Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >307
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 307' NİN ARKA AMORTİSÖRÜNDEN GELEN SES
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

307' NİN ARKA AMORTİSÖRÜNDEN GELEN SES

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı metin Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Yaşı : 37
Aracı : Belirtilmemiş
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 307' NİN ARKA AMORTİSÖRÜNDEN GELEN SES
    Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 Saat 12:07
Merhaba arkadaşlar.

Çoğu 307 kullanıclarınnında bildiği gibi Peugeot 307 araçların arka amortisörlerinden genelde stabilize yollarda ve araç yüklü olduğunda gelen vurma sesinden muzdaribiz. Bu problemi orjinal amortisör ile çözmeye çalışan arkadaşlar var ama orjinalinin de aynı sıkıntıyı çıkarması muhtemel.

Ses genelde amortisörün üzerinde duran ve içine toz su vs girmesini engelleyen "tozluk" denilen parçanın boşta kalması ve çukur vs gibi amortisörün ani esnemesini gerektiren durumlarda zıplayarak üst tarafa vurması ile oluşur. Araç yüklü iken bu ses daha sık olur.

Bu işin farklı farklı çözümleri var. Bunlar;

1- Bilstein marka gazlı amortisör.

2- Monreo marka gazlı amortisör (bu ürün ile ilgili net olarak çözüme ulaşan arkadaş varmı bilmiyorum.)

3- Son olarak ve açıklayacağım silikon yardımı ile çözüm.

Ressimde görülen 5 numaralı plastik parça "tozluk" dur ve amortisörün üst tarafına geçer. Sebebi ise amortisörün içine su ve toz gibi yabancı maddelerin girmemesi içindir.

Bu tozlukğun üst tarafı, yukarıda ve amortisörün bağlı olduğu "3" numaralı parçanın içinde olması gereklidir. Fakat zamanla bu yuvadan kurtulur ve aşağı düşer. Aşağıya düşen parça lastik her çukura girdiğinde alttan aldığı darbe ile yukarı zıplar ve "3" numaralı parçaya vurarak ses yapar.

Çözüm,
İlk olarak aracı krikoya alıp lastiği çıkartmadan aradaki mesafeden 5 numaralı parçanın ucunu ve 3 numaralı parçanın içini güzelce temizleyerek silikonla iyice yapıştırmakdır. Bir süre kurumasını bekleyip su vs gibi etkenlerden korursanız keyifle sessiz bir Peugeot 307' niz ile dolaşabilirsiniz.

Saygılarımla.

Düzenleyen metin - 02 Ekim 2011 Saat 11:38
Akıllı insanlar yeni fikirleri tartışırlar.
Normal insanlar sonuçları tartışırlar.
Küçük insanlarsa başka insanları tartışırlar...
Çevrimdışı koliva Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Yaşı : 42
Aracı : Peugeot 5008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 Saat 12:12
Onceki gun benimde bosta asili duran tozluklar yuvalarina silikonlandi. Halen deneme surecindeyim ama artik herhangi bir ses duymuyorum. Silikonlamayi yaparken bir kac baska seyi de elden gecirdim. O yuzden sesin direk bu tozluktan gelip gelmedigine emin degilim.

Guzel calisma. Tesekkurler Metin.
Çevrimdışı koliva Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Yaşı : 42
Aracı : Peugeot 5008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 Saat 12:13
Metin, musade edersen konuyu "NASIL YAPILIR" kismina tasidim.
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 Saat 12:27
Orjinalini yazan: koliva koliva Yazdı:

Onceki gun benimde bosta asili duran tozluklar yuvalarina silikonlandi. Halen deneme surecindeyim ama artik herhangi bir ses duymuyorum. Silikonlamayi yaparken bir kac baska seyi de elden gecirdim. O yuzden sesin direk bu tozluktan gelip gelmedigine emin degilim.

Guzel calisma. Tesekkurler Metin.

müsade senin abi.

konuya gelincede evet sadece tozlukdan olmayabiliyor, ama genelde bu yüzden olduğu için bu yüzden araçdan soğumasınlar diye yardımcı olmaya çalıştım.

seninde dediğin gibi amortisör patlak olabilir, stepne gevşek yada içindeki kriko bijon anahtarı vs ses yapabilir.
Çevrimdışı alikocer Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 44
Aracı : 3008 allure
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı alikocer Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 Saat 12:32
206 lar için uygulanabilrmi ?
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 Saat 13:26
Orjinalini yazan: alikocer alikocer Yazdı:

yanlış bilgi vermek istemiyorum ama sanırım 206' ların arkada torsiyon var amortisör yok biliyorum.
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 Saat 13:50
Güzel Çalışma Kardeşim Bilgilendirdiğin İçin Teşekkürler...

Benimde Aynı Sıkıntım Mevcut Nedense Arka Taraftan Hoşlanmadığım Garip Garip Sesler Alıyorum...
Pandizottan Şüpheleniyorum Fakat Büyük Bir Olasılık Keplerden Olabilir.

Düzenleyen AlbayDemircan - 12 Mayıs 2011 Saat 13:52
Çevrimdışı harmus Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
13 - Temmuz - 1965

Yaşı : 58
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı harmus Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 Saat 14:21
Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler.
Sevgiyle Kalın.
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 Saat 14:27
rica ederim, inşallah yardımcı olabilmişimdir.
Çevrimdışı fedakar Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 49
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı fedakar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 Saat 15:49
bendede 2006 1,6 hdi var, bu tıkırtı olayı başladı ama önden geliyo ufak çakıldan geçsem ses yapıyo
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 Saat 16:16
Orjinalini yazan: fedakar fedakar Yazdı:

bendede 2006 1,6 hdi var, bu tıkırtı olayı başladı ama önden geliyo ufak çakıldan geçsem ses yapıyo

büyük ithimal z torların dağıldığı içindir, biraz hassaslar kullanıma göre çabuk dağılabiliyorlar.

Çevrimdışı anil307 Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 32
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı anil307 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Mayıs 2011 Saat 02:13
guzel paylasımm emegıne saglık
307 XSİ 2.0 hatchback 3 (coupe) kapı BEYAZ 2002 lpg/benzin (SATILDI)
Çevrimdışı d3n1s Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 34
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı d3n1s Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Mayıs 2011 Saat 02:43
Orjinalini yazan: alikocer alikocer Yazdı:

206'ların arka tarafta yay yok, aks boyunca uzanan iki adet torsiyon çubuğu ve neredeyse yatay çalışan iki adet amortisörü var. Amortisörlerde ses yapacak bir parça yok, 307'ninki gibi alengirli ıvır zıvır parçası yok. Eğer 206'nda arka taraftan, özellikle amortisör veya torsiyondan geldiğine emin olduğun bir ses varsa sebebi yüksek ihtimalle torsiyon bilyalarının dağılmış olmasıdır. Sesin bir diğer olası kaynağı da porya bilyalarıdır. Duymadan net bir şey söyleyemem. Porya bilyaların dağılmışsa, komple porya 130 lira, sadece bilya 50-60 lira. Torsiyon bilyaları dağılmışsa 400-500 lira masrafı var.
Çevrimdışı d3n1s Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 34
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı d3n1s Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Mayıs 2011 Saat 02:45
Orjinalini yazan: AlbayDemircan AlbayDemircan Yazdı:

Güzel Çalışma Kardeşim Bilgilendirdiğin İçin Teşekkürler...

Benimde Aynı Sıkıntım Mevcut Nedense Arka Taraftan Hoşlanmadığım Garip Garip Sesler Alıyorum...
Pandizottan Şüpheleniyorum Fakat Büyük Bir Olasılık Keplerden Olabilir.

bende de 206 quik var, aracın ses yapabilecek bütün mekanik parçalarını sıfırıyla değiştirdim ama yine ses var yine ses var. Ustam özellikle alçaltılmış Pug'larda kabin içine gelen seslerin kesilemeyeceğini savunuyor, sanırım haklı da :S kasisten çapraz geçince arabanın kupasının her noktasından ayrı gacırdama sesi geliyor :D
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Mayıs 2011 Saat 09:02
valla ben bu işlemi yaptıkdan sonra arkadan ses kesildi artık ne önden ne arkadan hiç ses gelmiyor,
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Ekim 2011 Saat 02:15
ben resim göremedimm 
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Ekim 2011 Saat 02:26
Geçen sene bu uygulamayı ben de yapmıştım.Kasistlerden geçerken lak lak sesler bıktırmıştı.Sonra baktım ki tozluklar boşta.Yuvasına sabitledim ,silikonla çevresini kapattım.Şimdi ses yok.Tabi bir 307 de ses kesilmez.O zaman şöyle diyelim.Daha az ses var..
Çevrimdışı gozem Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
07 - Ağustos - 1984

Yaşı : 39
Aracı : 307 xt
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gozem Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Ekim 2011 Saat 02:29
Orjinalini yazan: NiyO NiyO Yazdı:

ben resim göremedimm 

Bende resim göremedim, sorun var sanırım.!
Mehmet Ali ÇECELİ
2004 307 XT 110hp manuel,dizel..
Dünya Kadar Malın olucağına Fındık Kadar Turbon olsun
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Ekim 2011 Saat 02:34
bekliyelim bakalım Gülme 
Çevrimdışı taksicicocuk Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
15 - Ocak - 1988

Yaşı : 36
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı taksicicocuk Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Ekim 2011 Saat 09:19
teşekkürler TÜRKİYE 

teşekkürler Metin abi 
2004 307 xt auto. 65000 km de orijinale
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1609 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1472 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 217 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4905 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 6008 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25174 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1414 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 114 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1119 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 181 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 375 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 251 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1442 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10841 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 528 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 590 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4128 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3289 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2051 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
a.kaplan 2
Aliturkoglu 2
Hüseyinboztas 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English