Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >Aracınız Hakkındaki Tüm Sorular
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Gaz kelebeği temizliği ve Buji değişimi
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Gaz kelebeği temizliği ve Buji değişimi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı nteker Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
08 - Ağustos - 1982

Yaşı : 41
Aracı : Belirtilmemiş
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı nteker Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Gaz kelebeği temizliği ve Buji değişimi
    Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 Saat 11:22
Arkadaşlar aracımı alalı 1,5 sene olacak neredeyse ve ben hiç bujilere baktırmadım. Burada Cecoli arkadaşımızın vermiş olduğu tavsiye ile hafta sonu Aydın'da Bosch servisinde Bosch Platınum-Irıdıum Bujiler'den taktırmak istiyorum. Bana işçilik dahil 80 TL olduğunu söylediler. Ayrıca yaptırmışken gaz kelebeğinide temizleteyim dedim ona da 40 TL dediler. Gaz kelebeğini temizletmemin nedenide, burada okuduklarıma dayanarak araca gaz verdiğimde özellikle 2. viteste gazı geç algılaması. Yanlız benim aracıma bu saydıklarım yapıldıktan sonra kalibrasyon gibi herhangi bir ayar gerekir mi? Gerekirse bunu bosch yapar mı ve sizce bu fiyatlar normal mi?

Yardım eden tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Peugeot 2004 model 307 1.6 XR (LPG'li-LANDİ)
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 Saat 11:32
bujılerı normal fıyatı 55-60 lıra. 20-25 lıra ıscılık almıs olacaklar.
40 lıra da bır gaz kelebegı temızlıgı adına aydın ve bosch servısı olması acısından normal sayılabılır. ama gaz kelebegını ozel bır peugeot servısınde de temızletebılırsın. yıne beraberınde bujılerıde taktırabılırsın. ıscılıgın daha ucuz olmasını beklerım.

lpg ayarı konusunda kıtıne ayarına gore degısır. ayar gerekır mı gerekmez mı denemeden bırsey demek cok zor ama lpg ayarını bosch yapamaz ve yapmasıda yanlıs olur zaten. sahıbı oldugun lpg kıtının servısıne gıtmen gerekır... markasını ımzana yazda gorelım
Çevrimdışı nurinuri58 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 37
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı nurinuri58 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 Saat 11:41
arkadaşlar bende 206 var ve yeni aldım. arabayı özellikle ilk çalışınca devir 10 olması gerekiyor ve 10 da oluyor ama aşağıya inip çıkıyor sanki motora benzin ve gaz gelmiyormuş gibi. ayrıca yolda da yaptı gaza bastığım halde devir çıkmıyor ve gaz yemeyip gitmiyor. kontağı kapatıp açınca düzeliyor. bujiler sıfır bakım yaptırdım. gaz kelebeğinden dediler gaz kelebeğini açıp oraya benzin püskürttüler  gaz kelebeğinin temizliği böylemi yapılıyor ve gaz kelebeğinden mi acaba? mesajlarınızı bekliyorum
bir nuri bir 206
2. Vites
2. Vites
Simge
08 - Ağustos - 1982

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı nteker Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 Saat 11:41
Valla kit tam ne bilmiyorum ama üzerinde LANDİ var ama maalesef LANDİ'nin Aydın'da bayisi yok.
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 Saat 11:48
bayısının olmaması bıraz kotu olmus. ama lpg ye ayar gerekmeyedebılır yanı. gerekır dıye bır kaıde yok...
2. Vites
2. Vites
Simge
08 - Ağustos - 1982

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı nteker Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 Saat 11:50
Ne yapmamı önerirsiniz, bujileri değiştireyim mi?
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 Saat 12:10
Orjinalini yazan: nteker nteker Yazdı:

Ne yapmamı önerirsiniz, bujileri değiştireyim mi?

bence deneyın. mumkunse boshc servısten sadece bujılerı alın. gaz kelebegını ve bujı montajını ozel bır peugeot servısınde yaptırın...
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 Saat 12:34

1 hafta kadar oluyor ben bujileri alalı. 55 TL kredi kartıyla ödemeli fiyatı. 25 TL 4 buji değişimi için çok para ama yaptıracak ya d güvenecek başka yer yoksa yaptır. Başka yer varsa 4 bıjiyi 10 TL ye değiştirirler. Gaz kelebeği temizleme fiyatı da abartılı ama dediğim gibi elin mahkumsa oraya yoksa daha uygun fiyatlı yere yaptır. Sonuçta iki işlem de çok uzmanlık isteyen bir işlem değil.

2. Vites
2. Vites
Simge
08 - Ağustos - 1982

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı nteker Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 Saat 13:16
Aydın'da özel servis 3 tane var, 3'üde birbirinden beter. Yetkili servis dışında yaptırılacak bir yer yok. Gaz kelebiği temizliği sonrasıda kalibrasyon gerekir mi?

Düzenleyen nteker - 18 Mayıs 2011 Saat 13:16
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 Saat 13:19
Orjinalini yazan: badires badires Yazdı:

1 hafta kadar oluyor ben bujileri alalı. 55 TL kredi kartıyla ödemeli fiyatı. 25 TL 4 buji değişimi için çok para ama yaptıracak ya d güvenecek başka yer yoksa yaptır. Başka yer varsa 4 bıjiyi 10 TL ye değiştirirler. Gaz kelebeği temizleme fiyatı da abartılı ama dediğim gibi elin mahkumsa oraya yoksa daha uygun fiyatlı yere yaptır. Sonuçta iki işlem de çok uzmanlık isteyen bir işlem değil.

fakat 307 nın gaz kelebegı elektrıklı. bana kalırsa bıraz uzmanlık ısteyen bır durum. eskı kelebekler gıbı degıl...
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 Saat 13:21
Orjinalini yazan: nteker nteker Yazdı:

Aydın'da özel servis 3 tane var, 3'üde birbirinden beter. Yetkili servis dışında yaptırılacak bir yer yok. Gaz kelebiği temizliği sonrasıda kalibrasyon gerekir mi?

gaz kelebegının temızlenme seklıne gore kalıbrasyon ıstemeyebılır. bazıları sokmeden ılac vasıtasıyla temızlık yapıyor. bu sekılde olursa gerekmez dıye dusunuyorum. fakat sokulmesı soz konusu olursa gerekebılır belkı...
2. Vites
2. Vites
Simge
08 - Ağustos - 1982

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı nteker Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 Saat 13:26
Valla bunlardan sonra şaştım kaldım, aracın bujileride büyük bir ihtimalle gitme durumundadır.
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 Saat 15:33
Elektrikli gaz kelebeği olduğunu bilmiyordum. Teşekkür ederim.
Çevrimdışı ismail özdemir Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
26 - Mart - 1983

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ismail özdemir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Mayıs 2011 Saat 15:32
ben bujileride değiştirdim kelebeğide temizlettirdim ayarda yaptırmadım bir sıkıntı olmadı :)
307xt 1.6 16v 110hp trıp (atiker lpg)
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Mayıs 2011 Saat 15:49
Gaz kelebeği temizliğini Peugeot Servisi'nde yaptırın çünkü kelebek takıldıktan sonra araç bilgisayara bağlanarak kalibrasyon yapılması gerekiyor.
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Mayıs 2011 Saat 16:12
Orjinalini yazan: Berkay Berkay Yazdı:

Gaz kelebeği temizliğini Peugeot Servisi'nde yaptırın çünkü kelebek takıldıktan sonra araç bilgisayara bağlanarak kalibrasyon yapılması gerekiyor.

senın aractada bır dalgalanma vardı galıba duzelmısmıydı?
Çevrimdışı 106_arts Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Forumdan Banlandı.

Yaşı : 38
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 106_arts Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Mayıs 2011 Saat 20:50
25 liraya bujımı değişir ya napıyo bunlar resmen kazık atmaya çalışmışlar ayrıca kelebek temizliğide 5dakıkalık bi işlem onada 40 lira aşırı olmş
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Mayıs 2011 Saat 20:55
Orjinalini yazan: 106_arts 106_arts Yazdı:

25 liraya bujımı değişir ya napıyo bunlar resmen kazık atmaya çalışmışlar ayrıca kelebek temizliğide 5dakıkalık bi işlem onada 40 lira aşırı olmş

gaz kelebegını temızlemekten temızlemeye fark var. ama 5 dakıkada yapılacak ıslemden hayır gelmez yanı.
ancak sprey sıkarak temızleme 5 dk da olur. o da tam verımlı olmaz.

tam temızlık demek gaz kelebegını sokup her tarafını temızlemek demektır. uzerındekı dıger sensorlerıde aynı sekılde sokup komple temızlemek gerekır.
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Mayıs 2011 Saat 22:01
Orjinalini yazan: CeCoLi CeCoLi Yazdı:

Orjinalini yazan: Berkay Berkay Yazdı:

senın aractada bır dalgalanma vardı galıba duzelmısmıydı?
Dalgalanma büyük ölçüde çözüldü. Benzini tam bitirmiştim, sanırım deponun dibindeki pisliği çekti. Enjektör temizleyiciyle çözdüm..
Çevrimdışı 106_arts Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Forumdan Banlandı.

Yaşı : 38
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 106_arts Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Mayıs 2011 Saat 22:40
Orjinalini yazan: CeCoLi CeCoLi Yazdı:

Orjinalini yazan: 106_arts 106_arts Yazdı:

gaz kelebegını temızlemekten temızlemeye fark var. ama 5 dakıkada yapılacak ıslemden hayır gelmez yanı.
ancak sprey sıkarak temızleme 5 dk da olur. o da tam verımlı olmaz.

tam temızlık demek gaz kelebegını sokup her tarafını temızlemek demektır. uzerındekı dıger sensorlerıde aynı sekılde sokup komple temızlemek gerekır.

zaten sprey sıkıldıgı zaman pırıl pırıl oluyor birazda ovaladıgın zaman başka daha ne kadar temızlenebılırkı yada ne yapılabılır sökmesı takması temızlemesınden uzun sürüyor ben kendım yapıyorum.
1.6 16v araca kalibrasyon gerekıyormu soketini söküp takarsak
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 2507 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 5842 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1247 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 1251 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 754 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 2837 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1151 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1960 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 12915 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 948 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 563 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 530 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 577 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 576 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 1006 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 888 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 16202 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5643 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1980 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 562 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 APRIL EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
berkogut 7
Berkan123 7
KnucklesTR 4
ppfustasi12 3
Mustafa1923 3
alex33 3
drneuron 3
arifbsrn 2
antipollution 2
chanyilmz 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English