Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU >Yararlı Dökümanları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 2.EL ARABA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

2.EL ARABA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı Memed8572 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : Peugeot 1.6 XT 2001
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Memed8572 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 2.EL ARABA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?
    Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2013 Saat 10:30

Muhakkak ki hepimiz şimdiye kadar 2.el araç için yola koyulmuşuzdur. Araç alırken herkezin aşağı yukarı bildiği bazı şeyler vardır. Bu bilinenleri bir liste haline koyacak olursak tıpkı aşağıdaki gibidir. Aklınızda kalan bir madde bir gün çok işinize yarayabilir.
İyi okumalar dilerim.

- Sahibinden araç almaya özen gösterin.

- Araca bakmaya gündüz gidin, mümkünse son anda haber verin.

- Aracı almaya tek başınıza gitmeyin.

- Motor ve şase numaralarını ruhsatla kontrol edin. Değişip değişmediğini anlamaya çalışın.

- Aracın frenine, vites topuzuna ve direksiyonuna bakın. Yıpranmamış olması gerekir. Bence aracın kilometresinden daha önemli. Özellikle sert kullanılan araçlarda fren çok ezilir.

- Kapı ve kaput derinliklerini kontrol ederek aracın orjinal renginde olup olmadığına bakın.

- Araç sahibinin mesleğini öğrenin. Ne kadar zenginse araca bakmak için o kadar parası var demektir. Genç olmamasına dikkat edin.

- Kaporta parçalarının arasındaki boşluğa, far boşluğuna bakın, düzgün olup olmadığını kontrol edin.

- Aracın altını kontrol edin. Katalizör iptali olup olmadığına bakın. (Katalizör fiyatları ortalama 750+TL)

- Tek tek bütün donanımları kontrol edin. (ABS ve havayastığı çok önemli)

- Motor kaputunu açın, yağ sızması olup olmadığına bakın.

- Otomobile düz zeminde uzaktan bakın. Dengesini kontrol edin.

- Aracı soğukken rölantide çalıştırın. Düzensiz rölanti sağlıksız yada bakımsız motoru işaret etmektedir.

- Ağır bakım zamanı gelmiş araç alın yada serviste yapıldığını kontrol edin. Her halükarda kendinizin yaptırması daha iyi olacaktır. Yoksa çok daha fazla masraflara sebep olabilmektedir.

- Motor kayışlarını ve suyunu kontrol edin. Aracı sabit bekletin, altta sızma olup olmadığına bakın.

- Plastik mıknatıslarla kaportadaki macun durumunu anlayabilirsiniz.

- Aracın lastiklerini kontrol edin, 4 lastik 1000 TL’yi bulabilmektedir.

- Aracı kendi servisinde kilometre, kaporta ve kompresyon testleri yaptırın.

- Aracın boya durumunu yaşına göre değerlendirin.

- Sokabiliyorsanız dyno testine sokun, unutmayın %10′a kadar kayıp normaldir.

- Vites geçişlerini kontrol edin. Zorlanma yada bir bozukluk olup olmadığını kontrol edin.

- 1. vitese takın, el frenini çekin. Yavaşça gitmeye çalışın. Gidiyorsa el freni sorunludur.

- 4. vitese alın. Çok gaz vererek aracı kaldırmaya çalışın. Motor stop etmezse baskı balatanın durumu kötüdür.

- Rot ve balansı bozuk araç almayın, çünkü bozukluğunu bahane ederek başka sorunları saklıyor olabilirler.

- Düz yolda direksiyonu bırakarak ve fren yaparak kasa ve fren dengelerini kontrol edin.

- Eğer yeterince iyi şöför iseniz arabada sadece kendiniz kalarak 0-100 denemesi yapın. Yaşına göre %10′dan fazla kayıp normal değildir.

- Araç size göz kırpıyorsa en az yarım saat kullanın. Kullanırken müziği kapatın ve araçtan gelen seslere dikkat edin. Unutmayın satıcı size kötü arabayı bir kaç hile ile iyi gösterebilir fakat bu sesler arabayı ele verecektir.

- Bozuk yoldan hızlı bir şekilde geçin. Araçtan gelen sesleri kontrol edin.

- Araç sahibi içinize sinmediyse vazgeçin, piyasa araba dolu, sonra pişman olmayın.

- Aracın fiyatı piyasasına göre ucuzsa çok daha fazla dikkat etmeniz gerekecektir.

- Aracı alırken temiz kağıdını, OGS borcunu vs. sorgulayın.

- Aracı alırken parayı ödemeden önce tarafsız bir otoparka parkedin.

- Yedek anahtarı isteyin.

- Parayı noterde sözleşmeyi imzalarken verin, erkenden vermeyin.

Peugeot 1.6 XT 2001
Çevrimdışı samet206 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Yaşı : 32
Aracı : Peugeot 206
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı samet206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2013 Saat 12:36
Günümüzde bu saydıklarınızın çoğunu yapmak mumkun değil bu bır gerçek ki yapmaya kalkarsanız araç satın alamazsınız ve kıl bırıne denk gelırsenız kovulursunuz bile  bu kadar abartmaya gerek yok ıkıncı el araç aldığımızın bılıncınde olmamız  gerek bir yerde kişisel olarak gereklı kontroller yapılır, ustaya da gösterılır alınır .Bu maddelerın çoğu aracı zorlamak la ılgılı  bır bakımdanda kımse aracını kımseye zorlatmaz bu şekılde .

Örneğin şahsen aracımı satsam Bozuk yoldan hızlı bir şekilde geçse adam olacaklardan ben sorumlu değilim ya almadan gıderse aracımda arzalar meydana gelırse bunun sorumluluğunu kım alıcak bu yönde dusunun  bu kuralların bazıları mantıksız bazıları yararlı onları çeıkıp çıkartmak lazım. . .

Birde Genç olmamasına dikkat edin.Bu ön yargıda yanlış ne gençler var benım dıyen adamlar kadar bakamaz arabasına adamına göre değerlendırmek gerek bunlarıda

Geri kalan bılgıler gayet yerınde ve güzel bilgiler değerlendırılebılır.

Peugeot Mod ''206'' 1.4 XR 2000
Asaleti Renginde Saklı...
Çevrimdışı cansytnn Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 29
Aracı : 307
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı cansytnn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2013 Saat 12:46
Memed8572 bence çok haklısın 2 buçuk ay önce aldığımız 2006 model 1.6 hdi comfort 307 ye babam neredeyse hiç bakmadan almış ve galeriden almış 2 binden fazla harcama yaptık adamın 4 lastiği de kabaktı düşün artık sen gerisini sadece 2 tane lastik aldık ve ilk ay 1500 tl fazladan araca harcama yaptık bence de bunlar çok dikkat edilmesi gereken şeyler piyasada araba mı yok anasını satım satan adam kıllık yapar kovar diyorsunuz da satmazsa satmasın sonuçta başka araba mı yok dışarda ?
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı samet206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2013 Saat 12:53
Orjinalini yazan: cansytnn cansytnn Yazdı:

Memed8572 bence çok haklısın 2 buçuk ay önce aldığımız 2006 model 1.6 hdi comfort 307 ye babam neredeyse hiç bakmadan almış ve galeriden almış 2 binden fazla harcama yaptık adamın 4 lastiği de kabaktı düşün artık sen gerisini sadece 2 tane lastik aldık ve ilk ay 1500 tl fazladan araca harcama yaptık bence de bunlar çok dikkat edilmesi gereken şeyler piyasada araba mı yok anasını satım satan adam kıllık yapar kovar diyorsunuz da satmazsa satmasın sonuçta başka araba mı yok dışarda ?

Kardeşım bır kere galeriden öyle çok düzgün araba çıkmaz umudu kes orda nedıyor  Sahibinden araç almaya özen gösterin dıyor ben o maddelere karşı çıkmadım zaten katılıyorum onların hepsıne sonuna kadar.He sen göz göre göre kabak lastıklerı , hıç kontrol yaptırmadan arabayı satın alırsan o senın sorunun yazdıklarımı tekrar oku istersen yazdığım yazıları okumadan yorum yaptığın gıbı araçları da bu şekılde satın alıyosan ışın gerçekten zor .Galerıcıler öyle ıkı makyajlayıp ıkı gıtcek kadar doğrultup koyarlar kapının onune  sende dışına bakarak aldanarak sağlam dıye gıder alırsın.Bu herkes için aynıdır anlamınada gelmez kazıklanmak ıstemıyorsan her koşulda uyanık olucaksın hepsi bu .Ama adamın gözü gıbı baktığı arabaya genç dıye leke atmak veya bozuk yoldan hızlı geçmek uyanıklık değil bunuda bılın.

Düzenleyen samet206 - 24 Nisan 2013 Saat 13:05
Çevrimdışı sedataksu Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
21 - Eylül - 1978

Yaşı : 45
Aracı : C4
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sedataksu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2013 Saat 13:00
Bu kadar kontrole izin verecek birini bulamak mümkünmüdür? Araç sahibi kıl ise adamı dövmekten beter eder hele ki yarım saat aracı kullanmaya izin verecek birini tanımıyorum bende dahil. İçinize sindi ise ilk yada ikinci sahibi ise bunları ispat edebiliyorsa ve düzgün biri ise alış veriş yapılabilir.
2011 C4 VTRPK MCP
İstanbul Kartal
Hızlı gidip geçmiş olsun diyeceklerine yavaş git hoşgeldin desinler...
* 28 ÇOTANAKLAR *
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı samet206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2013 Saat 13:04
Orjinalini yazan: sedataksu sedataksu Yazdı:

Bu kadar kontrole izin verecek birini bulamak mümkünmüdür? Araç sahibi kıl ise adamı dövmekten beter eder hele ki yarım saat aracı kullanmaya izin verecek birini tanımıyorum bende dahil. İçinize sindi ise ilk yada ikinci sahibi ise bunları ispat edebiliyorsa ve düzgün biri ise alış veriş yapılabilir.

Hocam bende bundan bahsedıyordum ters anladı arkadaşlar bravo gerçekçi olmak gerek biraz Clap
Çevrimdışı syn022 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Aracı : 206+ 1.4 HDİ Comfort
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı syn022 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2013 Saat 13:07
Bu kadar detaya önem veriyosan gidip sıfır alıcaksın. 2. el arabadan seste gelir boyada olur. Zaten arabadan anlıyosan durumunu az çok çözersin. Bir ustaya götürmek sorun değil ama yok yarım saat kullanayım yok kasise sert gireyim böyle şeyler olursa kimse alıcıya iyi niyetle bakmaz.
Çevrimdışı xpyhre Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
11 - Aralık - 1987

Aracı : 206 Gti
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı xpyhre Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2013 Saat 13:18
Paylasim için tesekkürler, bu uygulamalari yapmak için işinin ehli olan biri ile arabayi almaya gitmek yerinde olur. Maddeler arasinda biraz abartilcak bilgiler var sonucta 2. el arac aliyorsunuz. Araci satacak kişi bu uygulamalar karsisinda sıkılıp araci satmaktan vazgecebilir :)
Peugeot 206 gti 2.0 (s16)
Çevrimdışı Memed8572 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : Peugeot 1.6 XT 2001
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Memed8572 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2013 Saat 13:57
Şimdi arkadaşlar bu maddelerde kendi aralarında maddelere ayrılabilir :)
Mesela ordaki gençlerden almayın kuralı varya o gençten alırsan kesin yandın araba hurdadır vs vs gibi birşey tabiki söz konusu degil. Ama genel olarak olaya bakarsan mesela bu şahinci gencler arabalarını çok hor kullanıyorlar bakımlarını tam yapmıyorlar umursamıyorlar ucuz gaz kullanıyorlar. ordaki genclere dikkat edin maddesi aslında bu şekilde. yoksa bende bir gencim arabama gayet çokta iyi bakıyorum içini siliyorum toz toprak olmasın diye ugrasıyorum yıkatıyorum içerde sigara içirtmiyorum :) sonra motor bakımını rot bakımları olarakda düzenli olarak yaptırıyorum her konuda arabama iyi bakıyorum simdii ben gencim diye benim arabam kötü mü tabiki hayır :) Okuduğunuz maddelere lütfen ön yargılı yaklasmayınız :) ama tabi hızlı şekilde bozuk yolda gitmen felan yapılamayabilir. Ve de 15.000lik bir araba alırken mi daha temkinli olursunuz yoksa 60.000lık bir araba alırken mi. ucuz arabada belli başlı 5maddeye bakar geçersiniz ama daha pahalı bir 2.el araç alırken yukardaki maddelerin belkide hepsini denemek isteyeceksiniz :)
Peugeot 1.6 XT 2001
Çevrimdışı tellotello Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı tellotello Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2013 Saat 15:34
Ben de kendimi genç hissediyorum belki napcam arabamı satamayacak mıyım LOL. Hadi bakalım buna cevap verin Big smile.

Bu arada şaka bir yana, yazılanların hepsini uygulamaya gerek yok ne kadarına dikkat edilebilirse o yeterli demek istemiş arkadaş. Ayrıca neredeyse ilke kez böyle bir yazıda katalizörden bahsedilmiş şaşırdım doğrusu Smile. 100 bin civarı araçlarda genelde boş olacağı kanısındayım. En azından sahibine sorularak bu konuda detaylı bilgi alınmalı sonrasında gerçekten masraflı bir parça çünkü.
2005 307 1.4 HDI XR 70bg
Çevrimdışı hsnsnl Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 37
Aracı : Peugeot
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı hsnsnl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2013 Saat 22:04

ben okadar bakıcam deger verıcem benım aracıma bunları uygalıcak hee:D bunun sonucu bence sıfır araba almak olur:)))

307 XT Premium, 307 XS Coupe, 407 Premium Edition, Seat Leon 1.6 Stylance
Çevrimdışı elsoberano Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites

Yaşı : 41
Aracı : 307 XSİ
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı elsoberano Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Nisan 2013 Saat 11:57
aslında hepsi  yapılması gereken şeyler ama düşününce şimdi arabamı satıyorum birisi geliyor çukurdan takır tukur geçiyor,0-100 debemesi yapıyorAngry sonrada bi düşünüyüm diyor AngryAngry insanın canı sıkılır . ne kadar dikkat etsekte  2. el araçlarda sıkıntıyla karşılaşılıyor üstüne titredikçe bir şey çıkarıyor Unhappy 
307 2.0 xsi BİZE HER YER TRABZON
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1417 7 jaseen
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 150 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4885 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 5984 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25150 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1404 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 104 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1100 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 176 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 363 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 235 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1412 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10819 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 518 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 564 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4123 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3277 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 14 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2044 6 kiziltamu
konu icon Torsiyon nedir,tamiri nasıl yapılır son mesaja git 887 0 Berkay Erdinç
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 6
SametRcz 4
Emintoprak 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
yakup5353 2
a.kaplan 2
Aliturkoglu 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English