Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >206
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Akü Işığı Yanıp  Sönüyor. Acil Yardım Lütfen!
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Akü Işığı Yanıp Sönüyor. Acil Yardım Lütfen!

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı mhmttn Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 206 HDİ X-LİNE
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mhmttn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Akü Işığı Yanıp Sönüyor. Acil Yardım Lütfen!
    Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2014 Saat 09:27
Merhabalar,
Öncelikle biraz uzun bir yazı olacak ama umarım okuyup yardımcı olan olur inşallah.  (aracım Peugeot 206 hdi) 

Yaklaşık 6 ay kadar önce aküyü değiştirdim (Ankara Bosch Car Serviste), 72 A BOSCH taktılar ve bundan bir süre sonra akü ışığım yanıp sönmeye başladı. 

Yolda giderken ışık yanıyor, 3 kere uzun uzun  dıııt diye ses geliyor ve belli bir süre sonra sönüyordu. Aynı ustalara götürdüm aracı ve ışık yanıyorken gelmem gerektiği söylendi çünkü normalde arıza gözükmüyordu. 
Bir kaç ay sonra ışık yandı ve sönmeden ustaya gittim, yaptıkları ölçümlerle tembel şarj olduğunu ve şarj dinamosunun arızalı olabileceğini söylediler. Şarj dinamosu söküldü ve gözüken önemli bir problem yokmuş sadece rotor biraz zayıfladığını için  tedbir amaçlı değiştirdiklerini (140 tl), eğer sorun düzelmezse aracın beyninde problem olabileceğini söylediler.

Şuan sorun devam ediyor ve tekrar sıklığı iyice arttı, hatta bazen stop edip yeniden çalıştırınca ancak düzeliyor. İşin en can sıkıcı yanı ise uğraşıp para harcayıp sonuç elde edememek.

Sonuç olarak böyle bir sorunla karşılaşan var mı? Arıza beyinde olabilir mi? 
Bazı sitelerde Konjektör arızasından bahsedilmiş birde onumu değiştirtsem diye düşünüyorum.

Son olarak Ankara'da iyi ve dürüst bir oto Elektrikçi tavsiye ederseniz sevinirim.
Teşekkürler...

Düzenleyen mhmttn - 13 Haziran 2014 Saat 08:29
Çevrimdışı emrepunar Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 47
Aracı : 307 comport 1,6 sw
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emrepunar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2014 Saat 10:31
benim bildigim kadarı ile akü yanması akü sarj tutmaması yada arabada bir kaçak olması bu kaçaklar genelde teyp gibi aksamlardan oluyor bence ilk aracda kısa devre varmı diye bir baktır. yada akün bozuk olabilir bunları çözümünü iyi bir elektirikci bulabilir. birde aracına takılan akü amperi nedir oda önemli. 
Çevrimdışı ahmet_bjk Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 34
Aracı : 308
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmet_bjk Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2014 Saat 14:51
aküyü 72 Amper taktırmışsın orjinali 60 Amper olması lazım amper fazla olduğundan şarjda sıkıntı yaşıyor olabilir. 60 amperlik bir akü ile deneme imkanın varsa bence bir dene.
308 1.6 HDİ COMFORT PACK (90) 2009 SİYAH İNCİ
Çevrimdışı C@GL@R Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 38
Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı C@GL@R Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2014 Saat 16:23
elektrikçiye gidin ölçüm yapsın bi dengesizlik kaçak vs..olabilir
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mhmttn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Nisan 2014 Saat 23:35
Dün aracımı İlk müdehaleyi yapan ustaya tekrar götürdüm ve arızanın şarj dinamosunda kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmek için sağlam bir şarj dinamosu taktılar ve para almadan bir kaçgün denememi istediler.
   Malesef arıza bu gün tekrarladı. benim modellerde (2006 model 206 hdi) şarj dinomosu farklıymış, şarj kesme işini beyin yapıyormuş bu yüzden arıza beyinde sanırım.
    Bu arıza ne kadara patlar bana, beyini tamir ettirmek mantıklımı yoksa yenisini mi alsam acaba?
Çevrimdışı iso307 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 44
Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı iso307 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Nisan 2014 Saat 02:13
Bir ihtimal söyleyeyim.Aynı durum benim başıma da daha önce bu arızanın aynısı geldi.Sorun kutup başındaki kablo pabucunun içinde oksitlenme oluşmuş usta pabucu değiştirdi problem ortadan kalktı.Burada dikkat edilmesi gereken oksitlenme pabuçla kablo bağlantısı ndaydı.Yani kutupbaşıyla pabuç arasında değil.Bu bağlantıları kontrol ettirmeni tavsiye ederim.
Bunun yanı sıra şarj devresinin anahtarlamasını yapan röleyi de kontrol ettir.Röle kontakları akımı iletmiyor olabilir.Hemen beyin filan değiştirip arızayı en maliyetli çözüme gitme bence
ismail307
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mhmttn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Nisan 2014 Saat 00:14
Orjinalini yazan: iso307 iso307 Yazdı:

Bir ihtimal söyleyeyim.Aynı durum benim başıma da daha önce bu arızanın aynısı geldi.Sorun kutup başındaki kablo pabucunun içinde oksitlenme oluşmuş usta pabucu değiştirdi problem ortadan kalktı.Burada dikkat edilmesi gereken oksitlenme pabuçla kablo bağlantısı ndaydı.Yani kutupbaşıyla pabuç arasında değil.Bu bağlantıları kontrol ettirmeni tavsiye ederim.
Bunun yanı sıra şarj devresinin anahtarlamasını yapan röleyi de kontrol ettir.Röle kontakları akımı iletmiyor olabilir.Hemen beyin filan değiştirip arızayı en maliyetli çözüme gitme bence

Aslında benim akü yenilendikten sonra başladı bu problem. Aküyü 72 amper bosch taktılar büyük akü sakıncalımıdır bilmiyorum ama söylediğiniz tavsiyeyi ustaya ileteceğim. Teşekkürler yanıtınız için...
Çevrimdışı ahmed206 Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Aracı : Focus II tdci 2011
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmed206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Nisan 2014 Saat 01:04
Ben de aküden şüphelendim. Mümkünse 60 amper bir akü ile bir kaç gün deneyin. Nedir o hemen beyin de beyin...
Çevrimdışı madblueblacksea Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 40
Aracı : 206 1.4 HDI Look
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı madblueblacksea Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Nisan 2014 Saat 09:27
Benzer bi durum geçen hafta benim başıma geldi. Farklı olarak araçta voltaj dalgalanması oluyordu ve sonrasında akü şarj lambası yanıp üç kere ikaz sesi veriyordu. Şarj lambası yanınca şarj dinamosunun elektrik üretmediğini bildiğim için elektrik harcayan herşeyi kapatıp sanayiye gittim ve sorun düşündüğüm gibi şarj dinamosuydu. Rotor komple değişmeyip sadece konnektör değişip 50 tl işçilik 15 tl parça parasıyla sorun giderildi. (delinen klima rekoru +35 tl kdv) :)

Bildiğim kadarıyla araç nekadar elektronik olsada (ecu kontrolünde) şarj lambası manuel (dinamoya direk bağlı) olarak çalıştığı için sorunun beyinden değil şarj sisteminden olduğunu düşünüyorum. şarj dinamosuyla akü arasındaki bağlantıları ve akünü kontrol ettirmende fayda var. (şarj dinamosunu çalışan dinamoyla test etmişler diye listeden çıkardım)
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mhmttn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2014 Saat 09:58
Aslında dediğiniz mantıklı fakat Akü ışığı yandığında dörtlüleri yakamıyorum ve merkezi kilitte kilitlemiyor, bunu da son olarak arabanın şarj dinamosunu değiştirip deneme için verdiklerinde fark ettim.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mhmttn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Haziran 2014 Saat 08:46
Tekrar merhabalar;

öncelikler sorunum devam ediyor, son yazdıklarıma ilaveten konjektör ve diyot tablası değişti 20 gün kadar deneme sürecinden sonra sorun düzelmedi.
 daha sonra da komple Şarj dinamosunu değiştirdik (pahalı olan orjinal  ürünle 650 tl ye) malesef bu şekilde de düzelme olmadı.
son olarak beyinde oynama yapıldı ama sorun hala devam ediyor.

işin açıkçası ne yapacağımı bilmiyorum belki tavsiyesi olan birisi vardır diye umut ediyorum artık.
Çevrimdışı okaNStarss Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 36
Aracı : 206 HDI X-Desing
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı okaNStarss Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Haziran 2014 Saat 12:12
kaptan servise sokup arıza kodlarına hiç baktırdın mı bence buna baktır ilk önce elektirikcilerde olmuyor genelde manuel kontrol ediyorlar ve hala 72 lik aküyümü kullanıyorsun  ?
2006 Model 206 HDI X-Desing 70bg   
Kum Gri
Çevrimdışı mustafa_nalcacioglu Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 36
Aracı : 2005 peugeot 206 hdi x-line
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mustafa_nalcacioglu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Haziran 2014 Saat 12:39
Akunun 60 amper olmasi gerekli fabrika cikisi bu sekilde amper fazla oldugundan ecu farkli amper degerinden dolayi ariza gosteriyo olabilir ve yukarda arkadaslarin dedigi gbi aku kutup baslarinin pabuclarinida kontrol et tam gecirmiyo olabilir
Araba makinalarını seven bi adam işte...
Çevrimdışı Ali1905 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 35
Aracı : Pug 206 1.4i XT Auto (2004)
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ali1905 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Haziran 2014 Saat 15:16
Akunun buyuk olmasi arabanin fazla akim cekecegi anlamina gelmez ,yuksek amperli aku takmakla ariza lambasi yanmaz 

Akunuzun uretim tarihi yeni mi kontrol ettiniz mi ? Aku cokme yapmissa ve sarj dinamonuz arizali ise tam sarj edemiyor olabilir. 
Çevrimdışı Burak Açılır Kutu Gör
MODERATOR
MODERATOR
Simge
P.T FORUM MODERATOR

Yaşı : 31
Aracı : Opel Astra J 1.3 CDTİ
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Burak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Haziran 2014 Saat 16:16
Peugeot bu ona uyumlu olmayan birşey.varsa.hertürlü arızayı verebilir birde 60a akü ile deneyin
Zalım Quik Oyun Bozan ...
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mhmttn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Haziran 2014 Saat 16:40
Orjinalini yazan: okaNStarss okaNStarss Yazdı:

kaptan servise sokup arıza kodlarına hiç baktırdın mı bence buna baktır ilk önce elektirikcilerde olmuyor genelde manuel kontrol ediyorlar ve hala 72 lik aküyümü kullanıyorsun  ?
Evet, hala 72 A (bosch) aküyü kullanıyorum. Bu arızanın aslında aküden olma olasılığı düşük fakat akü değişiminden sonra çıktığı için, aküyü 60 A ile değiştirip deneyeceğim. Bu gün ustayla konuştum onunda içine sinmese de çaresizlikten tamam dedi.
 Küçükte olsa bir ümidim var hayırlısı artık...
Çevrimdışı yavuz_0051 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 37
Aracı : 206 1.4 presence 1999
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yavuz_0051 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Haziran 2014 Saat 23:18
Benim araç yağmurlu havalarda yapıyor bi ötme sesi geliyor sonra sönüyor
yavuz 206
3. Vites
3. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmed206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Haziran 2014 Saat 05:32
Orjinalini yazan: yavuz_0051 yavuz_0051 Yazdı:

Sizinki yüksek ihtimalle v kayışından.
Çevrimdışı Foxfire Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 38
Aracı : 206
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Foxfire Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Haziran 2014 Saat 12:13
Orjinalini yazan: ahmed206 ahmed206 Yazdı:

Orjinalini yazan: yavuz_0051 yavuz_0051 Yazdı:

Sizinki yüksek ihtimalle v kayışından.

Nasıl yani yağmurlu havada akü ışığı yanıp söner se v kayisindanmi olur
3. Vites
3. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmed206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Haziran 2014 Saat 12:26
Eğer aracınızda kısa devre yoksa v kayışı tam olarak görevini yerine getirmiyor yani şarj dinamosunu döndüremiyor ya da az döndürüyor olabilir.
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 746 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 5481 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1111 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 786 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 612 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 2663 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1015 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1789 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 12645 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 567 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 437 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 402 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 452 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 468 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 732 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 543 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 16017 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5503 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1854 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 471 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 APRIL EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
berkogut 7
Berkan123 7
drneuron 3
ppfustasi12 3
Mustafa1923 3
chanyilmz 2
arifbsrn 2
antipollution 2
mryldz 1
feyyazbugan 1
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English