Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TURKEY FAN CLUB GENEL >Sohbet \ Muhabbet
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Hız Göstergesi Yanıltıyor mu ?
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Hız Göstergesi Yanıltıyor mu ?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı burakbaykal2 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 38
Aracı : 206 + 1.4 HDI Comfort
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı burakbaykal2 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Hız Göstergesi Yanıltıyor mu ?
    Gönderim Zamanı: 21 Temmuz 2014 Saat 09:59
Herkese hayırlı haftalar olsun öncelikle.2010 Peugeot 206+ sahibiyiz.Daha önce de 2006 ve 2003 206 kullanan biri olarak bir tereddüte düştüm ve paylaşmak istedim.206+ hız göstergesinde bir terslik olduğu düşüncesindeyim ama açıkçası bir ustaya yada buradan bir fikir almadan da arabayı götürmek istemiyorum.Yaklaşık 2 aydır kullanmaktayız aracı.90 ile 110 arasındaki hızlara geldiğimizde sanki bu hızların daha da altında seyir halindeymiş gibi bir kanıya kapıldım.Nerden çıkardın bunu derseniz de,önce bu hızlarda diğer 206 larımda gittiğimde yol şeritlerinin geçiş hızından anlayabiliyordum.2.olarak da 5-6 km hız farkettirse de bir navigasyon ile hızların kontrolünü sağladım ama 90 ile giderken 79-81 arası,110 ile giderken de 91-93 arası hızlarda seyrettiğini farkettim.Gösterge de mi bir bozukluk var yada gerçekten bu süratlerde gidiyorum da hissetmiyor muyum anlamadım.Böyle bir durum tespit eden yada başına gelen var mıdır ? Herkese sonsuz saygılar.
Çevrimdışı pusutr Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 49
Aracı : 308 1.6 hdi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı pusutr Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Temmuz 2014 Saat 10:47
hız sensöründe sorun olabilir yada kirlenmiş olabilir. Hız sensörünün kontrolü sağlanmalı bence.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı burakbaykal2 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Temmuz 2014 Saat 10:50
Orjinalini yazan: pusutr pusutr Yazdı:

hız sensöründe sorun olabilir yada kirlenmiş olabilir. Hız sensörünün kontrolü sağlanmalı bence.

Erişebileceğim birşey midir peki kirlendiyse de kendim temizleyebilir miyim acaba ?
Çevrimdışı pusutr Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 49
Aracı : 308 1.6 hdi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı pusutr Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Temmuz 2014 Saat 10:59
Hız sensörü bakımı/değişimi ustalık gerektiren birşey. Sanayide bir ustaya gösterseniz 20-30 tl ye sanırım temizliğini yapar. olmadı orjinali ile  (75tl) değiştirirsiniz.
Tabi sorun sensör ise..
Çevrimdışı Foxfire Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 206
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Foxfire Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Temmuz 2014 Saat 20:22
kardeş akıllı telefonun varsa gps speed gibi program yukle bi kontrol et göstergeyle telefonun rakamlarını
Çevrimdışı DeRyCK Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 206 - 208 GTI
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı DeRyCK Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Temmuz 2014 Saat 00:25
Az da olsa sapma olması mümkün ama sizin bahsettiğiniz rakamlara bakılırsa baya bir fark var. GPS sinyali geç gelmesinden dolayı böyle bir fark olabilir mi? Bir süre sabit hızda kullanıp deneyin. ODB bağlantı cihazı olsa aracın hızını anlık olarak gösteriyor, imkanınız varsa bir de öyle deneyin
Çevrimdışı Alicilik Açılır Kutu Gör
5. Vites
5. Vites
Simge

Yaşı : 34
Aracı : '13 Auris D-4D MMT Adv SkyP
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Alicilik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Temmuz 2014 Saat 03:20
Araciniz abs li mi ? Eger abs li ise hiz olcumu 4 teker uzerindeki abs merkezlerinden yapilir.

Abs siz ise sanzuman uzerindeki sensorle saglanir.

Butun araclarin hiz degerleri navigasyona oranla 2 3 km dusuk olabilir. Onemli olan bu olcumun yuzde tespiti. Mesela 50km ile giderkenki fark ile 90 ve 130km ile giderkenki hiz farki yuzdesi kac ? Yuzde sabitse sikinti yok ama aradaki fark sabitse o zaman sikinti var demektir.

Bir de kullandiginiz lastik olcusu ve lastik hava basinci standart mi ?
Hız sabitleme ve limitleme için
DiagBox v7.82
PP2000 v22
Lexia 3 v45
Sedre/Doc Backup 11.2013

1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı burakbaykal2 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Temmuz 2014 Saat 09:14
Yanıtlar için çok teşekkürler.Önce denediklerimi söyleyim, telefona gps speed programını kurup sabit hızlarda giderek denedim.İbre 90 iken 82-84 aralığında gösteriyor hızı.110 dolaylarında denediğimde de 96-98 aralığında bir hız çıkıyor gps de.Ben önce gps verilerine pek güvenmedim dediğiniz gibi bir kaç km fark olması normal çünkü daha önceki araçlarda da buna benzer rakamlar çıkıyor diye.Ama kullandıkça ve bir süre geçtikten sonra 90 sabit giderken aslında 90 la gitmiyormuş gibi hissedince şüphelendim.Araç abs'li Ali hocam.Lastiklerde de hava basıncı ve yük ağırlığı dengeli.Aslında çok beğenmesem de continantel yazlık lastikler var üstünde alırken değiştirmemiştim.Her yakıt almaya girdiğimde mutlaka lastikleri de kontrol ederim malum yaz ayı asfalt sıcak hava değerlerinde bir sıkıntı var mı diye.Açıkçası daha önce hiç başıma gelmemişti böyle birşey.İnternetten de araştırdım biraz nedir ne olabilir diye,çoğunluk gösterge sensörü diyor.Emin olamadım.
Çevrimdışı Alicilik Açılır Kutu Gör
5. Vites
5. Vites
Simge

Yaşı : 34
Aracı : '13 Auris D-4D MMT Adv SkyP
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Alicilik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Temmuz 2014 Saat 09:18
Gosterge sensorunu bilmiyorum oyle bisi var mi bizim araclarda ama hizi okuyan sistem tekerlerdeki abs sensorleri. Bu datayi direk ecu ve bsi a aktariyor.

Yuzdesel anlamda fark olmasi normal. Dedigim gibi 90da 3km 120de 5km fark olabilir. Ama seyir halinde sabit hizla giderken dalgalanma baska bir durumla da alakali olabilir.
Hız sabitleme ve limitleme için
DiagBox v7.82
PP2000 v22
Lexia 3 v45
Sedre/Doc Backup 11.2013

1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı burakbaykal2 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Temmuz 2014 Saat 09:22
Orjinalini yazan: Alicilik Alicilik Yazdı:

Gosterge sensorunu bilmiyorum oyle bisi var mi bizim araclarda ama hizi okuyan sistem tekerlerdeki abs sensorleri. Bu datayi direk ecu ve bsi a aktariyor.

Yuzdesel anlamda fark olmasi normal. Dedigim gibi 90da 3km 120de 5km fark olabilir. Ama seyir halinde sabit hizla giderken dalgalanma baska bir durumla da alakali olabilir.

Dalgalanma sorunu yok.Sadece kadranın gösterdiği hız 5ile9 km arasında - fark gösteriyor.Sonuç olarak şu da var insanlar yanlış anlıyor bazen.1.4 HDI motor.Araba 200 yapsın zaten demiyorum ama uzun zamandır araç kullanıyoruz hepimiz hani 90 ile yada 110-120 ile giderken aracın nasıl bir ivme kazandığını bilen insanlarız.En temizi göral'dan bir fiyat alıp servise göstermek sorunu anlamak heralde ama tam da bayram arefesi böyle bişeye kalkışmayım dimi :)   
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 753 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 5481 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1111 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 788 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 612 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 2666 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1015 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1789 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 12646 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 568 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 437 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 402 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 452 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 468 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 733 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 545 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 16017 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5503 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1854 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 471 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 APRIL EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
berkogut 7
Berkan123 7
Mustafa1923 3
drneuron 3
ppfustasi12 3
chanyilmz 2
arifbsrn 2
antipollution 2
Musta08 1
mryldz 1
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English