garantili para bulunca bende yaptıracam
aynimarti dişlisi ötüyor özellikle 4-5 viteslerde ustayla konuştum yapacak 2. sanayide
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Sertan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Ağustos 2014 Saat 14:58
bişey sormak istiyorum. Eğer problem şanzımandansa bu araba çalıştığı andan itibaren başlar dimi ? Yani benım arabanın genelde 2.ci vitesten 3.cü vitese geçerken yapıyo bu ıslık sesi ama yola çıktıktan 10-15 km sonra. İlk çalıştırdığımda hiç bir problem yok. Acaba problem şanzımandan mı yoksa başka birşey midir ?
Çevrimdışı cavit cevo Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 2003
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı cavit cevo Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Ağustos 2014 Saat 17:33
selam araçta ses sistemi varsa amfi parazit alıyor olabilir bunuda dikkate alın derim.
şanzıman ise camlar kapalı içeri ses alıyorsa şanzımandır.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Sertan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ağustos 2014 Saat 11:27
evet ben sorunumu çözdüm arkadaşlar. Gecen hafta amfi bağlatmıstım ve ıslık sesi ondan sonra gelmeye başladı. Taktırdıgım yere götürdüm ve 50 tl gibi bi fiyata parazit filtresi takıldı ve sesi kestim. Açıkcası şanzımandan veya başka birşeyden olmadıgını ögrendım ya varsın ıslık çalsın umrumda değil :)
Çevrimdışı lamazibici06 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı lamazibici06 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Eylül 2016 Saat 15:16
kronik artık bu 307 şanzımanları
emre özer
Çevrimdışı lamazibici06 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı lamazibici06 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Eylül 2016 Saat 10:39
ben götürdüm ustaya ama iyi bi usta ankarada nam salmış usta. ne yapsak bu araçların sıkıntısını çözemiyoruz dediler.
emre özer
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1629 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1474 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 219 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4906 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 6010 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25175 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1415 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 115 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1122 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 183 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 377 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 253 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1446 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10843 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 530 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 595 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4130 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3292 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2053 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
OsmUnl 2
by_bozkurt 2
Berkay Erdinç 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English