Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >307
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 307 LPG Arızası (Yeter Artık Ulen:)
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

307 LPG Arızası (Yeter Artık Ulen:)

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı ByHack Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
06 - Ocak - 1986

Yaşı : 38
Aracı : 307 XT (2004)-BRC SEQ24
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ByHack Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 307 LPG Arızası (Yeter Artık Ulen:)
    Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2014 Saat 00:57
Başta konuyla ilgilenen arkadaşlar olmak üzere cümleten Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun üstatlar. Malum imzamdaki emektar 307 aracıma 2008 yılında BRC LPG kiti takılmış (bildiğim kadarıyla Çorumda). Son bir yıla kadar herhangi bir sorun olmayan, severek kullandığım aracımdan bir yıldır şu LPG sorunundan dolayı soğudum, nefret ettim.

Gelelim asıl meseleye. Araç LPG'ye ilk geçtikten sonra yani motor soğukken(özellikle 40-70 derece arası) gaz pedalına geç tepki veriyor, boğularak gaz yiyor. Özellikle kışın neredeyse motor stop etme derecesine geliyor. Bir diğeri; özellikle 1. ve 2. viteslerde 3500 devirin altında gaz tepkileri araç hareket halindeyken çok keskin. yani gaza basınca gaz yemeyip, silkeleyerek ve akabinde aniden gaza tepki vererek hızlanıyor, ayağımı gazdan çekince de sanki motor stop etmiş gibi yığılma yapıyor. Sağlıklı bir motordaki gibi yumuşak bir salınım-ivmelenme söz konusu değil. Benzinli kullanımda bu sorun şimdiye kadar yoktu, hatta araca yabancı biri anlamaz ama hafiften benzinde de kendini hissettirmeye başladı gibi.

Bu sorunun tespiti ve çözümü adına aşağıdaki işlemler gerçekleştirildi:

1- Sivas SÜRTAŞ BRC yetkili servisinde ayar yapıldı, işe yaramadı bobinde sıkıntı olabileceği söylendi.
2- Sivas ERKAY BRC yetkili servisinde ayar yapıldı, bujilerin kontrol ettirilmesi gerektiği söylendi, yetkili servisten alınan bujiler değiştirildi, sorun hallolmadı, LPG enjektörlerinden olabileceği söylendi.
3- Sivas Anadolu LPG'de enjektörler temizlendi, herhangi bir sıkıntının olmadığı belirtildi, sorunun bobinden aranması gerektiği söylendi.

(bu arada bir müddet fakir karışım ayarı ile durumu idare ettik ama oda Antipollution hatası verdirdi, burada birşeye dikkat çekmek istiyorum. Sanayide arızayı sildirirken arıza kaydında fren müşürü arızası görünmüştü bir seferinde, fren müşürünü değiştirdikten sonra arıza kesildi, hatta daha öncesinde hız sabitleyici zaman zaman kendiliğinden devre dışı kalıyordu o sıkıntı da halloldu, aklınızda bulunsun) 

bu işlemlerden netice alınamayınca;

4-ANKARA SİMGE Peugeo'da bobin ve bujiler kontrol edildi, başka bir 307'ye ait bobin ile deneme yapıldı, boğaz kelebeği temizlendi, kalibrasyon yapıldı, sorun yine hallolmadı.
5-İvedikteki SAİT USTA LPG'de tekrar LPG kontrolü yapıldı, Yazılımsal! bir sorun olduğu ve halledildiği söylendi, ama yine hallolmamıştıLOL

şimdi arkadaşlar lütfen ama lütfen biri Allah Rızası için sorun şurdan kaynaklı desin. Yozgatın Akdağmadeni ilçesinde çalışıyorum ve burada bırakın BRC servisini BRC yazılımı olan da yok. Aşağıya arkadaşlar hasbelkader biraz uydurma oldu ama tahmini olarak durumu izah etmesi açısından bir grafik hazırlayıp ekledim. videonunda linkini vereceğim, malum youtube kapalıCry

şimdiden yardım dolu mesajlarınızı bekliyorum, sağlıcakla kalın....

video linki:

MOTOR SOĞUKKEN GAZ TEPKİSİ

MOTOR SICAKKEN

307 XT (2004) 1.6 110 Hp....BRC Seq24 LPG
Çevrimdışı tolga.onal Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 33
Aracı : Peugeot 307
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı tolga.onal Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2014 Saat 08:56
Aynı sorun bende de oluyor hatta motor soğukken yüksek devirlere çıkartıp biraz sert kullanınca ayağını gazdan çekince stop ediyor.. Gaz kelebeğini temizlettiğimde 3-4 gün bu sorun ortadan kalkmıştı ama sonra yine başladı acaba değiştirilmesi mi lazım diye düşünüyorum.
Şuan işlem yaptırmaktan ziyade biraz daha sabır gösteriyorum çünkü yazın bu sıkıntı olmuyor havalar ısındıkça benim araba kendine geliyor Smile
Çevrimdışı Serkan Açılır Kutu Gör
5. Vites
5. Vites

Yaşı : 42
Aracı : New C3 1.4 HDİ Exclusive
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Serkan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2014 Saat 13:06
Bu kadar servis ve usta sorunu çözemediyse vay halimize, geçmiş olsun hocam, Allah sabır versin.
Çevrimdışı İBRAHİM ASİL Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 31
Aracı : 407 1.6 HDİ
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı İBRAHİM ASİL Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2014 Saat 13:21
yanlız benim dikkatimi başka bşy çekti araç biraz şıkırtılı mı çalışıyo sanki sibob vuruyo gibi
Asil :)
Çevrimdışı kuscu38 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Yaşı : 37
Aracı : 206 XS
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kuscu38 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2014 Saat 15:40
hocam Allah sabır versin, "arac benzindeyken yapmıyor ama son zamanlarda benzindede hissetmeye başladım" demişsin eğer benzinde yapmıyorsa sıkıntı lpg'den kaynaklanıyor. zamanında benimde başıma geldi benim arkadaşlar lpg montajı ve sonrasında işlem yaptıkları için sıkıntım olmadı çabık hallettik sırasıyla yaptıklarım
*lpg filtresi değiştirildi. (10.000 km olunca sonrasında araç çok yakmaya başlar ve sonrasında enjektörlere zarar vericeği söylendi değiştirdik)
*enjektörler temizlendi kablolara ayar çekildi bakımını yaptık 
*aracım çok yakıyor diye sorunu bulamamıştık, serkan abi ile bi lpg ciye gittik oda termostat sürekli açık olursa motor ısısı sürekli 80 lerde 70 lerde olur buda çok yakmasını ve yakıt zengin karışım (yoğunlaşmamasından kaynaklı)olduğu için motorda sarsıntılı bi çalışma olabileceğini söylemişti termostat değiştirildi sorunum ortadan kalkmıştı. 

Birde takıldığım lpg ciye bi müşteri geldi onuda söyleyim belki işinize yarar: Tamirciye gelen bi müşteride olmuştu aracı ilk çalıştırdığımda sarsıntılı çalışıyor demişti, arkadaşlar aracın beynini değiştirilmişti daha sonra adamı gördüğümde halloldumu diye sordum, sorunun ortadan kalktığını söylemişti.

bu dediklerim benim başıma gelenler arkadaşlar belki faydalı olur. arkadaşlar aklınızda olsun araç benzinde iken lpg de yaptığı sıkıntıyı yapmıyor ise sorun lpg kiti ile alakalıdır. yok eğer benzindede aynısını yapıyorsa çareyi önce motorcuda arayın arkadaşlar...

Düzenleyen kuscu38 - 16 Nisan 2014 Saat 15:45
206 XS Tu5 Motor...
*** σяιgιиαℓ ρяσfιℓє ® ***
Çevrimdışı jackal67 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 39
Aracı : 307
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı jackal67 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2014 Saat 16:09
Usta bende cok cektim lpg den ara ara stop etme bazende arac lpg ye gectikten sonra hiç gitmeme ardında katalatik arızası veriyordu 6 ay boyunca lpgci motorcuya motorcu lpgciye gönderdin en son arızanın  lpg den oldugu anlaşıldı usta aküden elektrik almış artı ve eksiden  eksi kutup basından alınan şaseye vida atmış oda gevsemiş sallanınca şase yapıyor araba aptallasıyordu onu sıktık kutup başlarını temziledik arac düzeldi allaha şükür farlarda falan ( encok tavan lambasında belli oluyordu ) pır pır yapıyordu şimdi hiç bişey kalmadı  allaha binlerce şükür bu lpg zor iş allah kolaylık versin. 
2014 partner tepee
Çevrimdışı ahmed206 Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : Focus II tdci 2011
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmed206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2014 Saat 18:16
Bunlar nasıl ustalar ya kansız adamlar insan bir nevi canını teslim ediyor arabasını tamir ettirirken. Adamların umurunda değil ya sanayide ne kadar çok araba onlar için o kadar ekmek buna bakıyorlar herhalde.

Valla şimdiye kadar LPG taktırmadıysam şimdiye kadar şu titreme probleminin kesin olarak sonuçlanmaması yüzündendir.
Mayısta 1000-1000 toplam 2000 km yol yapacağım kısmetse, yine de LPG taktırmak gelmiyor içimden.
Çevrimdışı Turgay_66 Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 31
Aracı : 206 XT
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Turgay_66 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2014 Saat 20:52
Öncelikle meraba hemşeriymişisiz :) hocam bencede enjektörden şıkırtı sesi geliyor canlı dinleyemediğimiz için sesin tam olarak nerden geldiğini tespit edemeyiz ama yüksek ihtimal enjektör,bunu bozan parçada lpg hava filtresi,bence bir lpg ustasına gidip lpgnin hava filtresine baktırın derim,en kısa sürede düzelmesi ümidiyle kolay gelsin :)

Düzenleyen Turgay_66 - 16 Nisan 2014 Saat 20:54
2000 206xt 1.6 90hp 200.000km
1. Vites
1. Vites
Simge
06 - Ocak - 1986

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ByHack Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Nisan 2014 Saat 00:13
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim. İki gündür cevap yazamıyorum şimdi nasip oldu. Tekrar konuya dönersek, LPG filtresini her yıl 10.000 km olmadan değiştiriyorum zaten, enjektör temizliği esnasında çıkan değerlerde de bir problem yoktu. Dikkat çekmek istediğim bir nokta benzinde de düşük devirlerde bu sorun kendini hissettiriyor. özellikle ayağımı gazdan aniden çektiğimde (2000-3000 devir arası) motor yığılıyor. Aracın çekişinde, gidişinde, yakıt tüketiminde gözle görülür ciddi bir artış söz konusu değil. Nedir arkadaşlar bu sorun, motor takozları da sırf bu yüzden ses yapmaya başladı. Acaba boğaz kelebeğinden mi diyeceğim ama onunda kalibrasyonu yapıldı, temizlendi(sökülmeden ama). Bu arada boğaz kelebeği kalibrasyonu yapılırken ustanın bilgisayarına bakıyordum, arabayı belli bir kilometre saat hızda sürün falan yazıyordu ama böyle bir şey yapılmadı acaba onun etkisi olabilir mi. Bir diğeri bu boğaz kelebeğinin ince ayarının yapıldığı bir yer illaki vardır servis yazılımında(pp2000). oradan bir yerden bakabilir miyiz ki diye aklıma geliyor. Lütfen üstadlar el atın şu işe.  Ankara ivedik sanayide LPG 'ciye ayar yaptırırken adamın biri geldi; "sırf bu arıza yüzünden bende 307'mi sattım" diye akbaba gibi başıma çöreklendiCry bakın cevap gelmeyince dert oldu içime iyi miOuch

bu arada arkadaşlar gerek çekim yaptığım kameradan kaynaklı, gerek de LPG enjektör kütüğünü tutan parçanın motor yağ kapağına temas etmesinden dolayı şıkırtı gibi ses geliyor videoda ama onunla ilgili bir problem yok çok şükürTongue

Düzenleyen ByHack - 20 Nisan 2014 Saat 00:14
1. Vites
1. Vites
Simge
06 - Ocak - 1986

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ByHack Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2014 Saat 00:46
Üstadlar hadi bi el atın şu işe bekliyorumCry
Çevrimdışı ahmed206 Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Aracı : Focus II tdci 2011
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmed206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Nisan 2014 Saat 00:12
Bence siz biraz daha kurcalasanız ustalardan önce bu işi çözeceksiniz
Çevrimdışı kuscu38 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Yaşı : 37
Aracı : 206 XS
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kuscu38 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Nisan 2014 Saat 09:36
Orjinalini yazan: ByHack ByHack Yazdı:

Üstadlar hadi bi el atın şu işe bekliyorumCry

valla abi nerdeyse aklıma gelenlerin hepsini yaptırmışsın inan daha bir şey gelmiyor aklıma allah kolaylık versin... Ama buna benzer bi konu C4 de olmuştu dükkana gelen bi müşteride araçda yakıt problemi öyle fazla değildi ama arac sanki arkadan biri çekiyor gibi kasıyordu. meğerse sıkıntı trigerdenmiş ayar yapılmamış ondan kasıyormuş ama seninki ile aynımı bir şey diyemiycem yanıltmasın bu seni. 
206 XS Tu5 Motor...
*** σяιgιиαℓ ρяσfιℓє ® ***
Çevrimdışı sabri_23 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : peutgeot
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sabri_23 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Haziran 2014 Saat 15:28
bende de aynı sorun var bobin mi değişmedi bujimi ayarda bol bol ama yok bu lpd arabayı oldürüyor bi daha araba alırsam dizel abi bıktım atikere gidip gelmekten
1. Vites
1. Vites
Simge
06 - Ocak - 1986

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ByHack Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Haziran 2014 Saat 01:31
Konyada EFE Peugeota gittim bir ay kadar önce. Fazla vaktim olmadığı için ayak üstü bahsettim sorundan. Bu sorunun ECU yazılımıyla alakalı olma ihtimalinin yüksek olduğunu, bu sorunu partner vb başka araçlarda da yaşadıklarını bahsetti. Yazılımla sorun çözülüyormuş fakat o zamanda sonradan takılan hız sabitleyiciler devre dışı kalıyormuş. Bakalım memlekete gidince tekrar uğrayacam, sonuç ne olacak.
Çevrimdışı tegote Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 307 XR 1.4 16V 90
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı tegote Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Haziran 2014 Saat 20:18
Hocam bende o sorundan müzdariptim bobin buji ne varsa değiştirdim trigeri 50 kere kontrol ettirdim lpg aynı şekilde en son cıkma bir beyin buldum 200 liraya sorun düzeldi imkanın varsa bi dene derim
2005 307
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 67 0 slckgms
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 67 0 feyyazbugan
konu icon Torsiyon nedir,tamiri nasıl yapılır son mesaja git 484 0 Berkay Erdinç
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 134 0 SametRcz
konu icon 206 GİDERKEN KİLİT AÇILIP KAPANIYOR son mesaja git 169 0 yusufaynur_
konu icon Bir anda gaz kesip motor/vites kutusu arızası son mesaja git 138 0 canbek
konu icon LPG de çalısıyor Benzinde çalışmıyor son mesaja git 20898 18 erhan çay
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 689 1 Ozant.
konu icon 307 gaz kesme acil son mesaja git 3372 21 Hüseyinboztas
konu icon Bipper Tepee 1.4 com.plus vites kutusunu kontrol e son mesaja git 11677 7 BipperFan
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 534 0 SametRcz
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 211 0 SametRcz
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 24815 19 SametRcz
konu icon 2005 1.4 16V Stop etme son mesaja git 235 0 debug
konu icon 2003 Peugeot 307 1.4 hdi sağ cam indirip kaldırmıy son mesaja git 136 0 ismetskry
konu icon Seyir halinde 90-110 arası gaza basınca titreme son mesaja git 240 0 serdar.a
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 3067 5 Serdarakgl
konu icon EAT6 Şanzıman Bakım ?? son mesaja git 364 0 by_bozkurt
konu icon BAKIMLI SATILIK 508 - 2012 DİZEL/OTOMATİK son mesaja git 339 0 Emintoprak
konu icon 206 Spor ve Kar ışıkları yanıp sönüyor. son mesaja git 254 0 cimenquantex
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
SametRcz 4
Emintoprak 4
OsmUnl 2
Berkay Erdinç 2
Necm57 2
Serdarakgl 2
yakup5353 2
a.kaplan 2
Hüseyinboztas 2
serdarcan34 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English