Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >307
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Araç yüksek devirde giderken silkeleme-tekleme
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Araç yüksek devirde giderken silkeleme-tekleme

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı mertdemiray Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 51
Aracı : 2003
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mertdemiray Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Araç yüksek devirde giderken silkeleme-tekleme
    Gönderim Zamanı: 21 Temmuz 2014 Saat 18:08
Merhaba,
Aracım : 307 1,6 benizn/LPG otomatik SW.

Sorunum : Araç düz yolda asfaltta giderken 70km hızdan itibaren sanki biri arkadan tutup bırakıyor tutup bırakıyor gibi silkeliyor. Sürüş esnasında Vitesi N ye alıp deniyorum hala azda olsa silkeliyor ama gaza yüklenildiği kadar değil.  Benzin ve LPG farketmiyor ikisinde de yapıyor aynı sorunu. Rölantide , kalkışta bu sorun yok. Aracın marş basması daha önceleri zorlasa da ikinci marş da anca alsa da enjektör temizleyici alıp denedikten sonra düzeldi gibi artık daha çabuk marş alıyor. Marş ilk seferde biraz gecikmeli de olsa 2-3 sn. normal.

Denenen çözümler : Bujiler, hava filtresi, motor yağı, yağ filtresi değişti. Lastikler Balans oldu. Rot ayarı yapıldı ama hala sağa cekme var. Sol tabla salıncak değişti. Rot başları değişti. Bobin değişti değişiklik yok.

Değişik zamanlarda yol şartlarında denedin rampa aşağı -yukarı- yağmur kuru hava farketmiyor sorun devam ediyor. Araç park pozizyonunda P de iken  gaza yüklendiğimde devir 2500-3000 lere gelince sanki aynı şey oluyor gibi araç sanki hareket edecek gibi öne doğru bi,r şahlanma yapıyor - gazdan ayağımı çekince araba bayağı bir sallanıyor.

Sizce sorun ne olabilir ?

Düzenleyen mertdemiray - 22 Temmuz 2014 Saat 12:41
Çevrimdışı pusutr Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 49
Aracı : 308 1.6 hdi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı pusutr Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Temmuz 2014 Saat 19:24
Tahminlerim:
-Şanzıman yağı dipte yada değişim vakti gelmiş.
- şanzıman inecek bakılacak
- aks sorun olabilir
- takozlar sorun olabilir
-yakıt pompasında sorun olabilir
- ısı sensöründe veya diğer sensörlerde sorun olabilir.
...
Ayrıca değiştirilen parçalar mutlaka orjinal alınmalı.

Araç hala sağa çekiyorsa lastik basınçları da kontrol edilmeli. Hava olarakta nitrojen tavsiye ederim.
Çevrimdışı popeyes Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 206
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı popeyes Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Temmuz 2014 Saat 20:47
Orjinalini yazan: mertdemiray mertdemiray Yazdı:

Merhaba,

Sorunum : Araç düz yolda asfaltta giderken 70km hızdan itibaren sanki biri arkadan tutup bırakıyor tutup bırakıyor gibi silkeliyor. Sürüş esnasında Vitesi N ye alıp deniyorum hala azda olsa silkeliyor ama gaza yüklenildiği kadar değil.  Benzin ve LPG farketmiyor ikisinde de yapıyor aynı sorunu. Rölantide , kalkışta bu sorun yok. Aracın marş basması daha önceleri zorlasa da ikinci marş da anca alsa da enjektör temizleyici alıp denedikten sonra düzeldi gibi artık daha çabuk marş alıyor. Marş ilk seferde biraz gecikmeli de olsa 2-3 sn. normal.

Denenen çözümler : Bujiler, hava filtresi, motor yağı, yağ filtresi değişti. Lastikler Balans oldu. Rot ayarı yapıldı ama hala sağa cekme var. Sol tabla salıncak değişti. Rot başları değişti.

Değişik zamanlarda yol şartlarında denedin rampa aşağı -yukarı- yağmur kuru hava farketmiyor sorun devam ediyor. Araç park pozizyonunda P de iken  gaza yüklendiğimde devir 2500-3000 lere gelince sanki aynı şey oluyor gibi araç sanki hareket edecek gibi öne doğru bi,r şahlanma yapıyor - gazdan ayağımı çekince araba bayağı bir sallanıyor.

bunları yaşarken hararetin de değişmeler oluyor mu. 
sanki ısı müşürü arızası  gibi geldi
gelmiş geçmiş en iyi coupe 406 coupedir.
Çevrimdışı eren106 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 39
Aracı : 106
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı eren106 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Temmuz 2014 Saat 02:32
yakıt pompası olabilir aynı sorunu yaşadım
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mertdemiray Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Temmuz 2014 Saat 12:23
Orjinalini yazan: popeyes popeyes Yazdı:

Orjinalini yazan: mertdemiray mertdemiray Yazdı:

Merhaba,

Denenen çözümler : Bujiler, hava filtresi, motor yağı, yağ filtresi değişti. Lastikler Balans oldu. Rot ayarı yapıldı ama hala sağa cekme var. Sol tabla salıncak değişti. Rot başları değişti.

bunları yaşarken hararetin de değişmeler oluyor mu. 
sanki ısı müşürü arızası  gibi geldi

Isı müşürü mü? ndene böyle yapar açıklaması nedir?
Hararet de değişme olmuyor bu arada.

Düzenleyen mertdemiray - 22 Temmuz 2014 Saat 12:26
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mertdemiray Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Temmuz 2014 Saat 12:24
Orjinalini yazan: eren106 eren106 Yazdı:

yakıt pompası olabilir aynı sorunu yaşadım

LPGde de yapıyor Pompa yeni değişmişti onda sorun olduğunu sanmıyorum dediğim gibi LPGde de yapıyor 75-80 den itibaren çok bleli oluyor sanki araç devamlı bir şeyin üstünden zıplar gibi fasılalı gaza basıyor bırakıyor gibi oluyor bazıları buna kesiklik diyor
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mertdemiray Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Temmuz 2014 Saat 12:38
Orjinalini yazan: pusutr pusutr Yazdı:

Tahminlerim:
-Şanzıman yağı dipte yada değişim vakti gelmiş.
- şanzıman inecek bakılacak
- aks sorun olabilir
- takozlar sorun olabilir
-yakıt pompasında sorun olabilir
- ısı sensöründe veya diğer sensörlerde sorun olabilir.
...
Ayrıca değiştirilen parçalar mutlaka orjinal alınmalı.

Araç hala sağa çekiyorsa lastik basınçları da kontrol edilmeli. Hava olarakta nitrojen tavsiye ederim.

- Şanzıman yağı yeni değişti 3,5 litre kadar değişiklik olmadı.
- Şanzıman ustası (Şaşmazda GençMer Şaban Usta) tecrübe etti. Akis başı olabilir dedi Şanzımanda bi şey yok dedi. Geri Kaçırma vurma vs. de yok
- Aks'a geldi sıra ama Aks da arıza olsa yada mil eğik olsa düşük hızlarda da yapmaz mı? 
- Takozlar derken neyi kastettiniz?
- Yakıt pompam yeni değişti sournu LPG dede yapıyor. Ondan oldugunu sanmıyorum.
- Isı sensörü başka bi arkadas daha söylemiş nedeni nedir Isı sensörü nasıl böyle bir tekleme yaptırır açıklar mısınız? Diğer sensör derken sabah normal çalışıyor. Krank sensöründen şüphelenmiyorum.  Eksantirik sensörü yapar mı bilmem. Araç 4000-5000-6000 devire çıkıyor hata vermiyor.
-Aracın sağa çekme problemi lastiktenmiş arka ön yer değiştirdik sağa çekme kalmadır. Ama 70 i geçtikten sonra belirgin olan tekleme-silkeleme-kesiklik artık neyse araç sanki milimetrik ayağını gazdan cekip basıyormus gibi gidiyor. 

Düzenleyen mertdemiray - 22 Temmuz 2014 Saat 12:39
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mertdemiray Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Temmuz 2014 Saat 12:40
FORUM AYAĞA KALK BURDA PROLEMİM VAR Bİ EL ATIN DA ÇÖZELİM YAHU
Çevrimdışı sosyete_60 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 36
Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sosyete_60 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Temmuz 2014 Saat 12:44
aynı sorun bendede var abi çözemedik yakıt pompası değişti buji değişti ateşleme bobinde bişey yok lpg benzindede ayı silkeme yapıyor araç kendini geç topluyor 2001 model 1.6 16v 110 hp arkadaşlar banada yardımcı olursanız sevinirim
Çevrimdışı ahmed206 Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : Focus II tdci 2011
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmed206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Temmuz 2014 Saat 12:58
Belli ki hızla alakalı değil de devirle alakalı bir bozukluk söz konusu.
Bana LPG beyni ile ilgiliymiş gibi geldi, ama benzinde de yapıyormuş. Yine de yapılabiliyorsa lpg tamamen devreden kaldırılıp denense belki bir fikir edinilebilir. En azından LPG elenebilir.
Çevrimdışı eren106 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 39
Aracı : 106
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı eren106 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Temmuz 2014 Saat 12:59
map sensörü olabilir
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mertdemiray Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Temmuz 2014 Saat 13:37
Orjinalini yazan: ahmed206 ahmed206 Yazdı:

Belli ki hızla alakalı değil de devirle alakalı bir bozukluk söz konusu.
Bana LPG beyni ile ilgiliymiş gibi geldi, ama benzinde de yapıyormuş. Yine de yapılabiliyorsa lpg tamamen devreden kaldırılıp denense belki bir fikir edinilebilir. En azından LPG elenebilir.

Devirle alakalı olmayabilir çünük diyelimki 2 vites 2500-3000 devire cıktık problem kendini belli etmiyor yada problem yok.

Ama 4.vites 75-80 devir 2000-3000 problem bariz hissediliyor.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mertdemiray Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Temmuz 2014 Saat 14:16
Aracın sensörlerini değiştirmeye karar verdim. En başta Krank sensöründen başlayacağım. Krank sesörü 3 kablolu Ground, 5V, 8V krank milinin durumuna göre ateşlemeyi enjektörleri vd. ni yönetmede anahtar konumunda o yüzden ondan başlayacağım. Aracım arıza lambası yakmıyor. Gitmesi gereken yere de gidiyor ama 70-80 lere çıkınca tekliyor. bu yüzden önce bu sensörü değişmeden başlayacağım belki değişmeden önce kablolarını ve soketini kontrol ederim ama her ihtimale karşı 1 tane alacağım çünkü hayati bir parça her yerde bulunamayabilir. Bu olmayınca araba hiç çalışmıyor. Bi başlayayım sonucu yazarım.
Çevrimdışı lead38 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 52
Aracı : 2004
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı lead38 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Temmuz 2014 Saat 15:07
LPG enjektörlerini ve LPG filtresini değiştir
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mertdemiray Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Temmuz 2014 Saat 17:08
Orjinalini yazan: lead38 lead38 Yazdı:

LPG enjektörlerini ve LPG filtresini değiştir
Zaten o işlem yapıldı LPG de sorun yok. Benzinde de aynı problem var.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı lead38 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Temmuz 2014 Saat 00:56
LPG enjektör lerini değiştim diye ben birşey okumadım.pompa değişti diyorsunuz ama benzinli araçta pompa olmaz,benzin otomatiği olur.Yakıt pompası dizellerde olur.
Aynı benzer olaylar benim araçtada oldu,LPG enjektörleri ve filtresini değiştim halloldu.Sizin sorununuz ya benzin enjektörlerinde yada LPG enjektörlerinde.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mertdemiray Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Temmuz 2014 Saat 10:26
Peki öyle diyelim.

Düşük devirde veya hızda olmamasını nasıl açıklıyorsunuz. Enjektörlerden olsa araç bunu durduğu yerde yürümüyorken yapmaz mı motor kafa sallamaz mı? Veya düşük vites ve devirlerde de olmaz mı?

Araç bunu tamamen 75-80 km hızdan sonra 4.viteste başlıyor 130-140 a kadar denedim farketmiyor aynı hata var.70km'in altın yapmıyor. Şunu da denedim. Acaba devirden mi diye hafif rampa aşağı motora fazla yüklenmeden deviri yükseltmeden 1800-2000 devir civarında o hıza (75 km) ulaşınca aynı problem oluyor. 
Yürü aksamdandır diye yapmadığım kalmadı Uzman bir rot balanscı tanıyorum Ankara 88 otosanayide CONKER ROTBALANS onunla denedik de denedik yürürden değil diyorlar.

Düzenleyen mertdemiray - 23 Temmuz 2014 Saat 10:28
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı lead38 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Temmuz 2014 Saat 12:57
Durduk yere Silkeleme nasıl yapsın illaki giderken yapar.benim araçta mesela dururken gaz yemesi rölantisi iyiydi ama 3. Viteste giderken silkelemeye gaz kesmeye başlıyordu.Usta sorunun LPG enjektörinde olduğunu çünkü LPG takılalı 10 yıl oldu görevini yerine getirmediğini söyledi.Hakikaten de değiştik sorun düzeldi.Tabiki enjektörler pahalı parçalar ama her parçanın bir ömrü var.
Bence siz iyi bir LPG ustası bulun sorunu iyi anlatın yoksa olur olmaz parçaları değiştirerek çok masraf yaparsınız
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı mertdemiray Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Temmuz 2014 Saat 19:07
Orjinalini yazan: lead38 lead38 Yazdı:

Durduk yere Silkeleme nasıl yapsın illaki giderken yapar.benim araçta mesela dururken gaz yemesi rölantisi iyiydi ama 3. Viteste giderken silkelemeye gaz kesmeye başlıyordu.Usta sorunun LPG enjektörinde olduğunu çünkü LPG takılalı 10 yıl oldu görevini yerine getirmediğini söyledi.Hakikaten de değiştik sorun düzeldi.Tabiki enjektörler pahalı parçalar ama her parçanın bir ömrü var.
Bence siz iyi bir LPG ustası bulun sorunu iyi anlatın yoksa olur olmaz parçaları değiştirerek çok masraf yaparsınız
Üstadım sorunu benzinde de yapıyor. Yarın krank sensörü değişimi olmazsa, aks söktürüp kontrol ettirecem

Düzenleyen mertdemiray - 24 Temmuz 2014 Saat 19:08
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı lead38 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Temmuz 2014 Saat 21:54
Tamam da Silkeleme yakıt sistemiyle ilgilidir.Usta bakmış yürürde birşey yok demiş.Silkelemenin aksla falan alakası yokki.
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1415 7 jaseen
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 150 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4885 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 5984 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25150 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1404 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 104 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1100 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 176 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 363 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 235 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1411 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10819 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 518 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 564 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4123 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3277 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 14 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2044 6 kiziltamu
konu icon Torsiyon nedir,tamiri nasıl yapılır son mesaja git 887 0 Berkay Erdinç
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 6
Emintoprak 4
SametRcz 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
a.kaplan 2
Aliturkoglu 2
Hüseyinboztas 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English